Bylinky přináší řadu výhod. Jsou pro naše tělo přirozenější, dokážou si poradit s mnohými neduhy, méně zatěžují náš organismus, a to zdaleka není vše. Samozřejmě ale každá mince má dvě strany, proto i bylinky mohou přinášet menší nevýhody.
Jednak mají vedlejší účinky, nemusí sedět všem (především pak lidem se sklony k alergiím), občas déle trvá, než zaberou, v případě domácí výroby může být problém i s odhadem správného dávkování.
V každém případě ale mají bylinky u většiny z nás nenahraditelné místo. Jejich výhody můžete čerpat nejen tím, že si z nich uvaříte lahodný čaj, ale také třeba prostřednictvím míchání tinktur, do jejichž tajů vás zasvětíme.
Sběr bylinek
Ještě než se pustíte do přípravy tinktury, je samozřejmě nejlepší zabrouzdat herbářem a najít si bylinky s účinky, které zrovna vyhledáváte, abyste si namíchali směs podle vašich představ. Také není od věci si pročíst, které bylinky spolu kamarádí více, a které méně. Pochopitelně je jen na vás, jestli si vyrobíte tinkturu pouze z jedné či více bylinek.
Přesuňme se ale k samotnému sběru, ve kterém se skrývá kouzlo úspěchu. Na co se zaměřit?
- Sbírejte pouze bylinky, které 100% dokážete identifikovat. Některé bylinky si mohou být vzájemně podobné, přičemž existují rovněž i druhy, které mohou být jedovaté.
- Naučte se vše kolem bylinek, především jak, proč a kdy používat konkrétní bylinku a v jaké dávce.
- Pokud si nejste jisti, oslovte třeba bylinkářku, weby s odborníky, navštivte workshopy nebo noste s sebou kapesní herbář.
- Jestliže si chcete být jisti původem a kvalitou bylinek, není od věci založit si menší bylinkovou zahrádku.
- Bylinky pro tinkturu zásadně sbírejte z míst, která nejsou ošetřena pesticidy.
- Nepoužívejte bylinky nacházející se kolem komerčně obhospodařovaných polí nebo v blízkosti center.
- Sbírejte pouze hezké bylinky, které po sběru co nejdříve zpracujte.
Zpracování bylinek
Pokud už máte poctivě nasbíranou zásobu bylinek, je dobré vědět, jak s nimi následně naložit. Předně proberte veškeré bylinky, které očistěte od hrubých nečistot (trávy, slámy, větších kusů hlíny, pokud jste sbírali i kořeny) a roztřiďte je.
Detailně vše prohlédněte, nahnilé či poškozené části vyhoďte. Pokud sbíráte natě a květy, určitě se vyhněte omývání. Naopak v případě, že budete zpracovávat i kořeny, veškeré části pečlivě vydrhněte, umyjte a jemně osušte čistou utěrkou. Následně byliny nechte usušit.
Nezbytnosti pro míchání
Před samotným mícháním je zapotřebí nachystat si i další nezbytnosti, bez kterých se v případě přípravy tinktur rozhodně neobejdete. Kteří pomocníci to jsou?
- Větší skleněná nádoba s těsným víčkem – právě v této nádobě budete tinktury míchat a následně také uchovávat pro lepší maceraci.
- Menší a tmavé lahvičky pro uchování jednotlivých tinktur.
- Nosný prvek – vysokoprocentní alkohol nebo jinou tekutinu pro zředění tinktury.
A právě u nosného prvku se zastavíme. Léčivé tinktury můžete vyrobit na spoustu pestrých způsobů, přičemž základem mohou být vodní extrakty (čaje, nálevy), víno, ocet, ale také alkohol. Ačkoli bezalkoholové verze jsou pro řadu z nás lákavější, nutno podotknout, že alkohol ve výrobě tinktur je naprostou jedničkou.
Alkohol obecně lépe extrahuje a koncentruje cenné léčivé látky oproti jiným extraktům. Kromě toho zvyšuje účinek bylin, proto alkoholové tinktury působí mnohem rychleji než kterékoli jiné. Pokud navíc použijete vysokoprocentní alkohol, tinktura se tím pádem nekazí a při správném skladování si zachová svou účinnost po dlouhou dobu.
Jdeme vyrábět!
Když už máte vše tak pěkně připravené, nastal ten správný čas si léčivou tinkturu vyrobit. Jak tedy na to?
- Nasekejte velké listy, květy nebo kořeny (jemné listy a květy klidně můžete ponechat vcelku). Poté skleněnou nádobu volně naplňte bylinkami a přidejte dostatek alkoholu, aby rostliny byly hezky pokryté. Nádobu pevně uzavřete.
- Sklenici označte názvem a datem výroby. Uveďte, jaké rostlinné části a typ alkoholu jste použili. Umístěte nádobu na chladné a tmavé místo na měsíc nebo déle, občas protřepejte nebo promíchejte a v případě potřeby přidejte více alkoholu, aby bylinky zůstaly neustále zakryté.
- Přeceďte tinkturu přes čistou utěrku do skleněné nebo keramické nádoby, abyste získali co nejvíce tinktury. Tinkturu nalijte do lahviček z tmavého skla a pevně uzavřete (nebo utěsněte korkem). Každou tinkturu označte názvem a datem výroby. Uchovávejte na chladném a tmavém místě.
TIP: Koncentraci tinktury zvýšíte přecezením původních bylinek a přidáním čerstvé porce nových.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT