Estetická medicína v tomto ohledu dokáže hodně a botox se stal oblíbeným způsobem, jak řešit povislejší, méně pružnou pleť s vráskami. Tak tam cákneme botulotoxin, a díky této kouzelné injekci rázem omládneme o pár let. Ale uvědomujeme si pořádně, co je to vlastně za látku?
Botulotoxin je totiž jed. Konkrétně klobásový jed (odtud jeho název) a patří mezi nejúčinnější jedy vůbec. Smrtelná dávka je už 1,3 až 2,1 ng/kg, je-li podán nitrožilně. Chemickým složením patří botulotoxin mezi polypeptidy. Složený je z 19 různých aminokyselin.
Jakou roli má botulotoxin v estetické medicíně
Botox je populární neinvazivní estetický zákrok, který může výrazně vylepšit vzhled obličeje. Tento lék, jehož účinnou látkou je botulotoxin, dokáže zpomalit nebo zastavit pohyb svalů, což vede ke snížení výskytu vrásek a jemných linek v oblasti očí, čela a kolem úst. Zákrok je to rychlý a snadný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci. Proces aplikace trvá jen několik minut a pacienti se mohou vrátit ke svým běžným aktivitám ihned po něm.
Pokud jsou vrásky způsobené opakovanými pohyby svalů, jako jsou například vrásky na čele nebo kolem očí, botox může být vynikajícím řešením. Když je aplikován do svalu, botulotoxin brání jeho pohybu, což umožňuje svalu uvolnit se a vráska se rozplyne.
Aplikacím botoxu už zdaleka nepodléhají jen celebrity. Je totiž relativně cenově dostupný, takže si ho dopřávají ženy kolem nás naprosto běžně. Klidně i svobodné matky. A občas s ním bohužel začínají už i dívky v mladém věku, aby preventivně zamezily vráskám.
Co říkají o botoxu nejnovější studie
Vědci zkoumají kde co. Výzkumu podrobili také botox – a přišli k velmi zajímavým výsledkům. Zdánlivě nevinně vyhlížející injekce botoxu mohou totiž mít negativní vliv na mozek. Botulotoxin se totiž dokáže dostat do centrálního nervového systému. Studie byly prováděné na krysách, kterým byl botox aplikován do srsti, ale následně se objevil v jejich mozku. Ukazuje to na schopnost botoxu v organismu cestovat.
Další studie zjistila, že botox může ovlivňovat centrum mozku, které je spojené s horními končetinami. Je to dáno tím, že obličej a ruce mají centra ovládání v mozku vedle sebe. Vědci mají za to, že ztráta pohybu v obličeji vlivem injekcí botoxu může ovlivnit i pocity dotyku v rukou. Další výzkum ukazuje na to, že botox může zhoršovat cítění vlastních emocí a tlumit empatii.
Botox není bez vedlejších účinků
Botoxové injekce jsou oblíbenou a nejen zkrášlující kosmetickou procedurou. Aplikují se například i do podpaží, aby se tak zamezilo nevzhledným upoceným koláčům. Ale už v honbě za vylepšením tolik nevnímáme jeho vedlejší účinky, kterých má mnoho. Lidé si na sociálních sítích stěžují třeba na bolesti hlavy, deprese, úzkost, závratě, záchvaty a to není vše.
U někoho injekce botoxu způsobily potíže s polykáním, klesající oční víčko, generalizovanou svalovou slabost, pseudoaneuryzma spánkové tepny a v některých případech dokonce úmrtí vlivem anafylaktického šoku. Určitě je důležité vědět, že takové vedlejší účinky botoxu existují a že injekce s touto látkou nejsou bez nebezpečí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Botox: Na co se připravit, než do sebe necháte píchnout
Obličejová jóga, nebo botox? Co vám zajistí krásnější a mladistvější vzhled?