Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Aquaholismus: Příliš mnoho vody škodí. Držte pitný režim na uzdě, můžete si vytvořit závislost

Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
aquaholismus
Bez lahve vody nevylezete z domu?

11. 07. 2023

Dostatečný pitný režim je naprosto klíčový. Je však důležité tělo nepřetěžovat nadměrným množstvím vody. Přílišné pití totiž nepřináší benefity, naopak škodí. Závislost na pití vody je pak nazývána jako aquaholismus a lidé, kteří pijí až moc vody, se nazývají aquaholici.

Příliš vody škodí

Může se zdát neuvěřitelné, že zrovna voda by pro náš organismus mohla být škodlivá. Nicméně různí odborníci se shodují, že nadměrné pití vody vede k vážným zdravotním problémům. Obecně se doporučuje denně vypít 1,5 až 2 litry vody. Potřeba tekutin je však poměrně individuální, odvíjí se od různých faktorů.

Je zcela přirozené, že po náročném cvičení pociťujeme velkou žízeň. Stejně tak mohou žízeň vyvolávat klimatické podmínky – suchý vzduch, vysoká teplota a podobně. Proto v létě máme větší potřebu vody, na horkém slunci dochází k únavě a vyčerpání. V těchto podmínkách je proto zcela normální navýšit svůj pitný režim.

Nicméně někteří lidé mají ve zvyku neustále pít vodu, a to bez zjevného důvodu. U některých dosahuje denní pitný režim až 8 litrů vody. To vede k různým zdravotním potížím. Obecně je tato porucha nazývána též jako polydipsie (nadměrná žíznivost). Ale zbystřit byste měli i v případě, že třeba bez lahve vody nedáte ani ránu. Aquaholismus zní až trochu směšně, přece voda je zdravá, naše tělo ji potřebuje. Tím se závisláci na vodě často ospravedlňují.

Příznaky aquaholismu

Nadměrné pití vody se projevuje několika symptomy. Mezi ty nejvýraznější patří hyperhidróza a nespavost. Termín hyperhidróza označuje nadměrné pocení v důsledku nadměrné konzumace vody. Tělo se totiž snaží přebytečné tekutiny odvést ve formě potu.

Druhým důležitým příznakem je nespavost, jednoduše řečeno jde o přerušený spánek. Během noci dochází v těle k uvolňování antidiuretického hormonu, který zpomaluje funkci ledvin a omezuje tak potřebu močení. Pokud však pijeme příliš vody, močový měchýř je stále plný – i v noci je tedy nutkavá potřeba močení, která vás nenechá spát.

K TÉMATU  Která méně známá italská jídla musíte rozhodně ochutnat?

Existují i další příznaky, které mohou poukazovat na aquaholismus:

  • nevolnost
  • bolest hlavy
  • frustrace
  • hyponatrémie (nízká koncentrace sodíku v krvi)
  • přetížení srdce a ledvin
  • otoky
  • podráždění žaludku
  • časté močení

Při pití nadměrného množství vody se snižuje koncentrace solí a krev se celkově ředí. Dochází proto k otoku buněk v mozku, čímž se zvyšuje tlak uvnitř lebky a objevuje se silná bolest hlavy. Pokud pozorujete některý z příznaků, je důležité zvážit, kolik vody za den vypijete. Časté pití se totiž může stát závislostí a dochází k příjmu tekutin, i když zrovna nemáte žízeň.

voda
Kolik vody denně vypijete?

Optimální příjem vody

Určit, jaký je vhodný objem vody, který byste za den měli vypít, je mnohdy složité. Životní styl a stravovací návyky výrazně ovlivňují potřebu hydratace. Je vhodné se napít, pokud zrovna máte žízeň. Není však dobré pít velké množství vody v krátkém časovém úseku či pít pravidelně, i když nemáte žízeň. Pokud máte v jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vody, nemusíte tolik pít. Může jít například o meloun, pomeranč a podobně.

Jestli váháte, zda pijete vhodné množství vody, může vám napovědět barva moči. Tmavě žlutou barvu má koncentrovaná moč, která poukazuje na dehydrataci. Naopak pokud pijete až příliš vody, pak je moč téměř bezbarvá či lehce nažloutlá.

V našem těle probíhají tisíce různých chemických reakcí, ty se přitom neobejdou bez vody. Je tedy jasné, že naše tělo potřebuje dostatek tekutin. Rozhodně to však nepřehánějte – pijte, pokud máte žízeň a přizpůsobte pitný režim svému životnímu stylu. Pokud vás trápí nadměrná žízeň nebo časté močení, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pít hodně nebo málo vody? Jaké mýty panují kolem pitného režimu? A co vašemu tělu prospěje nejvíce?

K TÉMATU  Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

Infuzovaná voda aneb když už je pití obyčejné vody nuda

Zdroje článku:
www.healthopinion.net
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Správná hydratace patří k základům péče o zdravou, mladistvou a krásnou pokožku. Voda je nezbytná pro zdraví našich buněk, bez dostatečné hydratace působí pleť unaveně, může být šupinatá, matná a náchylná k vráskám a projevům předčasného stárnutí. Pečujte proto o pokožku s hydratačními produkty od značky Asombroso, jejímž autorem je návrhář Osmany Laffita.
Zpěvačka Jitka Zelenková patří k nejvýraznějším osobnostem české populární hudby. Letos, 5. června, slaví 75. narozeniny – a rozhodně ne bilancováním v ústraní. Naopak, její kalendář je plný koncertních termínů, připravuje narozeninovou sérii vystoupení a i po více než padesáti letech na scéně se jí nechce brzdit.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?

Výběr článků

Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Jak probíhá druhý koučink z pohledu klienta? Co uvízne v hlavě po druhém koučování a s čím konkrétně aktuálně Nele Marcela Hlaváčková pomáhá? Co ji učí? O tom bude dnešní článek.

Nepřehlédněte

Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Retro aerobik, trikot zaříznutý víc než šaty na ples, song o kuřeti s rejží a k tomu slavnostní večírek, který připomínal domácí party pro nejbližší – přesně tak vypadá nový videoklip Báry Mottlové. Lehkost, humor a vizuální nadsázka se spojily v projekt, který si nehraje na velké umění, ale trefuje se přesně tam, kam míří: do břicha, kde právě trávíte rýži s kuřetem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek