Neděle , 13. 04. 2025

Julius

5 důvodů, proč se zamilovat do běhání, i když vám kardio nic neříká

Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
běhání
Běhejte kdy, jak a v čem chcete. Běhejte pro radost. (foto: 123RF)

18. 03. 2022

1. Běhejte, kdy chcete

Když se vám extrémně nechce, nenuťte se. Když se vám nechce jenom trochu, přemluvte se a vyběhněte. Nemusíte běhat pětkrát ani čtyřikrát týdně, klidně postačí dvakrát nebo třikrát. Běhání je o radosti, vždyť se při něm vyplavují endorfiny. Má vás nabudit, pomoci utřídit si myšlenky, které vám nedají spát, vyčistit hlavu. Běh vám dává šanci cítit se dobře. Neběháte, protože musíte, běháte, protože chcete.

2. Běhejte, v čem chcete

Kupovat si běžecké boty, kalhoty, podprsenku a bundu za tisíce je nesmysl. Dokud nechcete běhat pravidelně skoro každý den a trénovat na půlmaraton nebo maraton, investovat nemusíte skoro do ničeho. Kvalitnější boty na běhání seženete už za tisíc korun a k tomu vám postačí sportovní podprsenka určená k aktivnějšímu sportování, kterou pořídíte i za pár stovek. Jestli si vezmete kalhoty, legíny, kraťasy, tričko, mikinu nebo běžeckou bundu, už je na vás. Můžete běhat i v teplákové soupravě za pár korun.

3. Běhejte, jak chcete

Začínáte s běháním? Pak možná prvních pár týdnů ani běhat nebudete. Možná půjdete jen svižnějším krokem. Po měsíci či dvou třeba zkusíte indiánský běh. Pět minut poběžíte, pět minut půjdete. Po třech měsících už poběžíte plynule ať chcete, nebo ne. Na běhání je totiž krásné to, že se viditelně a rychle zlepšujete.

Začínají vám sílit svaly na nohou. Máte pevnější lýtka. Přestáváte se zadýchávat při dobíhání tramvaje nebo autobusu. Chůze do schodů vám najednou také nedělá takový problém. A ještě můžete sníst, co chcete a nepřiberete. Ale když se vám zrovna běhat nechce, opět můžete místo běhu zvolit rychlou chůzi. Každý krok i každý pohyb se počítá, i když trvá třeba jen dvacet minut nebo půl hodinu. Nikde není psáno, jak dlouho musíte běhat. Nemusíte vůbec nic.

běhání
Nezáleží, na jak dlouho vyběhnete. (foto: pexels)

4. Běhejte, kde chcete

V zimě se vám do běhání nechce, protože je zima a klouže to. V létě je zase moc horko. No a na podzim může foukat vítr a na jaře zase prší. Je to jasné, k běhání venku se nedonutíte. V tom případě běhejte doma. Dívejte se přitom na televizi a zůstaňte v teple a suchu. Ne, není to blbost. V dnešní době relativně slušný běžecký trenažér pořídíte už od deseti tisíc korun. A to je výhodná investice, když si uvědomíte, že členství ve fitness centru vás vyjde ročně na deset tisíc korun i víc. Běžecký trenažér vám vydrží mnohem déle, a navíc kvůli běhání nemusíte nikam docházet ani dojíždět.

K TÉMATU  Vaše práva a možnosti v restauraci. Můžete jídlo reklamovat, když vám nechutná nebo když je studené?

5. Běhejte, z jakéhokoliv důvodu chcete

Běháme, abychom shodily přebytečná kila. Běháme, abychom mohly jíst, co chceme. Běháme, protože nám to dělá dobře. Běháme, abychom měly lepší pocit. Běháme, protože nás to zbavuje stresu. Běháme, protože pak jsme šťastné. Běháme, protože je to náš koníček. Běháme z nejrůznějších důvodů.

Najděte si ten pravý i vy, ale pamatujte si, že musíte chtít běhat, ne se k tomu nutit. Spoustu žen začalo běhat kvůli postavě a zůstaly u toho dodnes, ačkoliv už dávno hubnout nechtějí. Běhání je životní styl, je to součást života, které se už nechtějí vzdát, protože věří, a moc dobře ví, že bez běhání bude jejich životu něco scházet. Nejenom pohyb, ale také radost, spokojenost, vitalita a kondička. Vždyť běhání je tak krásné. Pokud si ho takové umíme udělat a neřídíme se mýty, které běhání provází.

Mýty, kterým pořád věříme

Zapomeňte na to, co se o běhání říká. V běhání žádné zákony neplatí. Které mýty a předsudky patří k něm nejrozšířenějším?

  1. Běhat musíme minimálně 45 minut denně.
  2. V ideálním případě běháme kilometr pod sedm minut.
  3. Potřebujeme superkvalitní běžecké boty za tisíce korun, k tomu sportovní podprsenku, legíny, větrovku. To už čítá zhruba pět až osm tisíc korun.
  4. Běhat musíme pravidelně, jinak to nemá cenu.
  5. Pokud se pořádně nezpotíme, nemá to cenu.
  6. Když se nám běhat nechce, musíme se za každou cenu překonat.

Těchto šest mýtů bohatě stačí. Zapomeňte na ně. Klidně si je někam napište a vysmívejte se jim pokaždé, když vyběhnete jen na dvacet minut, ve starých běžeckých botách, které jste si pořídila ve výprodeji, a s časem 8:15 na kilometr.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

K TÉMATU  Zbytečné chyby, kterými si ničíte své vlasy

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Prostředek proti lupům, lék na houbové plísně na nohách, prací zlepšovák hodně znečistěného oblečení nebo šikovná dezinfekce rukou? Tohle všechno je ústní voda, která svede zázraky i tam, kde by to asi nikdo nečekal!
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!
Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
Problematika nakládání s odpady je v naší společnosti důležitým tématem. Rostoucí objem produkovaného odpadu a jeho dopady na životní prostředí nás nutí hledat efektivní řešení, mezi které patří především třídění a recyklace. Jedním z často využívaných obalů, jehož recyklace je vysoce přínosná, jsou nápojové kartony.
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?

Výběr článků

Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?

Nepřehlédněte

Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková. Smutnou zprávu oznámil kameraman Václav Duchek. Herečka zesnula v noci na sobotu v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Příčinou úmrtí byl dlouhodobý boj s Alzheimerovou chorobou.