Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

Alergie na slunce? Jak poznáte, že jí máte? A co se s ní dá dělat?

Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
Alergie
Muž a alergie na sluníčko

15. 08. 2023

Mokvající puchýře nejsou vůbec nic příjemného

Sluneční alergie, které se odborně říká Polymorfní světelná erupce, je přehnanou reakcí imunitního systému na slunění. Stačí si poležet na slunci jeden den a máte jasno v tom, jestli budete mít krásnou nebo zkaženou dovolenou. Mezi nejčastější příznaky tohoto typu alergie patří zejména mokvající puchýře, svědivá a zarudlá pokožka, kopřivka a to především na rukou, hrudníku a zádech. Nejvíce jsou touto nemocí ohroženy ženy a to ve věku mezi dvaceti až čtyřiceti lety s velmi světlou a citlivou kůží.

Typy alergií

Slunečních alergií ovšem existuje více, většinou se ale projevují stejně. Kromě již míněné polymorfní světelné erupce se můžete setkat také s:

  • Malorka akné – způsobuje ho nejenom sluneční záření, ale i některé látky, které se přidávají do kosmetiky, zejména emulgátory nebo konzervanty (takovým přípravkům by se proto měli vyhýbat zejména lidé, kteří trpí na akné).
  • Fotoalergická reakce – to znamená, že jste si dříve nanesli na tělo nebo jste zkonzumovali látku, která v kombinaci s UV zářením vyvolala alergickou reakci; o fototoxické reakci mluvíme ve chvíli, kdy jde o látky rostlinného původu; u fotoalergenní reakce jde o látky chemického původu; vyrážku a další nepříjemnosti tak mohou vyvolat například třezalka, bolševník, pampeliška nebo sedmikráska; pokud jde o chemické látky, pak je dobré vědět, že alergickou reakci v kombinaci se sluncem způsobují antibiotika, chemoterapeutika, vybraná diuretika, psychofarmaka, cytostatika nebo hormonální antikoncepce či léky na snížení krevního tlaku.

Prevence proti vyrážkám

Máte-li sluneční alergii i vy, neznamená to, že se navždycky musíte vyhýbat sluníčku, je však nutné začít tím, že kůži na něj začnete zvykat velice, velice pomalu a to nejlépe v ranních a brzkých dopoledních hodinách a následně až po páté nebo šesté večer, kdy už sluneční paprsky nemají takovou intenzitu. Dále je také důležité nepobývat na slunci dlouhé hodiny, ale nejlépe jenom pár minut a pak se jít schovat zase někam do stínu.

K TÉMATU  Je vám zima? Co přidat do podzimního jídelníčku a na co nezapomínat? Tyhle potraviny vás bezpečně zahřejí!

Rovněž je nutné používat opalovací krém s UV faktorem 30 nebo ještě lépe 50. Je dobré se natírat každé dvě až tři hodiny znovu a častěji v případě, že se mezitím chodíte koupat do moře či do bazénu.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Zkusit můžete také doplňky stravy v podobě betakarotenu, vitamínu E a C a také lykopenu. Ty vám dopomohou ke zdravějšímu opalování. Zároveň ovšem musíte dodržovat zdravý životní styl. Jezte zdravě, vyváženě a přijímejte dostatek antioxidantů. Najdete je například v třešních, jahodách, malinách, rajčatech, brokolici, červeném zelí nebo lněných semínkách. Právě antioxidanty pomáhají úspěšně bojovat proti takzvaným volný radikálům. Volné radikály totiž poškozují buňky v těle, čímž mohou způsobit řadu nejrůznějších onemocnění.

Jak funguje fototerapie?

Pokud vám lékaři diagnostikují skutečně těžkou formu sluneční alergie, ale vy přesto chcete být opálení, pak můžete vyzkoušet fototerapii. Léčebná kúra probíhá za pomoci UV lampy. Díky ní svou pokožku ‚otužujete‘ slunečními paprsky a tím zmírníte i projevy sluneční alergie. Tato terapie ovšem musí probíhat za odborného dohledu. Taktéž při ní ale nesmíte používat deodoranty nebo parfémy, neboť si tím způsobíte jen další vážné komplikace.

První pomoc při projevech alergie

A co když už se u vás alergie projevila? V tom případě přichází na řadu první pomoc, která spočívá hlavně ve studených obkladech, jež si přikládáte na postižená místa. Následně byste měli co nejdříve navštívit dermatologa, který vám potvrdí nebo naopak vyvrátí, že se jedná o sluneční alergii. Jestliže ale sluneční alergii potvrdí, je dobré na vyrážku a puchýřky používat zásypy a tekuté pudry, které mají protisvědivý účinek. Taktéž vám pomůže i Fenistil gel nebo je dobré použít i přípravky obsahující kortikoidy, ty vám však musí předepsat váš ošetřující lékař. Některé přípravky s opravdu malým množstvím kortikoidů jsou ovšem volně dostupné téměř v každé lékárně. Vysvětlíte-li lékárníkovi či lékárnici svůj problém, poradí vám nejvhodnější produkt.

K TÉMATU  Jak mít jarní alergie pod kontrolou: S problémy se potýká každý druhý

V další fázi si můžete puchýřky pomazávat bílým jogurtem nebo tvarohem, tak vás nebudou svědit. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a svému tělu také dodejte vápník, selen a zinek.

Jarní detoxikace

Někteří lékaři doporučují svým pacientům, aby si vždy na jaře dopřáli detoxikaci organismu. Tím posílíte svou imunitu a možná se i vyhnete sluneční alergii. Obvykle se k tomuto účelu doporučují bylinky jako kopřiva, aloe vera, zelený ječmen a také strava bohatá na vlákninu a mléčné výrobky či kvašené zelí, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu. Denně byste pak měli vypít alespoň 2,5 až 3 litry čisté a neslazené vody. Než se ovšem k tomuto detoxikačnímu procesu uchýlíte, měli byste ho probrat se svým ošetřujícím lékařem nebo výživovým poradcem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zaměřeno na znaménka: Nechte své pihy zkouknout nejmodernější metodou

Zdravé opálení aneb dovolená bez starostí

Zdroje článku:
www.benu.cz, www.nzip.cz, zdravi.euro.cz,
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.
Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Streamovací platformy i po dlouhých měsících zažívají žně a myslíme si, že tento trend jen tak neutichne. Přece jenom se letošní rok ponese ve znamení pěkné porce seriálů, na které už fanoušci čekají roky.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Výběr článků

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.

Nepřehlédněte

Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek