Kojení
Během těhotenství jsou ženská prsa velmi citlivá, nemluvě o bradavkách. Žlázy, které se v ňadrech nachází, začínají produkovat mateřské mléko, které je nezbytnou potravou pro novorozence. Kojení je častým důvodem, proč bolí bradavky, a to hned z několika důvodů. Tím nejčastějším je špatná technika kojení, kdy se kojenec špatně přisaje nebo mu to nejde přisát.
Dalším důvodem může být ucpání mlékovodu, ze kterého může vzniknou nesnesitelně bolestivý zánět prsou. Na záněty jsou vynikající studené obklady, například tvaroh nebo jogurt dokáže zánět z prsa vytáhnout. Stává se, že jakmile je dítě starší a rostou mu zoubky, může do bradavky kousnout. Pokud k tomu dojde, dopřejte svému zraněnému prsu klid a pouze z něj mléko odstříkávejte odsávačkou.
Jakmile vás začnou při kojení bolet bradavky, je vždy lepší se obrátit na laktační poradkyni, která hned zjistí, co je příčinou a jak ji napravit, zejména v začátcích, kdy mnoho novopečených maminek v oblasti kojení tápe.
Nepříjemné infekce
Bradavkám se nevyhýbají ani infekce, které jsou častým zdrojem bolesti bradavek. Mezi ty nejčastější patří mykózy, ovšem objevují se i bakteriální, stafylokokové či virové infekce. Mykóza je často nenápadná infekce, která se nijak zvlášť na bradavkách neprojevuje. Dobře se jí daří tam, kde je tma a vlhko, kožní záhyby pod prsy jsou ideálním místem. Postupně se pak tato infekce dostane až k bradavkám. Důležitá je hygiena a čisté spodní prádlo.
Infekce většinou poznáte podle toho, že bradavky jsou horké, bolest může přijít až dlouho poté. Horkost bradavek je způsobena prouděním velkého množství krve. V každém případě je dobré navštívit lékaře.
Ekzémy a psoriáza
Ekzémy dokážou velmi potrápit, zvláště ty, se kterými se člověk potýká celý život. Bohužel, ani bradavkám se ekzémy nevyhýbají, mohou se objevit prakticky kdekoliv na těle. O to víc bolí na bradavkách, které jsou už samy o sobě tolik citlivé. Je dobré si uvědomit, že ekzémy se objevují tehdy, když například začnete používat nové mýdlo, deodorant, prací prášek nebo krém.
Jakmile se ekzém objeví, okamžitě přestaňte používat kosmetiku a počkejte dva dny, dokud ekzém nezmizí. Jestliže ani po dvou dnech se ekzému nemůžete zbavit, je dobré návštěvu specialisty neodkládat, mohlo by se jednat o závažnější onemocnění.
Hormony
Je obecně známo, že hormony v ženském těle způsobují mnoho změn, jednou z nich je i citlivost bradavek, která může vyústit až v nepříjemnou bolest. Ta souvisí s menstruací, užíváním nové hormonální antikoncepce, obdobím těhotenství nebo během šestinedělí. Dobrou zprávou je, že hormonální změny během pár dní odezní, s nimi i bolest bradavek.
Spodní prádlo
Bolest bradavek se objevuje také při nošení některého spodního prádla. Nevhodný materiál a nevhodná velikost bradavky dráždí tím, jak se prádlo o bradavky tře, což způsobí krátkou bolest, která zmizí hned, jakmile vyměníte své staré spodní prádlo za nové. V tomto případě se vyhýbejte krajkám, volte prodyšné a přírodní materiály a hlavně, správnou velikost podprsenky.
Štítná žláza
Onemocnění štítné žlázy se může projevit také bolestí bradavek, kterou provází nadměrné a časté ochlupení kolem nich. Chloupky v okolí bradavek jsou zcela přirozené, ovšem jakmile se zvýší jejich růst, vyhledejte lékaře.
Abyste předešly různým nemocem, je dobré pravidelně provádět samovyšetření prsou, které zahrnuje také kontrolu bradavek. Jestli z nich vytéká nějaká tekutina kromě mateřského mléka po porodu nebo mleziva v těhotenství, s návštěvou lékaře neotálejte, byť by šlo o pouhou banalitu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas