Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Zvládnete Svatojakubskou pouť Camino de Santiago sama?

Samozřejmě že ji zvládnete. Cesta do Santiaga de Compostela má mnoho podob. Můžete si zvolit dlouhou a strastiplnou cestu, nebo raději půjdete kratší úseky a hezky pěkně po upravených cestičkách. Všechno se počítá. Každý krok se počítá.
Camino de Santiago
Vyšlápnete vstříc dobrodružství?

01. 09. 2022

Camino de Santiago je síť několika poutních cest napříč Evropou. Dovede vás až ke katedrále ve městě Santiago de Compostela. Kdybyste startovali z České republiky, měří trasa 3000 kilometrů a vyžaduje to několik měsíců úsilí. Z portugalského Porta je to ale jen 280 kilometrů a stačí vám na to deset dnů dovolené. Ale určitě teď máte spoustu otázek jako: co s sebou, kolik to stojí, kde budu spát? Na vše vám odpovíme.

Co si s sebou zabalit?

Nevíte, co si na Svatojakubskou cestu zabalit nebo na kolik vás přijde? A už vůbec netušíte, jak si cestu naplánovat, protože nemáte ani nejmenší tušení, kolik kilometrů denně ujdete? V tom případě čtěte dál. Plánování cesty do Santiaga může být docela legrace, ale rozhodně ne nic složitého a nepřekonatelného.

V první řadě je důležité pořídit si kvalitní krosnu nebo batoh, s nímž budete schopná chodit celý den a nebudou vás bolet záda. Pochopitelně vhodným batohem nebude takový, za který utratíte patnáct set korun. Jestli se chcete vydat na Camino de Santiago, budete muset do svého vybavení trochu zainvestovat. Nechte si poradit ve specializovaných prodejnách. A hlavně si vyberte batoh co nejlehčí a s takovým objemem, aby se vám do něj vešlo všechno potřebné.

A nezapomeň na ponožky!

Do batohu totiž budete muset dát spacák (ten si ale můžete připnout i z vnější strany batohu, pokud to ten vámi vybraný umožňuje), lékárničku s nejdůležitějšími léky a také náplastmi na puchýře. Také si musíte zabalit oblečení a boty. Avšak nezapomínejte na to, že nejdete na módní přehlídku ale na pochod přírodou a městy. Musí vám být hlavně komfortně. Když vás budou kalhoty škrtit a boty tlačit, stane se z příjemné cesty hotová noční můra.

camino
Nejdůležitější na cestě jsou vaše nohy.

Nezapomínejte ani na to, že ponožek není nikdy dost. Ty si měňte klidně dvakrát denně. Musejí být suché, jakmile navlhnou, koledujete si o puchýře. I v případě bot rozmýšlejte dobře. Když si koupíte nové, je zapotřebí je pořádně rozchodit. Když si je poprvé vezmete až na cestě, nedopadnete dobře. A zbytek cesty budete kulhat anebo ošklivě trpět.

TIP: Vezměte si i pohodlné sandály a střídejte je s plnou obuví. Zabráníte tím otlakům a noha si na vzduchu odpočine a vyvětrá.

Další důležitou součástí vybavení jsou i sluneční brýle a opalovací krém. Bez těchto dvou věcí ve Španělsku nebo Portugalsku v letních měsících vůbec nevycházejte ven.

K TÉMATU  První pomoc při úrazu rachejtlí: Nenechte si zničit silvestrovské oslavy

Zubní kartáček, pasta na zuby, mezizubní kartáček, jehla a nit, šampuk (tuhý šampon) a hojivá, třeba konopná mastička. To vše by mělo být součásti drogérie, která se vám do batohu také bude muset vejít. Samozřejmě si můžete vzít i make-up a šminky, ale pořádně se vám to pronese. Teď si říkáte, že to přece vůbec nic neváží, ale když sečteme i ty ostatní věci, třetí den nebudete moct narovnat záda a na parádu nebudete po několika dnech na nohách mít stejně ani pomyšlení.

Jíst se musí

Asi si také po cestě budete vařit, aspoň občas. Proto potřebujete vařič a ešus. Samozřejmě opět v co nejlehčí variantě. Jídlo také něco váží. Takže zapomeňte na konzervy. Nejspíš se vyplatí zainvestovat do dehydrované stravy, která sice ne každému chutná, ale zase je lehká a většinou také zdravá.

Že si s jídlem nebudete lámat hlavu? Také děláte dobře. Vždyť v supermarketech se najíte za stejné peníze jako u nás doma a kdo během Svatojakubské cesty nepil víno a nejedl místní sýry a sušenou šunku, jako by po ní ani nikdy nešel.

mušle
Mušle sv. Jakuba se považuje za symbol poutníků.

Kde spát?

Ušetřit můžete nejenom na jídle, ale také na ubytování. Budete-li spát v takzvaných albergue, vyjde vás každá noc zhruba o devadesát procent levněji než v penzionech a hotelech. Albergue je hostel neboli levná turistická ubytovna, kde spíte s mnoha dalšími nocležníky. Ubytovaní tu sdílejí nejen veškeré prostory, ale také vybavení. Obvykle spíte na palandách, ve spacáku nebo pod přikrývkou. Jedna noc vás může vyjít na pět set korun a více. Když budete mít štěstí, třeba vás tam nechají přespat zadarmo. Ale určitě ne v hlavní turistické sezóně.

Ještě levnější to budete mít v takzvaných municipal albergues, za něž zaplatíte přibližně 8 eur. Snadno se vám ale může stát, že přijdete příliš pozdě a už se pro vás žádná volná postel nenajde. To pak začíná ten správný cestovatelský stres. Tedy za předpokladu, že vám nevadí se se spacákem uložit pod nejbližší strom. Albergues se zavírají v deset večer. Pak už máte smůlu. A ráno v osm zase musíte albergue opustit. V těch soukromých vás možná nechají o něco déle.

Další možností, asi tou nejlevnější, je spaní ve stanu ve spacáku nebo přímo pod širákem. Ale takto kempovat nemůžete všude. Tedy můžete, ale hrozí vám, že dostanete pokutu, která vás vyjde na mnohem více peněz než hotel na jednu noc. Proto si předem zjistěte, kde na trase se albergue nebo kempovací místa nacházejí.

K TÉMATU  8 nejčastějších hlášek, které musí ženy po třicítce poslouchat stále dokola
camino
Svatojakubská cesta je plná životních příběhů.

Svatojakubská cesta by ovšem nebyla kompletní, kdybyste si před ní nevyzvedli kredenciál. To je poutnický pas, který musí mít na Camino de Santiago každý poutník. Do něj pak sbírá jednotlivá razítka. Tak budete mít důkaz toho, že jste cestou skutečně prošli. Nebo to berte jako doživotní památku.

Pár tipů na závěr

Cestovatelé, kteří se na pouť vydali hned několikrát, se shodují v tom, že je dobré:

  • Nosit u sebe drobné mince – na sušičky a pračky na ubytovnách (chystáte-li delší trek, pak se bez pračky neobejdete)
  • Dodržujte hygienu za každou cenu – žádná odřenina nebo zanícenina se na caminu neobejde bez problému, proto se jim vyvarujte nebo nezapomeňte na důkladně ošetření
  • Pitná voda – ne ve všech tůňkách, jezírkách nebo kohoutcích je voda pitná, pokud si nejste její zdravotní nezávadností jistí, pak se nejdřív zeptejte; není nic horšího, než mít na cestě do Santiaga de Compostela průjem
  • Zdravotní pojištění – určitě si ho na dobu camina sjednejte, nikdy nevíte, co se vám může stát a kdy budete potřebovat doktora
  • Nohy, nohy nohy – ty jsou vaším nejlepším kamarádem i nejhorším nepřítelem; buď si je budete hýčkat čistými ponožkami, vydezinfikovanými a pohodlnými botami a bohatě se vám odvděčí, anebo na ně budete kašlat a camino bez bolesti a utrpení neabsolvujete
santiago
Cesta do Santiaga de Compostela je značená žlutými šipkami.

A jak si naplánovat trasu tak, abyste ji zvládli? Nejlépe uděláte, když si ještě doma vyzkoušíte, kolik jste schopná denně bez problému ujít. Musíte však do celkového času započíst i zastávky na odpočinek a jídlo. Pro první poutní dny si nedávejte vysoké cíle. Nicméně musíte počítat s tím, že aby vám na konci cestu uznali a dostali jste diplom o jejím absolvování, musíte nasbírat dvě razítka do kredenciálu za den.

Ti, co absolvovali Camino de Santiago, často pořádají i kurzy, při nichž se dozvíte vše, co by vás o svatojakubské cestě mohlo zajímat. Tak si neváhejte nějaký zaplatit a poslechnout. Možná vám to ušetří peníze, nervy, doktora, psychické zdraví i čas. Takže Buen Camino!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Slovinský Bled: Pohádkové místo, které vás chytne za srdce

Zdroje článku:
www.zena-in.cz, www.nomadka.cz, www.caminoproradost.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Vánoce jsou především o odpočinku a zpomalení. Kdo ale říká, že je musíte celé proležet u televize s horou jídla? To vám samozřejmě nikdo nebere, ale i vy sami se budete cítit lépe, pokud se občas zvednete a uděláte něco pro své zdraví. Podle cvičení ve vánočním duchu vám to půjde samo!
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.
Podkrovní byty zdaleka nemusí být jen stísněné prostory. Půdní vestavba může dát za vznik příjemnému prostoru k životu. Pokud přemýšlíte o domově v podkroví, dáme vám pár nápadů, jak si ho zařídit útulně a krásně.

Výběr článků

Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?

Nepřehlédněte

Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Po dvaceti letech se jeden z nejznámějších českých moderátorů vrací na obrazovky TV Nova. Pavel Zuna se výjimečně objevil v roli průvodce speciálního vydání pořadu Víkend, který slaví 20 let od prvního vysílání. Pro fanoušky legendárního moderátora jde o výjimečnou událost, jelikož Zuna se z televizní scény vytratil již před mnoha lety.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek