Mezitím co moderní doba neustále spěje kupředu, a v podstatě neustále přibývají zcela nové vychytávky usnadňující nám život, my pomalu lenivíme. Už jsme si zvykli na vestavné trouby v úrovni hrudníku, díky nimž se nemusíme ohýbat dolů. Také jsme přišli na chuť robotickým vysavačům, které to nejhorší poklidí za nás, aniž bychom si užili spanilou jízdu s klasickým vysavačem. Také oproti našim předkům netrávíme většinu času v pohybu, od rána do večera na poli.
Více sedíme u počítačů a mobilů, méně se hýbeme. A spolu s tím trpí nejen naše tělo, ale i klouby, pro které je každý pohyb nesmírně důležitý. S každým pohybem se totiž naše klouby laicky řečeno promazávají a zůstávají vitální.
Bohužel špatné každodenní návyky jim moc zdraví nepřidávají, proto přibývá počet lidí s nejrůznějšími blokádami v oblasti páteře a obratlů. Jednotlivé klouby zkrátka o něco víc tuhnou a taky… bolí, někdy docela dost. A pak přichází ono úlevné, po zvukové stránce příšerné, křupnutí. Co s tím?
Proč naše klouby křupou?
Jednoduše proto, aby se opětovně mohly vrátit do své přirozené pozice. Dost často vlivem sedavého, nezdravého způsobu života, nebo nárazově špatnému pohybu (třeba rychlému úklonu pro spadlou věc) se stane, že dojde k blokádě. Kloub se v tu chvíli nachází i o pár milimetrů mimo své obvyklé místo.
Aby naše tělo předešlo dalšímu zranění, vznikne blokáda tvořená svalovými spasmy, která je velmi bolestivá. Po nějaké době se svalová křeč uvolní a v tu chvíli, když si protáhneme záda, uslyšíme křupnutí a přijde pocit úlevy. Kloub je v tu chvíli tam, kde má být. A zatímco někdy bývá křupnutí občasné, není výjimkou, že někomu klouby křupou praktický každý den i bez zjevné příčiny. A to může mít širokou škálu důvodů.
Vytvořený podtlak
Nedílnou součástí každého kloubu je synoviální tekutina, což je tenká vrstva, která odděluje chrupavky od sebe. Pokud roztahujeme kloub, v kloubním pouzdru se vytváří podtlak, který nasává oxid uhličitý a kyslík z membrány kolem kloubní dutiny do tekutiny v dutině. Plyny se tam následně spojí do větších bublin, které praskají (odtud tedy zvuk prasknutí, který vychází z oblasti kloubu, avšak nejde o prasknutí kloubu nebo chrupavky, ale samotné bubliny). Jakmile se plyn uvolní, může se stejný děj znovu opakovat.
Hypermobilita
Za častým praskáním však může stát i hypermobilita, což je v podstatě stav, kdy jsou klouby mnohem pohyblivější a pružnější, než u běžného člověka. Hypermobilní jedinci jsou zkrátka jako hadí ženy.
Dokážou všelijak, krkolomně a zcela bezbolestně, ohýbat klouby a stavět je tak do nepřirozených poloh a pozic. A právě v tom tkví problém. Klouby těla mají od přírody svou pozici a do určité míry stanovenou maximální hybnost. Protože ji ale hypermobilní jedinci nevědomky přemáhají, má tělo co dělat, aby klouby navrátilo zpět do původní harmonie, což se právě projevuje častým praskáním vycházejícím z chrupavky.
Předcházet tomu lze jedině pravidelným statickým cvičením, díky němuž se kolem kloubů vytvoří dostatek silných svalů a vazů tak, aby nedošlo k nepřirozeně velkému rozsahu hybnosti.
Onemocnění pohybového aparátu
Na vině však pochopitelně může být také onemocnění pohybového charakteru, které není výjimečné ani u mladších ročníků. Klidně může jít o počínající artrózu a další nepěkné nemoci, které však snadno a zavčasu odhalí jedině specialista.
Je křupání kloubů nebezpečné?
Pokud za častým křupáním kloubů stojí nemoc, pak výhledově bohužel ano. V takové chvíli je pak nejlepší držet se rad specialisty, který vám s největší pravděpodobností doporučí léčbu pro výživu a stabilizaci chrupavky a kloubů jako takových. Díky tomu tak budete moci předcházet zhoršení a rozvoji dalších potíží.
Pokud však jde o fenomén spojený se synoviální tekutinou, pak se jedná víceméně o neškodnou věc. A co se hypermobility týče, samotné křupání úplným problémem není, avšak hypermobilita může sama o sobě přinášet další a další nepříjemné potíže, přičemž časem může zprvu neškodné křupání kloubu dospět ke spuštění pohybového onemocnění.
Co pro to můžu udělat já?
Spoustu věcí. Vůbec nejlépe uděláte, pokud využijete každou příležitost k pohybu, čímž pomůžete kloubům a chrupavkám s jejich hybností i výživou. Nedílnou součástí vašeho životního stylu by měl být pravidelný, ovšem k vašemu zdravotnímu stavu adekvátní, pohyb – ideálně zaměřený na zlepšení pružnosti, ale také na vybudování kvalitní svalové hmoty, pevných šlach a vazů.
Pestrý by měl být také jídelníček, protože pro správné fungování těla je dostatek všech nezbytných látek naprosto nepostradatelný.
Další cestou je doplnění látek, které tělo potřebuje pro výživu a podporu zdraví kloubů a kostí. Určitě nezapomeňte na vápník, vitamín D3, stejně tak zvažte, jestli nezačnete zobat kolagenové kapsle nebo tabletky s kyselinou hyaluronovou, které pomáhají nejen ke zdravým kloubům, ale také ke krásné pleti, vlasům i nehtům.
Právě obě složky jsou pro tělo nezbytně důležité, ovšem v pozdějším věku si je tělo neumí vyrobit samo, čímž dochází i ke ztrátě elastinu. Tekutá či tabletková forma je proto skvělou formou, jak si takové důležité látky pěkně vrátit do těla.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?
Smrkový výhonek je lékem na řadu problémů pohybového aparátu. Místo lékárny se vydejte do lesa