Čtvrtek , 24. 04. 2025

Jiří

Bylinková zahrádka: Pastva pro oči, duši i chuťové pohárky

Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
bylinková zahrádka
Bylinková zahrádka se bude vyjímat třeba na skalce. (foto: 123RF)

28. 03. 2022

28. 03. 2022

Voňavý tymián do marinády na grilování, osvěžující máta do limonády, bazalka do letních salátů. Mít po ruce čerstvé bylinky je vždy výhodou, a to nejen při přípravě chutných pokrmů, ale i v případě, že si chcete namíchat lahodný drink nebo uvařit léčivý čaj. Bylinková zahrádka se často stává nejoblíbenějším koutem zahrady a to nejen pro nás, ale také pro čmeláky, včely a motýly, jejichž krásu můžeme díky bylinkovému záhonku obdivovat celé léto.

Starost a péče o ni navíc není vůbec žádná věda a zvládne ji hravě i nepříliš zkušená zahradnice. Bylinky jsou totiž minimálně náročné na péči a pokud jim vyberete vhodné místo, budete se moci z jejich krásy i vůně těšit několik let. Bylinková zahrádka navíc bude dobře snášet i horké letní dny a suché období, které většině květin spíše škodí. Čím bychom se měli při zakládání bylinkové zahrádky řídit?

Kde se bude bylinková zahrádka nejlépe vyjímat?

Místo

Ať už plánujete vytvořit svou bylinkovou oázu uprostřed skalky, nebo se chystáte založit samostatný bylinkový záhonek, platí při výběru místa jedno zásadní pravidlo. Většina oblíbených bylin, a zejména ty středomořské, vyžadují pro svůj růst hodně slunce. Pamatujte tedy na to, že čím slunnější stanoviště své bylinkové zahrádce vyberete, tím aromatičtější vaše rostlinky budou.

Dalším vodítkem, kam bylinkovou zahrádku umístit, je samozřejmě také výběr konkrétních rostlin, jejich vzrůst a potřeby na pěstování. Obecně se tedy dá říct, že polostinná část zahrady chráněná před větrem, kde je sluníčka během dne o něco více než stínu, je ideální místo, na kterém vám bylinková zahrádka bude vzkvétat.

Velikost a tvar záhonku

Velikosti a tvar bylinkového záhonku uzpůsobte především svým potřebám, vzhledu a velikosti zahrady. Bylinková zahrádka může mít jak klasický plochý obdélníkový tvar záhonu, tak podobu okrasného kruhu či oválu, nebo ji můžete pojmout jako skalku. Velmi oblíbené jsou v posledních letech také bylinkové spirály nebo “šneci”, kdy se za pomoci plochých kamenů a půdy tvoří požadovaný tvar, do něhož se poté vysazují bylinky. 

K TÉMATU  Domácí hrnečkové knedlíky s čerstvou majoránkou

Příprava půdy

Na rozdíl od některých druhů květin či zeleniny nejsou bylinky nijak náročné na živiny, nejvíce jim může uškodit nadbytek vláhy. Půdu pro svůj bylinkový záhon volte proto lehkou a vzdušnou. Bylinková zahrádka potřebuje především dobře propustnou půdu, které docílíte přimícháním písku, štěrku nebo dřevnatého popela. Před samotnou výsadbou je také vhodné půdu na bylinky připravit tím, že ji dobře prokypříte a zbavíte veškerého plevele včetně kořínků či jiných nečistot.

Výběr bylinek a rozvržení záhonu

Při výběru konkrétních rostlin do své bylinkové zahrádky se můžete řídit nejen jejich využitím a vůní, ale také popřípadě vzhledem, tak, aby utvořily esteticky příjemný celek. Důležité je si před samotnou výsadbou dobře rozmyslet celkové rozvržení záhonu a zohlednit především výšku, do které konkrétní bylinky mohou dorůst a jejich požadavky na prostor.

Rozmarýn, máta, šalvěj, meduňka či libeček patří k vzrostlejším bylinkám a mohou dosáhnout výšky až přes jeden metr, proto je vhodné sázet tyto bylinky spíše do středu (popřípadě k zadní části záhonu), aby vám později neomezovaly přístup k ostatním nižším bylinkám. Tymián, levandule, šalvěj či měsíček lékařský jsou zástupci středně vysokých bylinek. Vhodné místo je pro ně proto uprostřed bylinkové zahrádky. Bazalka a pažitka se díky svému vzrůstu zase hodí do popředí skalky či záhonu.

Jak se o bylinkovou zahrádku starat?

Jak již bylo řečeno, vzrostlá bylinková zahrádka nebude nijak náročná na živiny ani na zálivku, nicméně čas od času je dobré i nenáročný bylinkový záhonek či skalku zalít. Především během parných letních dní, kdy i několik dní neprší, je vhodné stav své zahrádky kontrolovat.

Něco jiného platí v případě malých sazeniček. Čerstvě založenou bylinkovou zahrádku musíme pravidelně zalévat, a to zejména pokud nastane suché jaro. K další péči, kterou vaše bylinková zahrádka jistě ocení, patří její pravidelné zastřihování. Tím docílíte nejen hezkého tvaru rostlinek, ale také podpoříte jejich košatost. 

K TÉMATU  Jak se starat o brambořík? Prozáří domov i v zimě

Bylinky na terase či balkóně

Pokud nemáte vlastní zahradu ani jinou možnost, jak pěstovat bylinky v otevřeném prostoru, můžete si celkem snadno založit vlastní bylinkovou zahrádku i na balkóně či terase. Pro bylinky pěstované v truhlících nebo okrasných nádobách je vhodný již předem namíchaný substrát, který seženete v každém zahradnictví. Při pěstování bylinek v bytě je však potřeba myslet na to, že bylinková zahrádka na parapetu vaší kuchyně vám nebude dělat radost tak dlouho, jako bylinky pěstované venku. Vhodnější je tedy připravit svým bylinkám dobré podmínky alespoň na balkoně, kde se jim bude dařit přece jen o něco více.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Tento týden bude Slunce ve znamení Blíženců, což přináší energii a komunikativnost. Připravte se na dynamické a inspirativní období, které bude obohaceno úplňkem ve znamení Kozoroha 21. června a letním slunovratem. Úplněk přináší vyvrcholení určitých procesů a může vám pomoci dosáhnout dlouhodobých cílů. Podívejte se, jak tato planetární postavení ovlivní vaše znamení a co vás čeká v nadcházejících dnech.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Děti jsem nikdy nechtěla, a to můj přítel dobře věděl. Myslela jsem si, že náš vztah je jasně nastavený, že jsme domluvení a nic to nezmění. Právě i podle toho jsem si partnera vybírala. Dnes je ale všechno jinak, i když jsme si dávali pozor, já otěhotněla a dostala jsem se do nepříjemné situace.
Čas prázdnin a dovolených je přímo balzámem pro duši i pro tělo. Ne už tak pro pleť - sluneční paprsky, UV záření, horko, slaná a chlorovaná voda můžou pleť hodně dehydratovat. Víme, jak vypadat skvěle celé toto období. Klíčovým pomocníkem jsou pleťové masky.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Václav Neckář, česká hudební ikona, oslavuje své 81. narozeniny. S jeho hity, jako „Půlnoční“ či „Stín katedrál“, má nezapomenutelné místo v srdcích fanoušků. Pojďme si připomenout jeho fascinující kariéru a neobyčejný život.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
V současné době často slýcháme, jak některé ženy zasílají peníze lidem, které ani neviděli. Jednoduše proto, že chtějí najít nějakou spřízněnou duši. Seznamování není jednoduché a má svá pravidla. Štěstí většinou nečeká na každém kroku.
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!

Výběr článků

Představte si pracovní týden, který vám dává více volného času a zároveň zvyšuje vaši produktivitu. Flexibilní pracovní doba a čtyřdenní pracovní týden nejsou jen futuristické koncepty, ale realita, kterou si stále více firem a zaměstnanců osvojuje. Jaké jsou jejich skutečné výhody a jak mohou pozitivně ovlivnit váš život?
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.

Nepřehlédněte

Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek