Co je atopický ekzém?
Atopický ekzém je chronickým onemocněním, které se projevuje především na různých místech na těle, nejčastěji v loketních či podkolenních jamkách nebo na krku. U novorozeňat ovšem není výjimkou, že jsou postiženi po celém těle. V dospělosti se však atopický ekzém projevuje i jinak, například ragádami, což je hluboké poškození kůže.
Může se však stát, že se v budoucnu atopický ekzém přestane projevovat na kůži, ale objeví se například v podobě častějších zánětů průdušek. V současnosti atopickým ekzémem trpí zhruba 20 % dětí a 6 % dospělých.
Jaké jsou jeho projevy?
Atopický ekzém se nejčastěji projevuje zarudnutím kůže, která svědí a pálí. Někdy jde o tak nepříjemnou záležitost, že vám ani nedá spát. Zejména děti dokážou škrábáním suché a zarudlé kůže strávit celou noc, dokud nezačne krvácet. Pak samozřejmě může být atopický ekzém i velmi bolestivý a často začne hnisat.
Trpíte-li tímto onemocněním, kůže ztrácí vodu a dochází ke ztenčování její rohové vrstvy. Tím pádem je pak naše pokožka oslabená a funguje jako vstupní brána pro nejrůznější bakterie, viry a alergeny. Už neplní svou ochrannou funkci tak, jak by měla.
Jaké jsou příčiny vzniku atopického ekzému?
V dětství i dospělosti může být atopický ekzém způsoben například alergií na nějaký materiál či potravinu (alergii nejčastěji způsobuje citrusové ovoce), domácími mazlíčky či dietou, hormonálními změnami nebo například kontaktem s dráždivými látkami, jako je cigaretový kouř, prací prostředky, mýdlo nebo horká voda. Někdy může být na vině i časté střídání tepla a zimy.
Co na něj zabírá?
Ačkoliv, jak jsme zmínili na začátku, jde o chronické onemocnění a nelze se ho jen tak zbavit, rozhodně jde projevy atopického ekzému zmírnit nebo zcela potlačit. Jak na to?
Používejte zvláčňující krémy
A nejlépe na přírodní bázi. Bez parabenů, silikonů a alkoholu. Promažte si pokožku celého těla zejména po sprchování nebo koupání, minimálně však jednou denně. Tak se přestane vysušovat a dráždit.
Sprchujte se krátce
Na dlouhé polehávání ve vaně zapomeňte, voda pokožku extrémně vysušuje. Zvolte raději sprchu a ani ta by neměla být příliš dlouhá. Když ji zvládnete do pěti až deseti minut, bude to ideální. Zároveň používejte speciální sprchové gely, které nevysušují, ale naopak zvláčňují. Nezapomeňte si pořídit i kvalitní šampón na vlasy, který dodává vlasové pokožce všechny potřebné vitamíny a minerály.
Dejte si pozor na to, co jíte
Mnohé potraviny obsahují látky, které zvyšují hladinu takzvaného histaminu. Ten může atopický ekzém zhoršit. Proto se takovým potravinám raději zcela vyhýbejte nebo jejich konzumaci omezte na minimum. Patří mezi ně zejména čokoláda, ryby a mořské plody, fermentované potraviny, zrající sýry, alkohol, uzeniny, rajčata, špenát, jahody či ananas a citrusové plody.
Vyberte si správné oblečení
Na syntetické materiály rovnou zapomeňte. Oblečení, které se dotýká kůže, by mělo být vyrobené jen z čisté bavlny. Nebo dbejte alespoň na to, aby byl materiál prodyšný, hladký a bez vlasu. Také byste se v oblečení neměli zpotit, tím by došlo k aktivaci ekzému. Na oblečení by rovněž neměly být švy, flitry ani cedulky, které mohou kůži nepříjemně dráždit.
Babské rady
Pokud se na kůži přeci jen atopický ekzém objeví, potlačte ho hned z počátku. I naše babičky a prababičky věděly jak na to.
Koupel z ovsa
Připravte si tři hrníčky ovsa a povařte ho ve dvou litrech vody. Vařit by se měl alespoň sedm až deset minut. Pak scezený odvar vlijte do teplé koupele. Vydržte v ní alespoň pět minut. Proceduru opakujte minimálně dvakrát do týdne.
Obklad z černého čaje
Uvařte si sáček černého čaje a ten si pak přiložte na postižené místo. Jakmile sáček vychladne, můžete ho z ekzému sundat. Opakujte klidně každý den. Sáček s černým čajem můžete nahradit i klasickým vatovým tamponem namočeným do studeného plnotučného mléka.
Místo krému vepřové sádlo
Každý den si promažte suchá místa kvalitním vepřovým sádlem. Sice neléčí, ale zato postižné místo dokáže ochránit před bakteriemi i suchým vzduchem.
Aviváž nahraďte octem
Je to starý babský trik, ale téměř stoprocentně účinný. Při praní oblečení místo klasické aviváže použijte ocet. Stačí 0,5 dcl. Poslouží jako změkčovadlo a navíc v sobě nemá žádnou chemii, proto vás oblečení vyprané v octu nebude dráždit tak oblečení vyprané v běžné aviváži.
Olivový olej jako okamžitá pomoc
Kůže svědí a pálí až k zešílení? Hned si postižené místo potřete kvalitním olivovým olejem. Do pár desítek vteřin se vám neskutečně uleví.
Zázračná mast
Pro každý případ si vyrobte mastičku, která nejenomže hojí ekzémovou kůži, ale také například popáleniny. Rozehřejte si 500 g kvalitního vepřového sádla, prolisujte do něj pět stroužků česneku a nastrouhejte dvě čajové lžičky křenu. Přidejte tři lžíce kostivalu lékařského a lžíci pelyňku. Pořádně promíchejte, pak mastičku stáhněte z plotýnky, přelijte ji do uzavíratelného kelímku a nechte přes noc odstát.
Poté už ji můžete směle používat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení
Jak bojovat s mykózou – problémem, který je ženám tak dobře známý