Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

5 důvodů, proč se zamilovat do běhání, i když vám kardio nic neříká

Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
běhání
Běhejte kdy, jak a v čem chcete. Běhejte pro radost. (foto: 123RF)

18. 03. 2022

1. Běhejte, kdy chcete

Když se vám extrémně nechce, nenuťte se. Když se vám nechce jenom trochu, přemluvte se a vyběhněte. Nemusíte běhat pětkrát ani čtyřikrát týdně, klidně postačí dvakrát nebo třikrát. Běhání je o radosti, vždyť se při něm vyplavují endorfiny. Má vás nabudit, pomoci utřídit si myšlenky, které vám nedají spát, vyčistit hlavu. Běh vám dává šanci cítit se dobře. Neběháte, protože musíte, běháte, protože chcete.

2. Běhejte, v čem chcete

Kupovat si běžecké boty, kalhoty, podprsenku a bundu za tisíce je nesmysl. Dokud nechcete běhat pravidelně skoro každý den a trénovat na půlmaraton nebo maraton, investovat nemusíte skoro do ničeho. Kvalitnější boty na běhání seženete už za tisíc korun a k tomu vám postačí sportovní podprsenka určená k aktivnějšímu sportování, kterou pořídíte i za pár stovek. Jestli si vezmete kalhoty, legíny, kraťasy, tričko, mikinu nebo běžeckou bundu, už je na vás. Můžete běhat i v teplákové soupravě za pár korun.

3. Běhejte, jak chcete

Začínáte s běháním? Pak možná prvních pár týdnů ani běhat nebudete. Možná půjdete jen svižnějším krokem. Po měsíci či dvou třeba zkusíte indiánský běh. Pět minut poběžíte, pět minut půjdete. Po třech měsících už poběžíte plynule ať chcete, nebo ne. Na běhání je totiž krásné to, že se viditelně a rychle zlepšujete.

Začínají vám sílit svaly na nohou. Máte pevnější lýtka. Přestáváte se zadýchávat při dobíhání tramvaje nebo autobusu. Chůze do schodů vám najednou také nedělá takový problém. A ještě můžete sníst, co chcete a nepřiberete. Ale když se vám zrovna běhat nechce, opět můžete místo běhu zvolit rychlou chůzi. Každý krok i každý pohyb se počítá, i když trvá třeba jen dvacet minut nebo půl hodinu. Nikde není psáno, jak dlouho musíte běhat. Nemusíte vůbec nic.

běhání
Nezáleží, na jak dlouho vyběhnete. (foto: pexels)

4. Běhejte, kde chcete

V zimě se vám do běhání nechce, protože je zima a klouže to. V létě je zase moc horko. No a na podzim může foukat vítr a na jaře zase prší. Je to jasné, k běhání venku se nedonutíte. V tom případě běhejte doma. Dívejte se přitom na televizi a zůstaňte v teple a suchu. Ne, není to blbost. V dnešní době relativně slušný běžecký trenažér pořídíte už od deseti tisíc korun. A to je výhodná investice, když si uvědomíte, že členství ve fitness centru vás vyjde ročně na deset tisíc korun i víc. Běžecký trenažér vám vydrží mnohem déle, a navíc kvůli běhání nemusíte nikam docházet ani dojíždět.

K TÉMATU  Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst

5. Běhejte, z jakéhokoliv důvodu chcete

Běháme, abychom shodily přebytečná kila. Běháme, abychom mohly jíst, co chceme. Běháme, protože nám to dělá dobře. Běháme, abychom měly lepší pocit. Běháme, protože nás to zbavuje stresu. Běháme, protože pak jsme šťastné. Běháme, protože je to náš koníček. Běháme z nejrůznějších důvodů.

Najděte si ten pravý i vy, ale pamatujte si, že musíte chtít běhat, ne se k tomu nutit. Spoustu žen začalo běhat kvůli postavě a zůstaly u toho dodnes, ačkoliv už dávno hubnout nechtějí. Běhání je životní styl, je to součást života, které se už nechtějí vzdát, protože věří, a moc dobře ví, že bez běhání bude jejich životu něco scházet. Nejenom pohyb, ale také radost, spokojenost, vitalita a kondička. Vždyť běhání je tak krásné. Pokud si ho takové umíme udělat a neřídíme se mýty, které běhání provází.

Mýty, kterým pořád věříme

Zapomeňte na to, co se o běhání říká. V běhání žádné zákony neplatí. Které mýty a předsudky patří k něm nejrozšířenějším?

  1. Běhat musíme minimálně 45 minut denně.
  2. V ideálním případě běháme kilometr pod sedm minut.
  3. Potřebujeme superkvalitní běžecké boty za tisíce korun, k tomu sportovní podprsenku, legíny, větrovku. To už čítá zhruba pět až osm tisíc korun.
  4. Běhat musíme pravidelně, jinak to nemá cenu.
  5. Pokud se pořádně nezpotíme, nemá to cenu.
  6. Když se nám běhat nechce, musíme se za každou cenu překonat.

Těchto šest mýtů bohatě stačí. Zapomeňte na ně. Klidně si je někam napište a vysmívejte se jim pokaždé, když vyběhnete jen na dvacet minut, ve starých běžeckých botách, které jste si pořídila ve výprodeji, a s časem 8:15 na kilometr.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

K TÉMATU  Aquaholismus: Příliš mnoho vody škodí. Držte pitný režim na uzdě, můžete si vytvořit závislost

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ten pocit, když na pásu ne a ne se objevit vaše zavazadlo. Nepotěší nikoho. A dokáže zkazit třeba i celou dovolenou. Každý rok se ztratí až 25 milionů kufrů. Co máte dělat, když se tato nepříjemná situace stane vám?
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Ceny Thálie 2024 jsou uděleny a divadelní svět opět zažil své nejvýznamnější okamžiky. Ocenění získali herecké i pěvecké hvězdy, včetně Heleny Vondráčkové, která byla poctěna za celoživotní mistrovství. Nechyběl ani moment dojetí, když Alfred Strejček sklidil největší potlesk večera. Přečtěte si, kdo další zazářil na letošních Cenách Thálie.
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Jak si během minuty poradit s okem na svetru? Jak na zaseklý zip u kalhot nebo odpad, ucpaný vašimi vlasy? A k čemu všemu se dá využít korkový špunt? To a mnohem víc praktických vychytávek ve videu. Neuvěříte, jak to může být snadné!
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.

Výběr článků

Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah.
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.

Nepřehlédněte

Mít pevné nohy bez celulitidy – to je sen nejedné ženy. Mezi námi se najde jen malé procento těch, které jsou se svými dolními končetinami spokojené.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek