Chřipková epidemie na nás útočí většinou dvakrát do roka. Pokud dostaneme pocit, že u nás onemocnění propuká, máme často tendenci navštívit lékaře. Ve skutečnosti pro to ale v zásadě není důvod. Nejúčinnější recept, jak se bránit proti chřipce, je zůstat ležet doma v posteli. Lékař vám změří teplotu, prohlédne dutiny, poslechne si dýchání a pak vám doporučí to samé. Samozřejmě doporučí vyzvednout nezbytné léky, které se ale stále opakují a všichni je máme doma ve skříňce.
Zavřete se doma a virus dále nešiřte
V horším případě nám doktor předepíše antibiotika. Je třeba si položit otázku, jestli jsou vážně potřeba. Hlavním plánem pro boj s nemocí by mělo být chřipku dále nešířit a zůstat doma. Inkubační doba bývá 12-72 hodin, během kterých je nejlepší už být v klidu a teple. Jakmile získáte podezření, snažte se už vše podřídit právě tomu. Kýchání ve veřejné dopravě nebo ve frontě u kasy znamená, že už chřipku šíříte dál. Stejně jako naopak, pokud někdo jiný kýchne vedle vás, měl by vždy použít kapesník nebo alespoň ruku před ústa, jinak to můžete schytat vy.
Nenechte se rušit a dopřejte si spánek
Osvědčeným krokem je lehnout si do postele a být v klidu. Žádný zbytečný pohyb, stres, zkrátka nic, s čím by mělo tělo jinou práci, než s bojem proti chřipce. Samozřejmě udělá dobře spánek – čím více, tím lépe. Ideální je, když nezaměstnáváte mysl ani televizí. I to vyžaduje nějaké soustředění. Raději si pusťte relaxační hudbu nebo mějte úplné ticho.
Čaje, jeden za druhým a s medem
Pitný režim je dalším nezbytným prvkem, jak se bránit proti chřipce. Pijte čaje a pijte jich hodně. Bylinkové budou nejlepší, ale sáhněte po tom, který máte ráda. Skvělým krokem je osladit čaj medem, který je také vítaný. Obsahuje vitamíny a železo, které jsou právě v tenhle moment potřeba, navíc posiluje bílé krvinky, které mají plné ruce práce v boji s virem. Doplňte vše ještě vitaminem C, který je v první obranné linii proti nežádoucím bakteriím.
Jezte to, co do sebe dostanete snadno
Jídlo nevynechávejte, protože by to v boji proti chřipce nepomohlo a chyběly by vám potřebné látky. Snížená chuť k jídlu je také pochopitelná, pokud vám není dobře, takže se zaměřte na lehké pokrmy a polévky. Udělejte si do misky mix různých druhů ovoce s jogurtem nebo si připravte nějaký salát. Polévka s pečivem zasytí a zároveň dodáváte tělu další tekutiny, kterých není nikdy dost.
Nechte dělat tělo svojí práci
Co se týká teploty, nesnažte se ji hned snižovat, jakmile vás trochu rozbolí hlava. Jde o to, že teplota zvýšená nad běžný standart 36,6 °C znamená, že váš imunitní systém zahájil boj s nákazou. Pokud tak teplota nepřesáhne 39 °C, hodně pijte a zkuste jen ležet a vypotit se. Samozřejmě víte jen vy, jak se cítíte, a jestli vám opravdu není dobře, hlava vám třeští a chcete si ulevit, prášek si vezměte. Srazit vysokou teplotu ale umí perfektně i studená sprcha. Okamžitě uleví a zvládnete ji i sama, na rozdíl od zábalu, se kterým vám musí někdo pomoci.
Bílého pláště a receptu se nezalekněte
Chřipku může nebo nemusí doprovázet zánět dýchacích cest a kašel. Na něj pomůže jitrocelový sirup, ale pomáhá ho zklidnit právě i čaj s medem. Pokud se dusíte nebo máte záchvaty kašle, skvělým pomocníkem jsou i pastilky na cucání. Stejně jako u teploty platí, že můžete sáhnou po lécích – záleží na vás, ale prioritou by mělo být zvládnout to bez nich. Skutečně posledním krokem jsou antibiotika, kterými někteří doktoři řeší všechno a doporučit je nemůžeme, protože naši imunitu oslabují. Důležité je mít vlastní hlavu a nesázet na ně jen proto, že je někdo předepsal.