Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Chřipka, viróza nebo nachlazení? Právě teď je nejvyšší čas na prevenci
zdroj: 123RF.com

17. 01. 2020

Jak se liší chřipka, viróza a nachlazení?

Chřipka kosí zdraví obyvatel v mírném pásmu rok co rok. Vinou je především velké kolísání teplot, které je v tomto ročním období běžné. Teploty vzduchu se pohybují často v rozmezí od mínus pěti do plus dvanácti stupňů. Letošek není výjimkou a podle dlouhodobých předpovědí meteorologů nás zřejmě ladovská zima nečeká.

Při nachlazení přichází jako první rýma. Často se škrábáním v krku a kašlem. Viróza je trochu náročnější onemocnění, ale ještě to není ta „správná“ chřipka. Většinou ji provází jen lehce zvýšená teplota a stačí dva dny odpočinku, abyste se cítila lépe. Chřipka je mnohem zákeřnější a její léčba náročnější. Především začíná velmi rychle. Inkubační doba viru je 18-72 hodin. Takže pokud na vás někdo prskne v tramvaji, příští tři dny budou kritické. Při chřipce nastoupí často z hodiny na hodinu bolesti svalů a kloubů a teplota začne strmě stoupat. Během pár hodin se cítíte hrozně a toužíte zakutat se do peřin a vykouknout až na jaře.

Nešiřte viry!

Vlézt do postele byste měla určitě, a to i v případě lehčí formy onemocnění – virózy. První dva dny můžete totiž vir rozšířit do svého okolí. Proto je dobré zůstat doma, a ne jako hrdinka pochodovat do práce, kde nakazíte všechny své kolegy. A nejen to. Představte si, že viry vydrží v prachu a pokojové teplotě až 14 dnů. Mohou být na madlech v dopravních prostředcích, na rukojeti nákupního košíku, na klikách obchodů a kanceláří. Domů si je přinesete na rukavicích. Nejvíce ulpívají na kůži, takže kožené rukavice jsou pro ně skvělé útočiště. A pro vás zbraň, která vás může každou chvíli srazit do postele.

Jak s nimi bojovat? Dva dny v posteli jsou nutné

Při rozvinutí chřipky navštivte lékaře. Většinou to poznáte, pokud teploty první dva dny neklesnou pod 38 °C. V tom případě už nepůjde o virózu a běžně dostupné léky zřejmě nebudou stačit. Základem pro léčbu chřipky i virózy jsou tekutiny. Ideální je, když je spojíte s bylinkami. Šťáva ze šalvěje pomáhá na bolesti v krku, lipový čaj je skvělý na průdušky, černý bez bojuje se zánětem v těle. Jitrocel čistí průdušky, šípek posiluje imunitu a detoxikuje organismus. Čaje nepijte horké, ale spíš vlažné. Slaďte medem, což je další přírodní zázrak.

K TÉMATU  Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Bylinky jsou dobré nejen ve formě čajů či sirupů, ale také jako obklady na krk a prsa. Často se zapomíná na Priesnitzovu metodu. Obklad pomůže utlumit bolest v krku. Zábal celého těla sníží teplotu, když v první fázi nemoci ještě nezabraly léky. Po dobu nemoci si odpusťte cvičení a větší námahu a přidejte větší dávku vitamínů. Viróza nebo rýma odezní za pár dnů, ale léčba chřipky trvá zhruba 10 dní, pokud se k ní nepřidají další komplikace.

Můžete se jí vyhnout? Nezanedbávejte prevenci

Chřipce se v podstatě vyhnout nemůžete. Viry totiž různě mutují. A tak i když odborníci rok co rok upravují očkovací sérum, ani to nezaručí, že ji nedostanete. Ovšem v lednu už je na očkování pozdě, a tak nezbývá než myslet na každodenní prevenci. Otužujte se. Jestliže to děláte celý rok, máte velkou výhodu. Začít však můžete kdykoli. Každý den se počítá.

Hýbejte se. Každodenní procházka nebo krátká rozcvička dodá tělu potřebnou energii k boji s viry. Jestliže sportujete venku, chraňte své nohy. Ty by neměly nikdy prochladnout.

Stravujte se zdravě. Dejte přednost potravinám s dostatkem vitamínů a stopových prvků. Ideální je kyselé zelí, kysané mléčné výrobky, jogurty, sezónní ovoce a zelenina. Skvělou službu udělá obyčejné jablko. Saláty vyměňte za zeleninu na páře, dušenou či grilovanou. Nezapomínejte na polévky. Přísloví, že slepičí polévka je nejlepším lékem pro tělo i duši je pravdivé.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Mezi příjemné okamžiky dne může patřit i úlevná relaxace ve vaně. Aby byl zážitek opravdu důkladný, je třeba zvolit nejen vhodnou vanu, ale také vanovou baterii, případně další koupelnové doplňky, jež proces uvolnění podpoří.
Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Vzácný pohled na odvážnou Jitku Čvančarovou! Herečka a vášnivá příznivkyně otužování se nechala vidět ve zcela nečekaném světle při svém novoročním dobrodružství na vrcholu Sněžky. Jaký je příběh za touto odvážnou fotografií a co na ni říkají fanoušci?
Toužíte po silných, lesklých a hustých vlasech? Měníte šampony, masky i vitamíny, ale kýžený výsledek stále nepřichází? Možná jste přehlédli to nejdůležitější – zdraví pokožky hlavy, které je pro kvalitu vlasů naprosto zásadní.
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.

Výběr článků

Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Tetování je stále módní záležitostí. Citáty, postavy z komiksů nebo vzory květin mohou být vašemu srdci blízké, zaměstnavatel pro ně ale pochopení mít nemusí. Při hledání nového zaměstnání tak může být tetování na viditelném místě překážkou pro přijetí. Kde bude nejspíš vadit a kde naopak ne?
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?

Nepřehlédněte

Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
V prvním květnovém koučinku se Nela otevřela své koučce Marcele na maximum. Napsala pro vás, jak sezení vnímala, co si díky němu uvědomila a jaké má vlivem koučinku Emočních rovnic výsledky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek