Pátek , 29. 11. 2024

Zina

České prvorodičky rodí stále později. Lékaři před tímto stavem varují. Rizika se s věkem výrazně zvyšují

Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
prvorodičky
zdroj: 123RF.com

18. 10. 2019

18. 10. 2019

Statistiky mluví jasně. České prvorodičky rodí často po 30tce i déle

Statistiky ukazují, že v první polovině 90. let rodily prvorodičky v České republice v průměru do svých 25 let. Aktuální čísla ukazují, že je tato hranice vyšší než 30 let a v Praze dokonce dosahuje průměrný věk maminek při narození prvního dítěte 31 let a výše. V roce 2017 byl průměr v hlavním městě 31,1 let. Na opačném konci tohoto žebříčku byl Ústecký kraj, kde byl ve stejném období průměrný věk prvorodiček 27, 4 let.

Rodí se i po 35. roku

Za tento nárůst mohou matky prvorodičky, které rodí až po 35. roce věku. Těch stále přibývá a celkový průměr tak šplhá nahoru. Přestože je porodnost v České republice během posledních let kolísavá, počet narozených dětí je stále nedostačující.

Porodnost v Evropě je alarmující

Výsledky statistik hovoří jasně: pro udržení reprodukce v Evropě je zapotřebí míra porodnosti alespoň 2, 1 dětí na jednu matku. Aktuální průměr v Evropské unii je ale 1,59 dítěte na matku, což je nedostačující.

Mezi roky 2001 a 2017 se snížil počet novorozenců, narozených maminkách do věku 24 let, o celou jednu třetinu. V tomto období tak mladých rodiček postupně ubývalo, z celých 29 tisíc novorozenců v roce 2001 na 16 tisíc novorozenců v roce 2017, narozených matkám mladším 24 let.

Mateřství odkládáme

Na tomto trendu se podílí právě odklad mateřství na později. V roce 2001 představovaly matky nad 40 let v celkové porodnosti pouhých 0,9 %. V roce 2017 jejich zastoupení narostlo na 3,7 %. Výjimku tvoří opět hlavní město, kde se během stejného období narodil stejný počet dětí ženám ve věku 40 až 44 let, jako v celé České republice. Opakovaně se tak ukazuje, že v Praze ženy s narozením dítěte váhají nejdéle.

K TÉMATU  Silvestr a děti? Kde trávit s dětmi Silvestr?

Páry mají problémy s početím

Počet párů, které mají problémy s početím, narůstá také. Lidé stále častěji vyhledávají služby asistované reprodukce, ale i s tímto krokem čekají příliš dlouho. Průměrný věk žen, které se rozhodnou využít metodu mimotělního oplození, se už teď zvýšil na téměř 39 let. Lékaři upozorňují, že i toto číslo je příliš vysoké. Před deseti lety byl tento průměr 34 let, v roce 2016 už dosáhl na 35, 6 let. Věkový průměr partnerů žen využívajících asistované reprodukce byl v tom samém roce ještě o 3 roky vyšší.

Asistované těhotenství

Reprodukční medicína zaznamenala veliké pokroky. Zmrazování vajíček nebo embryí dosáhlo vysoké úrovně a riziko poškození buněk při procesu zmrazení se výrazně snížilo. I tak se ale lékaři snaží najít cesty, jak zvýšit povědomí o asistovaném těhotenství. Průměrný věk žen i mužů, kteří přicházejí k této léčbě, se totiž také každý rok pomalu zvyšuje.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
Nemoc si nevybírá, a proto se i v řadách slavných tváří setkáme s lidmi, kteří musí změnit svůj styl života a bojovat o to, aby byli zase zdraví.
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Kateřina Hrachovcová, známá hlavně z role Simony Králové ze seriálu Život na zámku, slaví 50. narozeniny. Herectví zůstává součástí jejího života, ale v posledních letech se zaměřila také na tetování a numerologii. V průběhu své kariéry prošla výraznou změnou, a dnes ji fanoušci znají spíše pod jménem Kaira.
Návštěva kadeřnice není zrovna levnou záležitostí a málokdo si může dovolit ji navštěvovat pravidelně, jakmile se objeví odrosty nebo šediny. Naštěstí existují barvy na domácí užití, díky nimž se snadno obarvíte sama. Jak ale na to a čemu se vyhnout? Poradíme vám.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Nechat děti samotné doma během prázdnin může být velkým krokem jak pro rodiče, tak pro děti. Je důležité se zamyslet nad tím, kdy je vhodné děti nechat samotné a jak zajistit jejich bezpečnost. Otevřená komunikace, zajištění bezpečnosti domova a pravidelné kontroly jsou klíčové. Plánujte jejich aktivity a připravte je na různé situace, které by mohly nastat. Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin v bezpečí a vy budete mít klidnou mysl.
V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.

Výběr článků

Před vámi je dlouhý let, možná s několika přestupy. Připravte se nejen na čekání na letišti, ale také na to, abyste let prožila v pohodě a bez stresu. Co si můžete vzít s sebou do příručního zavazadla a jak úspěšně překonat čas strávený čekáním?
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.

Nepřehlédněte

Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek