Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Chřipka, viróza nebo nachlazení? Právě teď je nejvyšší čas na prevenci
zdroj: 123RF.com

17. 01. 2020

Jak se liší chřipka, viróza a nachlazení?

Chřipka kosí zdraví obyvatel v mírném pásmu rok co rok. Vinou je především velké kolísání teplot, které je v tomto ročním období běžné. Teploty vzduchu se pohybují často v rozmezí od mínus pěti do plus dvanácti stupňů. Letošek není výjimkou a podle dlouhodobých předpovědí meteorologů nás zřejmě ladovská zima nečeká.

Při nachlazení přichází jako první rýma. Často se škrábáním v krku a kašlem. Viróza je trochu náročnější onemocnění, ale ještě to není ta „správná“ chřipka. Většinou ji provází jen lehce zvýšená teplota a stačí dva dny odpočinku, abyste se cítila lépe. Chřipka je mnohem zákeřnější a její léčba náročnější. Především začíná velmi rychle. Inkubační doba viru je 18-72 hodin. Takže pokud na vás někdo prskne v tramvaji, příští tři dny budou kritické. Při chřipce nastoupí často z hodiny na hodinu bolesti svalů a kloubů a teplota začne strmě stoupat. Během pár hodin se cítíte hrozně a toužíte zakutat se do peřin a vykouknout až na jaře.

Nešiřte viry!

Vlézt do postele byste měla určitě, a to i v případě lehčí formy onemocnění – virózy. První dva dny můžete totiž vir rozšířit do svého okolí. Proto je dobré zůstat doma, a ne jako hrdinka pochodovat do práce, kde nakazíte všechny své kolegy. A nejen to. Představte si, že viry vydrží v prachu a pokojové teplotě až 14 dnů. Mohou být na madlech v dopravních prostředcích, na rukojeti nákupního košíku, na klikách obchodů a kanceláří. Domů si je přinesete na rukavicích. Nejvíce ulpívají na kůži, takže kožené rukavice jsou pro ně skvělé útočiště. A pro vás zbraň, která vás může každou chvíli srazit do postele.

Jak s nimi bojovat? Dva dny v posteli jsou nutné

Při rozvinutí chřipky navštivte lékaře. Většinou to poznáte, pokud teploty první dva dny neklesnou pod 38 °C. V tom případě už nepůjde o virózu a běžně dostupné léky zřejmě nebudou stačit. Základem pro léčbu chřipky i virózy jsou tekutiny. Ideální je, když je spojíte s bylinkami. Šťáva ze šalvěje pomáhá na bolesti v krku, lipový čaj je skvělý na průdušky, černý bez bojuje se zánětem v těle. Jitrocel čistí průdušky, šípek posiluje imunitu a detoxikuje organismus. Čaje nepijte horké, ale spíš vlažné. Slaďte medem, což je další přírodní zázrak.

K TÉMATU  Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Bylinky jsou dobré nejen ve formě čajů či sirupů, ale také jako obklady na krk a prsa. Často se zapomíná na Priesnitzovu metodu. Obklad pomůže utlumit bolest v krku. Zábal celého těla sníží teplotu, když v první fázi nemoci ještě nezabraly léky. Po dobu nemoci si odpusťte cvičení a větší námahu a přidejte větší dávku vitamínů. Viróza nebo rýma odezní za pár dnů, ale léčba chřipky trvá zhruba 10 dní, pokud se k ní nepřidají další komplikace.

Můžete se jí vyhnout? Nezanedbávejte prevenci

Chřipce se v podstatě vyhnout nemůžete. Viry totiž různě mutují. A tak i když odborníci rok co rok upravují očkovací sérum, ani to nezaručí, že ji nedostanete. Ovšem v lednu už je na očkování pozdě, a tak nezbývá než myslet na každodenní prevenci. Otužujte se. Jestliže to děláte celý rok, máte velkou výhodu. Začít však můžete kdykoli. Každý den se počítá.

Hýbejte se. Každodenní procházka nebo krátká rozcvička dodá tělu potřebnou energii k boji s viry. Jestliže sportujete venku, chraňte své nohy. Ty by neměly nikdy prochladnout.

Stravujte se zdravě. Dejte přednost potravinám s dostatkem vitamínů a stopových prvků. Ideální je kyselé zelí, kysané mléčné výrobky, jogurty, sezónní ovoce a zelenina. Skvělou službu udělá obyčejné jablko. Saláty vyměňte za zeleninu na páře, dušenou či grilovanou. Nezapomínejte na polévky. Přísloví, že slepičí polévka je nejlepším lékem pro tělo i duši je pravdivé.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Lucie Vondráčková patří k nejvýraznějším osobnostem českého showbyznysu. Jako zpěvačka i herečka si vybudovala kariéru, kterou jí může leckdo závidět. Ačkoliv 8. března oslavila 45. narozeniny, málokdo by jí tento věk hádal. Vypadá skvěle, má dva syny, úspěšně si vedla ve StarDance, a kromě umělecké dráhy se může pyšnit i doktorským titulem z filozofie. Zajímavostí je, že své narozeniny slaví právě na Mezinárodní den žen – svátek, který tradičně patří oslavě ženské síly, nezávislosti a úspěchu. A to jsou hodnoty, které Lucii rozhodně nejsou cizí. Jak se jí ale daří v osobním životě? A jak to má s rodinnými vztahy?
Horoskop na dnešní den bude ve znamení péče o pleť. Pokud jste nezadané a tísní vás samota, vyrazte ven, měsíc přeje seznamování!
Najít pro děti obuv, která vydrží celý rok a zároveň obstojí ve všech počasích, je snem každého rodiče. Nejen z hlediska praktičnosti, ale i kvůli nákladům, které obměna obuvi během roku představuje. Právě proto jsou dětské celoroční boty čím dál oblíbenější volbou mezi maminkami i tatínky, kteří chtějí skloubit pohodlí, zdravý vývoj nohy a univerzální využití.
Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
Zdravotní obuv tlumí otřesy, šetří klouby a umožňuje noze volně dýchat. Pro naše zdraví je kvalitní bota velmi důležitá. Poradíme vám, jak si ji správně vybrat a na co si dát při nákupu pozor.

Výběr článků

Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?

Nepřehlédněte

19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Český zpěvák Marek Ztracený oznámil na sociálních sítích smutnou zprávu o úmrtí svého otce. I přes těžkou osobní ztrátu splnil jeho poslední přání a zúčastnil se udílení cen Český slavík, kde získal ocenění, které mu ještě stihl přivézt.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek