Stále více lidí proto přemýšlí, jak si tuhle zeleninu pěstovat doma, i když právě nemají přístup k zahrádce či balkónu. Naštěstí česnek není na pěstování a podmínky vůbec náročný a můžete ho vypěstovat doma i v pekáčku s hlínou.
Jak pěstovat česnek v domácích podmínkách
Pěstování doma má jednu velikou výhodu. Za předpokladu, že budete byt vytápět na příslušnou teplotu, můžete pěstovat prakticky cokoliv a kdykoliv. A to včetně česneku, který můžete mít čerstvý i během zimních měsíců. Pokud mu zařídíte správné podmínky, už nikdy vás nedostatek česneku nebude trápit.
K domácímu pěstování budete potřebovat jednu palici česneku, nádobu s hlínou a prostor, kde budete pěstovat. Paličku rozdělte na stroužky, které neloupejte ze slupky. Sázejte je do hloubky zhruba 2 centimetry a nechávejte mezi nimi rozestupy 15 – 20 centimetrů. Takto připravenou sadbu umístěte na slunné místo, nejlépe na parapet jižního okna.
Česnek pravidelně zaléváme, půda by nikdy neměla vyschnout. Pozor ale, pokud pěstujete v nádobě bez odtékacích otvorů, dejte pozor, abyste česnek nepřelili. Uhnily by mu kořínky a bylo by po úrodě.
Když je hotový, přihlásí se
Rašící česnečky si začnou pouštět výhony, které vyhánějí na květ. U většiny rostlin je ustřihávejte, aby se kvetením rostlina zbytečně nevysilovala a vložila veškerou svou energii do zvětšování hlíz.
Jednu či dvě rostlinky ale nechte vykvést. Podle toho totiž poznáte, že je čas česnek sklízet, protože je zralý a dál už neporoste. Do doby, než rozkvete je výhon stočený a ohnutý. Jakmile jde ale na květ a česnek je připraven ke sklízení, výhonek se krásně narovná, jako by se hlásil o pozornost.
Takové paličky je načase vytahat z hlíny, za výhony je svázat a nechat usušit na vzdušném místě. Nezapomeňte si jednu paličku nechat a znovu ji zasadit, abyste měli dostatek čerstvé úrody po celý rok.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu