Salak
Salak je exotické ovoce, které roste především v Indonésii, Malajsii a v Thajsku. Říká se mu hadí ovoce, protože má šupinatou slupku, která skutečně připomíná kůži hada. Dužina plodu je bílá, případně světle růžová a má malá černá semínka. Toto ovoce se konzumuje především čerstvé, ale také se z něj vyrábějí nejrůznější džemy nebo chutney či želé.
A jak se toto ovoce jí? Stačí jen oloupat slupku a sníst dužinu. Slupka je ale také jedlá, jenže bývá hodně hořká. Salak obsahuje spoustu vitamínů A a C a také draslíku a vlákniny. Často se na Dálném východě používá i jako první pomoc při bolesti hlavy nebo žaludku.
Buddhova ruka
Buddhova ruka neboli také citrón s prsty pochází z Číny. Slupku má velmi tenkou a brčálově žlutou. Dužina je bílá a neobsahuje žádná semínka. V čínské kuchyni se používá jako přísada do jídel, například do salátů a dalších slaných pokrmů, ale i jako dekorace. Také se z buddhovy ruky vyrábí marmeláda nebo čaj. A co všechno dokáže? Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a taktéž obsahuje spoustu vitamínu C, A a B6. Obsahuje i draslík. Údajně taktéž pomáhá při hubnutí.
Cherimoya
U nás se mu říká pudinkové jablko. Má oválný tvar a zelenou slupku. Dužina je bílá, velmi sladká a má krémovou konzistenci, proto ten pudink. Chutí připomíná kombinaci banánu, ananasu a papáji. Cherimoya v sobě kombinuje vitamín C, B a také spoustu minerálů, například draslík a hořčík. Taktéž obsahuje vlákninu. Dá se jíst i samotná slupka, ale je hodně tvrdá. Dužina se přidává do jogurtů, ovocných koktejlů nebo třeba salátů. Obsahuje zároveň i tmavě hnědá semínka, která se ale nesmějí jíst protože jsou toxická.
Jabuticaba
Tohle exotické ovoce roste na kmenech stromů v Brazílii, ale pěstuje se i v Argentině, Paraguayi nebo Uruguayi. Plody připomínají borůvky, ale jsou větší, tmavě modré až fialové a mají bílou dužinu. Chutnají sladce i kysele zároveň, lidem často připomíná kombinaci hroznů a švestek. Ovoce se konzumuje tak, že se odřízne vrchní část a dužina se vydlabe. Slupka se často používá v medicíně. Jabuticaba se konzumuje čerstvá, ale prodávají se také džemy, želé a vína. Ovoce je plné vitamínů A a C a také vlákniny. Je antioxidační a má protizánětlivé účinky.
Kiwano
Kiwano, česky rohatý meloun, roste hlavně v Africe. Má podlouhlý tvar a žlutozelenou dužinu. Slupka je pokryta trny a v sobě ukrývá dužinu, která má ale trpkou i pikantní chuť zároveň. Obsahuje spoustu vitamínu C a E a taktéž draslík a hořčík. Kiwano podporuje trávení a posiluje náš imunitní systém.
Lucuma
Svůj původ má v Peru. Má zelenou slupku a tmavě žlutou dužinu s velkou peckou uvnitř. Dužina navíc připomíná kombinaci manga a papáji. Lucuma je neskutečně sladká a chutná po karamelu. Zároveň ale trochu chutná i po dýni. Ovoce obsahuje spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů a rovněž má nízký glykemický index. Proto mohou lucumu konzumovat i lidé, kteří si potřebují hlídat hladinu cukru v krvi. Lucuma skvěle chutná čerstvá nebo si ji můžete přidat do ovocného koktejlu či džusu. Z lucumy se vyrábí i topping na dezerty. Mezi jeho zdravotní benefity patří hlavně to, že podporuje zdravé trávení.
Loquat
Nebo také mišpule. Připomíná broskve a meruňky zároveň. Má sladkou a měkkou dužinu a dá se jíst úplně celá. Obsahuje vitamíny C a A a vlákninu. Loquat pochází z Číny, ale dá se sehnat i v dalších částech světa.
Černá sapota
Její domovinou je Mexiko, potažmo celá Střední Amerika a Karibik. Konzumuje se až poté, co plně dozraje. Pak je neskutečně měkká a chutná po čokoládě. Exotické ovoce se rozkrojí napůl a vydlabe se dužina, ta se může jíst jen tak, nebo ji můžete přidat do ovocných i zeleninových salátů. I černá sapota je velmi zdravá, obsahuje vitamíny i minerály, hlavně hořčík a železo. Nezralou sapotu ale nikdy nejezte. Je toxická a některé národy ji v dřívějších dobách používaly jako jed.
Kalamansi
Jde o malou limetku, jejíž chuť je extrémně výrazná. Najdete ji především v asijské kuchyni. Zdobí se s ní totiž nejrůznější pokrmy. Často se přidává i do koktejlů a další alkoholických i nealkoholických nápojů. Když tuto malou limetku rozkrojíte, má vnitřek podobný kaviáru s lehce sladkým podtónem. Kalamansi je úžasným zdrojem vitamínů a minerálů, hlavně vitamínu C, fosforu a horčíku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT