Andropauza je útokem na mužskou psychiku
U mužů se začínají známky přechodu objevovat obvykle mezi 50. a 55. rokem věku. V jejich těle dochází totiž k postupnému poklesu hladiny testosteronu. To s sebou právě nese výraznější výkyvy nálady, podrážděnost, únavu a celkový úbytek energie. U někoho se mohou ve větší míře projevit i úzkostné myšlenky, jiní muži mají potíže se spánkem nebo s udržením pozornosti. Tomuto všemu se říká andropauza.
U mužů je v tuto dobu zřejmý pokles libida, častěji se objevují potíže s erekcí. Někteří muži popisují též problematičtější dosažení orgasmu. Psychika mužů dostává v tuto dobu zabrat a změny fyzické tomu také zrovna nepřidají.
Změna vzhledu
Někteří muži vnímají na prvním místě celkovou proměnu svého těla. Zpomaluje se spalování energie, snadno muži v tuto dobu přibírají na váze. Nejčastěji se tuk ukládá v oblasti břicha, svalová hmota naopak výrazně ubývá. S tím je spojené i snížení fyzické výkonnosti a větší riziko vzniku některých onemocnění (především nemocí srdce a cév, cukrovky).
Objevuje se též řídnutí vlasů, muži se více potí, mohou mít návaly horkosti.
Je možné medicínské řešení?
Situaci je samozřejmě možné konzultovat s lékařem, zvlášť v případech, kdy popsané projevy mají výrazný vliv na život muže. Je možnost vše probrat s praktickým lékařem, sexuologem nebo andrologem. Postup se obvykle odvíjí od toho, jaká konkrétní hladina testosteronu v krvi je u muže zjištěna.
Pokud je situace opravdu nepříjemná, někdy se volí jako řešení tzv. hormonální substituční terapie. Při ní je do těla vpraven testosteron – ať už v tabletkách nebo injekcích. Po této léčbě však nelze sáhnout vždy, překážkou bývají především jaterní, srdeční nebo ledvinová onemocnění mužů. Někdy se hovoří o tom, že takto uměle podávaný testosteron má vliv na plodnost mužů.
Léčba je tedy volena pouze v případech, kdy si muž už nepřeje mít další děti.
Zapomeňte na alkohol a cigarety
V situacích, kdy se nehodí zvolit léčbu podáváním testosteronu, nebo se k tomuto řešení muži uchýlit nechtějí, bývá doporučováno především dbát co nejvíc na vhodný životní styl. Výrazný vliv na projevy andropauzy má konzumace alkoholu a kouření cigaret. Pokud tedy chce muž nepříjemné projevy eliminovat, mutí toto omezit.
Co je vhodné jíst?
Neochuzujme své tělo o bílkoviny. Ty by měly tvořit 30 % denního příjmu potravin. I pokud dříve nemuseli muži příliš řešit svou stravu a mohli si dát k obědu deset knedlíků s omáčkou, nyní častěji začínají sledovat svůj energetický příjem a výdej. Zařaďte do jídelníčku brambory, celer, mrkev nebo batáty.
Pro tvorbu testosteronu je nezbytný především dostatečný příjem hořčíku, zinku, selenu, vitamínů D, C a B6. Podle některých studií tlumí tvorbu testosteronu celozrnné výrobky s vysokým obsahem vlákniny, ty se tedy nesnažte konzumovat ve velkém množství.
Někomu vyhovuje též zařadit do stravy přírodní prostředky na zmírnění příznaků andropauzy. Nejčastěji se doporučuje maca, kotvičník a ženšen. Mohou ovlivnit mužské libido, dodají energii a zlepší psychickou odolnost. Vhodná je také třezalka, meduňka nebo kozlík.
Umění odpočívat
Své tělo musíme opravdu vnímat a umět mu vyhovět. Ideální je mít jasně nastavený spánkový režim, kdy večer v určitou dobu usínáte a máte adekvátní počet hodin nerušeného spánku. Stabilní psychiku podpoří vhodný odpočinek a relaxace.
Optimální je, když si muž najde činnost, která ho baví a u které si „pročistí hlavu“. Zlepšení situace přináší také pravidelná fyzická aktivita. Pokud se mužům povede dát dohromady svou zálibu a sport, jistě se dočkají výsledků.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pohlavní nemoci nejsou tabu! Jaké jsou diagnostikovány nejčastěji?
Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci