Pátek , 18. 04. 2025

Valérie

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
bolavé dásně
Bolavé dásně umí člověka pořádně potrápit. (FOTO: 123RF)

27. 09. 2021

Jak se projevuje zánět dásní

Takový zánět dásní bývá obvykle doprovázen zvýšenou citlivostí na studené a teplé pokrmy a bolestivým skusem. V pokročilých případech se objeví na dásních dokonce malé trhlinky, které vedou k jejich krvácení. Bolavé dásně způsobují lidem velké nepohodlí: nedovolují jim normálně jíst, přehnaně bolí při horkých a studených jídlech až vše vede nakonec k tomu, že dásně jen konstantně a bez přestávky pobolívají. Co s tím?

Běžné příčiny onemocnění dásní

Mezi nejčastější příčiny, které vedou k rozvoji onemocnění dásní, patří typicky všem známé nedodržování ústní hygieny. Mohou to být ale i chyby v zubním ošetření provedeném u zubaře. Dále se onemocnění může rozvinout v důsledku oslabené imunity například v průběhu jiného onemocnění. V neposlední řadě se pak často mluví o problémech s dásněmi v období těhotenství, kdy je příčinou změna hormonální hladiny. Příčinou vzniku zánětu dásní je i kouření nebo mluvíme o jednom z vedlejších projevů cukrovky.

Urputná bolest vás k zubaři dožene

Léčba dásní doma je možná, ale pouze v počátečních fázích vývoje onemocnění. Pokud je dáseň již oteklá a bolí až je to k nevydržení, je nejlepší volbou okamžitě vyhledat lékaře. Pouze zubař může určit příčinu onemocnění a předepsat správné léky proti bolesti a na uzdravení. Nikdy se nesnažte si v takových případech pomoci sami. Pokud máte jen malé pochyby, raději vyhledejte odborníka. Ten vám diagnostikuje problém a nabídne nejschůdnější řešení.

Léčba v domácích podmínkách

V mírných případech, kdy onemocnění nedojde do tak razantního stádia, může lékař předepsat pacientovi domácí léčbu. Do ní se řadí pravidelné vyplachování dutiny ústní, speciální čištění, nanášení léčivých mastí a chladících gelů, vyplachování léčivými odvary. Jakákoliv léčba by v každém případě měla být minimálně konzultována s odborníkem.

Oplach dásní se používá nejčastěji

Oplach pomocí speciálních roztoků pomáhá rychle se zbavit bolesti a zastavit zánětlivé procesy v měkkých tkáních. Složení roztoků dezinfikuje povrch dásní a ničí patogenní bakterie. Po každém jídle je nutné dásně opláchnout, v průměru je to pak 2–4krát denně. Některé léky se používají v čisté formě, jiné musí být zředěny vodou. Vždy vám je předepíše váš zubní lékař.

K TÉMATU  I vy můžete snížit napětí!

Dbejte raději na prevenci

Zánětem dásní trpí v České republice 80–90 % populace ve věku nad 30 let. Dávejte si na tohoto nepatrného strašáka pozor, protože neléčený zánět dásní může vést až ke vzniku paradentózy. Proto je o mnoho jednodušší zánětu dásní předcházet, ale jak? Základem je pečlivě provedená dentální hygiena.

Tu můžete provést jen kvalitními zubními kartáčky a využitím mezizubních nití nebo interdentálních kartáčků, které vám pomohou vyčistit těžko dostupné mezizubní prostory.

Ústní vody mohou pomoci

Pokud již zánětem dásní trpíte, a ještě jste nestačili zajít k zubaři, mohly by vám pomoci speciální ústní vody, které dokáží zklidnit podrážděné dásně i zuby a potlačí množení choroboplodných bakterií v ústech. Takové ústní vody nejlépe žádejte v lékárně, nejsou na předpis, proto se jedná o jakousi první pomoc v bezodkladné situaci. Pokud se s tímto problémem zrovna potýkáte, přejeme mnoho zdraví a rychlé uzdravení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Survivor 2023 se po více než 70 dnech blíží do finále. Než se tak stane, pojďme si připomenout, komu se těsně před nosem zavřely dveře.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Tyhle šperky a módní doplňky nejen, že vypadají skvěle, Budou také naprosto originální, až si je vyrobíte doma. Je to snadné a výsledek je perfektní. Vybere se každý, jsou tu stylové, roztomilé i elegantní kousky.
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Méně je někdy více či v jednoduchosti je krása. To jsou slovní spojení, která v pečující kosmetice platí snad ještě o něco více než jinde.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Nový školní rok 2024/2025 je za dveřmi a přináší nejen nové výzvy pro děti, ale také pro rodiče a učitele. Tento článek vám přináší tipy, jak do nového školního roku vykročit s motivací a jak zlepšit komunikaci mezi školou a rodiči.
Co navodí Štědrovečerní náladu více než vánoční dekorace? Tyhle překrásné kousky si jednoduše vyrobíte doma a výsledek je úžasný. Hodí se i jako dárek!

Výběr článků

Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
Ještě v botníku nemáte bílé tenisky? Pak byste tuhle chybu měly rychle napravit. Tenisky se totiž hodí ke všemu – k sukni, džínům a třeba i k šatům. Podívejte se, jak můžete tenisky kombinovat.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.

Nepřehlédněte

Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek