Čtvrtek , 17. 07. 2025

Martina

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
Ovocné šťávy prospívají zdraví
zdroj: 123RF.com

10. 01. 2019

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Jsou doporučovány i jako několikadenní detoxikační proces, který zbaví tělo všech škodlivin. Ale není lepší dát si celé ovoce nebo zeleninový salát?

Kdy je pít a jaké množství

Někteří výživoví odborníci doporučují konzumovat ovocné šťávy pouze dopoledne, protože obsahují množství sacharidů, které jsou zapotřebí k regeneraci svalů a celého organismu po fyzickém výkonu. Ovšem – opravdu jsme po ránu po takovém fyzickém výkonu, že potřebujeme regenerovat svaly?

Možná spíš nastartují organismus tzv. rychlými, neboli jednoduchými cukry (fruktózou), kterých je v ovoci velké množství. 200 ml ovocné šťávy obsahuje v přepočtu cca 4 až 6 kostek cukru, podle zralosti daného ovoce. Rychlé cukry způsobí, že vám po vypití takového nápoje rychle stoupne a brzy zase klesne hladina cukru v krvi. Takže budete mít brzy hlad.

Ovoce, zelenina nebo kombinace?

Právě kvůli vysokému glykemickému indexu ovocných šťáv se doporučuje kombinovat je se zeleninou, která má, až na několik výjimek (pastiňák, dýně, tuřín, červená řepa, kukuřice) nízký glykemický index, a tak šťáva nejen dodá tělu vitaminy a enzymy, ale také zasytí.  Ideální je, když si připravíte nápoj minimálně z poloviny zeleninový. I v tomto případě se doporučuje vypít maximálně 200 ml denně, někteří výživoví poradci doporučují ještě méně, tak tři skleničky týdně.

Pokud budete konzumovat pouze zeleninové šťávy, doporučuje se většinou dvojnásobné množství, tj. 400 ml. Ovšem je třeba dávat pozor na šťávy z některých druhů zeleniny, které mají silné očistné účinky. Příkladem může být červená řepa. Je sice plná vitaminů a enzymů, ale málokdo snese více, než 100 ml šťávy. Rovněž by se neměla konzumovat nalačno, protože může způsobit bolesti hlavy, křeče v břiše a další zažívací potíže.

K TÉMATU  Bílá japonská ředkev: Na našem jídelníčku často chybí, a to je velká škoda

Šťáva nebo smoothie

Čerstvou šťávu získáme z ovoce či zeleniny prostřednictvím odšťavňovače. Nápoj bude sice chutný a plný vitaminů a energie, ale tělo bude připraveno o důležitou součást těchto potravin – vlákninu. Z tohoto pohledu je tedy vhodnější namixovat si z celých kusů smoothie, které lze doplnit jogurtem, oříšky či semínky, a získat tak místo nápoje pokrm, například snídani či svačinu.

Šťávy jako detox – ano nebo ne?

Existují nabídky, které propagují pití těchto šťáv jako jediného zdroje příjmu potravy po dobu několika dnů, ovšem to lékaři naprosto nedoporučují. Lidské tělo je zařízené tak, aby jeho orgány samy průběžně odstraňovaly z těla odpadní látky. Pokud by „skladovaly“ odpad v těle, staly by se nefunkčními a nastal by kolaps organismu. Čerstvé šťávy mohou v přiměřeném množství tělu prospívat, ale k tomu, aby tělo dobře fungovalo v jakékoli roční době, stačí vyvážená strava a dostatek pohybu.

Pro koho nejsou vůbec vhodné?

Zvážit jejich pití by měli také diabetici, a lidé, kteří trpí nadměrnou tvorbou žaludečních kyselin, případně dalšími chorobami zažívacího traktu. Pití šťáv nalačno dokáže pěkně podráždit žaludek, a může také poškozovat zubní sklovinu. Ani když potřebujete snížit tělesnou hmotnost, čerstvými šťávami to nedokážete. Možná za těch několik dnů lze shodit bříško a zbavit se pár kil, ale ty se po přechodu na běžný stravovací režim rychle vrátí.

Ovoce v celku je sázkou na jistotu

Zajímavá britská studie konstatuje, že konzumace celého ovoce může výrazně snížit riziko vzniku diabetu 2. typu. Výzkumný tým vycházel ze závěrů, kdy jedna skupina konzumovala několik týdnů dva a více kusů ovoce týdně (borůvky, hroznové víno, jablka a hrušky) a druhá skupina konzumovala ovocné šťávy. U první skupiny se snížila pravděpodobnost získání diabetu 2. typu o 23 procent, u druhé skupiny se zvýšila šance na onemocnění diabetem o 21 procent.

K TÉMATU  Vybíráme vysavač. Jaké nejčastější chyby děláme, čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?

Tak dejme na doporučení lékařů, a pokud vám ovocné a zeleninové šťávy chutnají, berte je jako lahůdku, právě tak, jako třeba čokoládu. A dejte si denně jedno jablko i se slupkou. Je to ta nejlepší prevence pro naše zdraví.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Herec, jehož hlasem mluví český Homer Simpson, dnes slaví své 70. narozeniny. Vlastimil Zavřel, známý nejen z dabingu, ale i z divadelních prken a televizních obrazovek, má za sebou bohatou kariéru. Od filmů jako Dívka na koštěti po nezapomenutelné role v seriálech jako Ordinace v růžové zahradě – tento herec si získal srdce mnoha diváků. Jaké byly jeho začátky a čemu se věnuje dnes?
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
Premiéra filmu Zápisník alkoholičky přináší autentický pohled na ženský alkoholismus. Režisér Dan Svátek se inspiroval blogem a knihou Michaely Duffkové a vytvořil snímek, který otevřeně zobrazuje boj hlavní hrdinky s alkoholem. Film stojí na výborném hereckém výkonu Terezy Ramby, ačkoli scénář a režijní zpracování místy trpí povrchností a zkratkovitostí. Navzdory těmto nedostatkům nabízí Zápisník alkoholičky důležitý příspěvek k diskusi o závislostech, který stojí za zhlédnutí.
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?

Výběr článků

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Viber, jedna z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, vám přináší zábavnou velikonoční hru. Hledejte vajíčka, která schovali zajíčci a vyhrajte naše velikonoční ceny!

Nepřehlédněte

Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek