Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
Ovocné šťávy prospívají zdraví
zdroj: 123RF.com

10. 01. 2019

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Jsou doporučovány i jako několikadenní detoxikační proces, který zbaví tělo všech škodlivin. Ale není lepší dát si celé ovoce nebo zeleninový salát?

Kdy je pít a jaké množství

Někteří výživoví odborníci doporučují konzumovat ovocné šťávy pouze dopoledne, protože obsahují množství sacharidů, které jsou zapotřebí k regeneraci svalů a celého organismu po fyzickém výkonu. Ovšem – opravdu jsme po ránu po takovém fyzickém výkonu, že potřebujeme regenerovat svaly?

Možná spíš nastartují organismus tzv. rychlými, neboli jednoduchými cukry (fruktózou), kterých je v ovoci velké množství. 200 ml ovocné šťávy obsahuje v přepočtu cca 4 až 6 kostek cukru, podle zralosti daného ovoce. Rychlé cukry způsobí, že vám po vypití takového nápoje rychle stoupne a brzy zase klesne hladina cukru v krvi. Takže budete mít brzy hlad.

Ovoce, zelenina nebo kombinace?

Právě kvůli vysokému glykemickému indexu ovocných šťáv se doporučuje kombinovat je se zeleninou, která má, až na několik výjimek (pastiňák, dýně, tuřín, červená řepa, kukuřice) nízký glykemický index, a tak šťáva nejen dodá tělu vitaminy a enzymy, ale také zasytí.  Ideální je, když si připravíte nápoj minimálně z poloviny zeleninový. I v tomto případě se doporučuje vypít maximálně 200 ml denně, někteří výživoví poradci doporučují ještě méně, tak tři skleničky týdně.

Pokud budete konzumovat pouze zeleninové šťávy, doporučuje se většinou dvojnásobné množství, tj. 400 ml. Ovšem je třeba dávat pozor na šťávy z některých druhů zeleniny, které mají silné očistné účinky. Příkladem může být červená řepa. Je sice plná vitaminů a enzymů, ale málokdo snese více, než 100 ml šťávy. Rovněž by se neměla konzumovat nalačno, protože může způsobit bolesti hlavy, křeče v břiše a další zažívací potíže.

K TÉMATU  Domácí multivitamínový džus bez cukru a Éček

Šťáva nebo smoothie

Čerstvou šťávu získáme z ovoce či zeleniny prostřednictvím odšťavňovače. Nápoj bude sice chutný a plný vitaminů a energie, ale tělo bude připraveno o důležitou součást těchto potravin – vlákninu. Z tohoto pohledu je tedy vhodnější namixovat si z celých kusů smoothie, které lze doplnit jogurtem, oříšky či semínky, a získat tak místo nápoje pokrm, například snídani či svačinu.

Šťávy jako detox – ano nebo ne?

Existují nabídky, které propagují pití těchto šťáv jako jediného zdroje příjmu potravy po dobu několika dnů, ovšem to lékaři naprosto nedoporučují. Lidské tělo je zařízené tak, aby jeho orgány samy průběžně odstraňovaly z těla odpadní látky. Pokud by „skladovaly“ odpad v těle, staly by se nefunkčními a nastal by kolaps organismu. Čerstvé šťávy mohou v přiměřeném množství tělu prospívat, ale k tomu, aby tělo dobře fungovalo v jakékoli roční době, stačí vyvážená strava a dostatek pohybu.

Pro koho nejsou vůbec vhodné?

Zvážit jejich pití by měli také diabetici, a lidé, kteří trpí nadměrnou tvorbou žaludečních kyselin, případně dalšími chorobami zažívacího traktu. Pití šťáv nalačno dokáže pěkně podráždit žaludek, a může také poškozovat zubní sklovinu. Ani když potřebujete snížit tělesnou hmotnost, čerstvými šťávami to nedokážete. Možná za těch několik dnů lze shodit bříško a zbavit se pár kil, ale ty se po přechodu na běžný stravovací režim rychle vrátí.

Ovoce v celku je sázkou na jistotu

Zajímavá britská studie konstatuje, že konzumace celého ovoce může výrazně snížit riziko vzniku diabetu 2. typu. Výzkumný tým vycházel ze závěrů, kdy jedna skupina konzumovala několik týdnů dva a více kusů ovoce týdně (borůvky, hroznové víno, jablka a hrušky) a druhá skupina konzumovala ovocné šťávy. U první skupiny se snížila pravděpodobnost získání diabetu 2. typu o 23 procent, u druhé skupiny se zvýšila šance na onemocnění diabetem o 21 procent.

K TÉMATU  Máte pořád studené ruce? Tento stav není vždy radno přehlížet

Tak dejme na doporučení lékařů, a pokud vám ovocné a zeleninové šťávy chutnají, berte je jako lahůdku, právě tak, jako třeba čokoládu. A dejte si denně jedno jablko i se slupkou. Je to ta nejlepší prevence pro naše zdraví.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Správný výběr varné desky do značné míry ovlivňuje kvalitu a rychlost i energetickou náročnost vaření. Základními kritérii pro výběr správného modelu jsou výkon, velikost a bezpečnost používání. Zorientujte se v názvosloví a vyberte si tu správnou varnou desku pro vás.
Poslední víkend roku 2018! Sobotu si dopřejte spíše oddechovou a zbytečně se nedohadujte s ostatními, ať si na závěr roku nepokazíte náladu. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vás připraví na to, co by vás mohlo překvapit.
Dnes, na Zelený čtvrtek, bychom měli na talíři přivítat něco zeleného, symbol nového života a jara. Ale víte, jaké dny máme již za sebou a co nás čeká až do Velikonoc? Tyto svátky obnovy a radosti následují po Květné neděli a vedou nás až k veselému Velikonočnímu pondělí. A proč vlastně Velikonoce každý rok "skáčou" po kalendáři? Odpověď tkví v lunárním cyklu: Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, což je tradice spojující nás s rytmem přírody a jejím věčným cyklem.
Postel nebo televize, schovaná ve zdi, schovaný úložný prostor pod postelí nebo skládací stolky. Skládání všeho, co se dá. Je to účelné a praktické! Podívejte se na chytré vychytávky, které dokáží ušetřit spoustu místa ve vašem prostoru pro žití.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
Je kabelka vaší nepostradatelnou společnicí, bez které málokdy vyjdete z domu? Přesně pro vás jsme sepsali průvodce, jak si takovou dokonalou kabelku vybrat, aby byla nejen elegantní, ale i praktická. A hlavně ladila k vaší postavě!

Výběr článků

Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.

Nepřehlédněte

Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.
Tvůrci nazvali tuhle povedenou reklamu bitva pohlaví. Scéna je jako vystřižená z filmu Gladiátor. Obě strany proti sobě neváhají použít všechny své zbraně! Tohle vás zaručeně rozesměje!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek