Proč jsou zdravá játra tak důležitá?
Játra jsou hned po kůži největším orgánem našeho těla, mohou vážit i přes kilo a půl. Jejich hlavní funkcí je látková výměna, jejímž úkolem je vyčistit organismus od všech nežádoucích škodlivin, zejména od alkoholu, nadbytku cukru a tuku. Játra produkují žluč, která napomáhá k lepšímu trávení tuku ve střevech.
Pro játra je velkou hrozbou přejídání se a nadměrné požívání alkoholu. Jakmile játra vypoví svou funkci, organismus jednoduše zkolabuje a může nastat smrt. Abyste předešli komplikacím, je dobré svá játra na vánoční hodování předem připravit.
Co je detoxikace?
Pod detoxikací si můžeme představit odstranění zátěže trávicího systému, jejímž cílem je povzbudit orgány, aby se zbavily veškerých hluboko uložených toxinů v těle – to způsobí jakýsi návrat k „továrnímu nastavení“ těla. Nejvhodnější a nejpřirozenější způsob detoxikace je detoxikace pomocí správného jídelníčku. Jak na přirozený detox jater?
Teplá voda s citronem
Začněte svůj den sklenicí teplé vody s citronovou šťávou. Přidat můžete nastrouhaný čerstvý zázvor a kávovou lžičku medu Manuka, který je vynikající pro posílení imunity.
Vynechte kávu a alkohol
Po čas detoxu zapomeňte na vaši oblíbenou kávu, čaje s vysokým obsahem kofeinu, čokoládu, alkohol a všechny jiné stimulanty, které mají za úkol vás nějakým způsobem nabudit. Pozor také na různé dietní nápoje obsahující látku aspartam.
Zvyšte příjem tekutin
Čistá voda je lékem nadevše, při detoxikaci rozhodně zvyšte její příjem. Snažte se vypít alespoň 1,5 až 2 litry denně a pokud možno pijte vodu teplou.
Pozor na cukr a mouku
Také potraviny obsahující bílý cukr a bílou mouku byste ze svého jídelníčku měli vyřadit. To samé platí pro těžká masitá jídla, jejichž alternativou mohou být ryby, vejce, tofu, quinoa, luštěniny, ořechy a semínka.
Kravské mléko
Potraviny vyrobené z kravského mléka nahraďte buď mlékem kozím, nebo rostlinnými mléky jako je mléko kokosové, sójové či mandlové.
Zelenina a ovoce
Vaše strava by se měla skládat z velké části ze zeleniny – takže saláty a dušená zelenina jsou naprosto ideální. Nicméně opět byste měli konzumovat zeleninu spíše tepelně upravenou, například dušenou. Rozhodně se vyhněte polotovarům, sladkému pečivu a dalším průmyslově zpracovaným potravinám.
Jak posílit játra před Vánoci?
Smiřte se s tím, že játra prostě nevycvičíte, můžete je pouze posílit – a začněte s předstihem. Asi tři týdny užívejte bylinu s názvem ostropestřec mariánský. Každý den ho snězte 4x po jedné čajové lžičce a zapijte dostatečným množstvím vody. Abyste posílili i produkci žluči, vhodná je i smetánka lékařská (kořen) či lecitin (ten napomáhá při popíjení alkoholu). Skvělým pomocníkem jsou také obyčejné ječné teplé kroupy, které do svého jídelníčku zařaďte už měsíc před Vánocemi.
Vitamíny, bez kterých se játra neobejdou
Vitamín C
Je obecně známo, že vitamín C je antioxidant, který se zbavuje nahromaděných toxinů. Zejména po vydařeném večírku byste měli zvýšit jeho příjem.
Vitamín E
Silným antioxidačním účinkem se vyznačuje i vitamín E, který kromě jiného snižuje krevní tlak a brání oxidaci nenasycených tuků.
Vitamín B12
Bez tohoto vitamínu by buněčný metabolismus nemohl fungovat. Pomáhá zpracovávat bílkoviny, cukry a tuky.
Selen
Selen je látkou detoxikační, čistí játra a chrání buňky.
Abyste si svátky užili se vším všudy, je důležité jíst pravidelně. Zabráníte tak přejídání, kterému se mnozí z nás nevyhnou. Pamatujte si, že i přes Vánoce by váš jídelníček měl obsahovat přísun zeleniny a ovoce, měli byste dodržovat pitný režim a zvýšit denní dávku vlákniny. Na co byste v žádném případě neměli zapomenout, je také pohyb. Nemusíte nutně potit litry potu v tělocvičně, stačí, když se každý den půjdete alespoň na půl hodinky projít na čerstvý vzduch, což napomůže i správné funkci trávicího systému.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Připravte si turmeric jamu a objevte zázračnou medicínu z Bali