Mrtvé moře se neustále zmenšuje
Mrtvé moře nebo také jedno z neslanějších jezer na zemi – ať už tento přírodní úkaz nazýváte jakkoli, platí, že ho z více jak třiceti procent tvoří sůl. Jeho jedinečné složení, které se nerovná ničemu podobnému na světě, spěje k tomu, že se během koupání vznášíte nad hladinou, což je zážitek sám o sobě. Nemusíte se během relaxace obávat, že by se kolem nohou proplétaly rybky. Mrtvé moře je zkrátka mrtvé – kvůli konzistenci vody zde mnoho živočichů opravdu nevydrží.
Bohužel se z blahodárných účinků minerálů, které se ve vodě nachází, nebudeme moci těšit už moc dlouho. Vlivem rychlého vysychání a také masivnímu odčerpávání vody se očekává, že jedinečný přírodní úkaz zcela zanikne. A to ne za sto nebo dvě stě let. Odborníci se shodují na tom, že Mrtvému moři zbývá už pouhých padesát let života.
Maledivy pohltí sám oceán
Kam za luxusní dovolenou? Na Maledivy! Tato destinace se stala v posledních letech víc než jen oblíbenou. Mluvíme o nejníže položeném a zároveň také neplošším státě světa. I když se jedná o znamení či symbol luxusu, ani peníze, které se zde točí v nemalém množství, nijak nezvýší či neprodlouží životnost ostrova. S oceánem totiž nelze vyhrát sváděnou válku.
Ano, právě oceán je pro Maledivy ta největší hrozba. V důsledku klimatických změn je možné, že během nadcházejících sto let dojde k tomu, že oceán tento ráj na zemi naprosto pohltí, a tím tento ostrov zmizí z povrchu zemského.
Kilimandžáro bez ledovce
Kdo by nechtěl vystoupat na nejvyšší horu Afriky! Kilimandžáro láká řadu lidí, přece jenom je to fantastický vrchol, během jehož zdolávání poznáte všechna roční období. Nahoře to pak zakončíte u masivního, velkého ledovce, který je právě oním populárním cílem mnoha cestovatelů a často i důvodem, proč se lidé na náročný výšlap dávají.
Bohužel pro ty, kteří se opravdu chtěli pokochat ledovcem na hoře, máme špatnou zprávu. Jestliže máte vrchol Kilimandžára na svém bucket listu, již neotálejte. Každý den, který svůj plán odkládáte, vás stojí drahocenný čas. Ten už tento přírodní úkaz bohužel nemá. Odborníci se shodují na tom, že vlivem globálního oteplování dojde k jeho roztátí už během následujících patnácti let.
V souvislosti s tím je třeba konstatovat, že ledovec na Kilimandžáru není to jediné, co bleskovou rychlostí taje. Následkem oteplování planety tají i alpské ledovce, ledovce v Grónsku nebo Pyrenejích i v Národním parku Glacier. A to bude vést k ještě horším následkům, než že jen něco prošvihnete.
Velký bariérový útes – přírodní úkaz lidské bezohlednosti
Během letních dovolených často plánujeme navštívit podmořský svět. Je zdrojem naprosté fascinace a často při potápění nemůžeme popadnout dech. Není to tím, že bychom neuměli šnorchlovat, ale tím, že se pod mořskou hladinou nachází taková nádhera. To platí zejména o Velkém bariérovém útesu, což je celosvětově největší korálový útes. Je dlouhý přes dva tisíce kilometrů a po stránce biologické je zároveň tím nejbohatším vůbec. A než jsme ho svým nerozvážným přičiněním poničili, byl ještě bohatší. Velký bariérový útes je totiž nejen přírodní úkaz, ale také úkaz lidské nerozvážnosti.
Při potápění můžete narazit na mořské živočichy, které nikde jinde na celé Zemi nenajdete, řada z nich spadá do ohrožených druhů. Bystré oko si může povšimnout i korálů, které však vlivem globálního oteplování ztrácí svou barvu a dochází zde k tzv. bělení korálů. Když se k tomu všemu přidají eroze, znečištěné prostředí a bezohlednost mnohých turistů s jejich k ničením korálových útesů, kde žijí tisícovky vodních živočichů, nemůžeme se divit tomu, že do deseti let tato nádhera zmizí z povrchu zemského. Už nyní je poškozeno více jak sedmdesát procent celého útesu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?