Na podzim jsou pro určité rostliny dokonce lepší podmínky. Teploty bývají optimálnější, a to nejen vzduchu, ale i půdy. Dochází k více srážkám než na jaře, což rostliny ocení. Co je nejlepší zasadit na podzim?
Květiny
Na podzim vám zahrada může krásně kvést a zářit na celé okolí. Skvělou volbou jsou macešky. Jsou nejen krásně barevné, ale dokážou být velice odolné, přečkají i občasné mrazíky. Macešky potřebují několikahodinové denní světlo. Budou-li ho mít, pokvetou i při chladnějších dnech a opět, zase na jaře, vám budou zdobit zahradu po celý rok.
Během měsíce října se vysazují cibulky sněženek, bledulí, tulipánů, narcisek, krokusů, okrasných česneků, hyacintů a bramboříků. Cibulce je nutné udělat jamku, kterou naplníte kompostem. Dávejte si pozor na tulipány, které se uchycují nejrychleji ze zmíněných květin. Bude-li teplý podzim, mohou vám vyrazit ještě před zimou.
Milovnice růží mohou jásat. Růže jsou okrasou každé zahrady. Kolemjdoucím na nich jistě uvízne zrak. Růže vám mohou buď doplňovat záhonek s trvalkami nebo můžete zvolit živé ploty z popínavých růží. Všemi typy růží se dá zahrada na podzim obohatit, a to nejlépe během října, rozhodně ale před úderem prvních mrazíku.
Muškáty se dají též zasadit, nicméně jejich výkvět čekejte až šest měsíců po výsadbě. Pelargonie jsou další z možností, nicméně též mají delší vegetační období.
Trvalky, o kterých můžete uvažovat jsou například:
- chrpa
- pomněnkovec
- pelyněk
- dlužicha
- popelivka
- krkavec
- řebříček
- rozrazil
- rozchodníkovec a mnohé další
Zelenina
Na podzim lze vysázet zeleninu jako je ředkvička, mrkev, petržel, salát, špenát, pórek nebo kapusta. Zcela nejideálnějším měsícem pro jejich zasazení je srpen, nicméně pokud jste to nestihli, můžete i po něm. Tyto druhy zeleniny zvládnou přečkat i zimní období. Nejlépe ale uděláte, když je přes zimu přikryjete textilií.
Česneku se daří při chladných dnech, proto ho je možné dát do výsadby na přelomu listopadu a prosince. Chcete-li dříve, je to též možné, ale zasaďte ho hlouběji.
Ovocné stromy
Ovocné stromy, které je potřebné vysadit jako první, bývají meruňky a broskvoně. Jabloně, hrušně, třešně, višně či slivoně postačí během října, ale před obdobím prvním mrazů. Před přímým zasazením si připravte vhodné jámy, které budou dostatečně hluboké. Myslete zároveň na nutné rozestupy do budoucna.
Po vsazení do jámy stromky zasypte zeminou smíchanou s kompostem a dostatečně upěchujte. U kořenů nesmí vznikat vzduchové prostory. Až půdu sešlapete, vložte na ni ještě část zeminy, ale již nesešlapanou.
Okrasné keře
Podzim je jako stvořený pro výsadbu okrasných keřů. Ty keře, které jsou pěstované v kontejnerech, je možné dát na zahradu kdykoliv během roku. Na podzim již nebudou potřebovat tolik zalévání a během zimy dostatečně zakoření. Mezi nejpopulárnější patří šeřík, celoterčník, rakytník, kustovnice, ruj, trnka, muchovník, pustoryl či vajgélie.
Okrasné keře bývají nenáročně a zahradu nám dokáží rok od roku více zvelebovat. Všechny kořeny, a to jak keřů, tak i ovocných stromů, se před výsadbou na několik hodin namáčí do vody.
Skleníky
Na podzim již úroda bývá ze skleníků sklizená, alespoň z té největší části. Něco jiného představuje vytápěný skleník, kde můžete zeleninu pěstovat celoročně.
Tip: Vše pro dům a zahradu hravě nakoupit už dnes online. Díky tomu bude vaše zahrada jen vzkvétat.
Podzimní čas je vhodný pro skleníkovou výsadbu té zeleniny, která má velmi krátkou dobu vegetace. Kromě zmíněných ředkviček a salátu to může být například rukola, polníček, pažitka či ředkev a rané kedlubny.
Před jakoukoliv výsadbou cibuloviny nebo sazenice zkontrolujte, nikdy by neměly mít na sobě chycenou plíseň nebo být jakkoliv poškozené.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?