Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Křup, křup… Co se nám tím naše klouby snaží říct?

Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
klouby
Křupání kloubů může, ale nemusí, být problém.

25. 04. 2022

25. 04. 2022

Mezitím co moderní doba neustále spěje kupředu, a v podstatě neustále přibývají zcela nové vychytávky usnadňující nám život, my pomalu lenivíme. Už jsme si zvykli na vestavné trouby v úrovni hrudníku, díky nimž se nemusíme ohýbat dolů. Také jsme přišli na chuť robotickým vysavačům, které to nejhorší poklidí za nás, aniž bychom si užili spanilou jízdu s klasickým vysavačem. Také oproti našim předkům netrávíme většinu času v pohybu, od rána do večera na poli.

Více sedíme u počítačů a mobilů, méně se hýbeme. A spolu s tím trpí nejen naše tělo, ale i klouby, pro které je každý pohyb nesmírně důležitý. S každým pohybem se totiž naše klouby laicky řečeno promazávají a zůstávají vitální.

Bohužel špatné každodenní návyky jim moc zdraví nepřidávají, proto přibývá počet lidí s nejrůznějšími blokádami v oblasti páteře a obratlů. Jednotlivé klouby zkrátka o něco víc tuhnou a taky… bolí, někdy docela dost. A pak přichází ono úlevné, po zvukové stránce příšerné, křupnutí. Co s tím?

Proč naše klouby křupou? 

Jednoduše proto, aby se opětovně mohly vrátit do své přirozené pozice. Dost často vlivem sedavého, nezdravého způsobu života, nebo nárazově špatnému pohybu (třeba rychlému úklonu pro spadlou věc) se stane, že dojde k blokádě. Kloub se v tu chvíli nachází i o pár milimetrů mimo své obvyklé místo.

Aby naše tělo předešlo dalšímu zranění, vznikne blokáda tvořená svalovými spasmy, která je velmi bolestivá. Po nějaké době se svalová křeč uvolní a v tu chvíli, když si protáhneme záda, uslyšíme křupnutí a přijde pocit úlevy. Kloub je v tu chvíli tam, kde má být. A zatímco někdy bývá křupnutí občasné, není výjimkou, že někomu klouby křupou praktický každý den i bez zjevné příčiny. A to může mít širokou škálu důvodů.

K TÉMATU  Sladké letní pokušení. Krásné dorty vypadají před rozkrojením dokonale, ale určitě neodoláte

Vytvořený podtlak

Nedílnou součástí každého kloubu je synoviální tekutina, což je tenká vrstva, která odděluje chrupavky od sebe. Pokud roztahujeme kloub, v kloubním pouzdru se vytváří podtlak, který nasává oxid uhličitý a kyslík z membrány kolem kloubní dutiny do tekutiny v dutině. Plyny se tam následně spojí do větších bublin, které praskají (odtud tedy zvuk prasknutí, který vychází z oblasti kloubu, avšak nejde o prasknutí kloubu nebo chrupavky, ale samotné bubliny). Jakmile se plyn uvolní, může se stejný děj znovu opakovat.

Hypermobilita

Za častým praskáním však může stát i hypermobilita, což je v podstatě stav, kdy jsou klouby mnohem pohyblivější a pružnější, než u běžného člověka. Hypermobilní jedinci jsou zkrátka jako hadí ženy.

Dokážou všelijak, krkolomně a zcela bezbolestně, ohýbat klouby a stavět je tak do nepřirozených poloh a pozic. A právě v tom tkví problém. Klouby těla mají od přírody svou pozici a do určité míry stanovenou maximální hybnost. Protože ji ale hypermobilní jedinci nevědomky přemáhají, má tělo co dělat, aby klouby navrátilo zpět do původní harmonie, což se právě projevuje častým praskáním vycházejícím z chrupavky.

Předcházet tomu lze jedině pravidelným statickým cvičením, díky němuž se kolem kloubů vytvoří dostatek silných svalů a vazů tak, aby nedošlo k nepřirozeně velkému rozsahu hybnosti.

Onemocnění pohybového aparátu

Na vině však pochopitelně může být také onemocnění pohybového charakteru, které není výjimečné ani u mladších ročníků. Klidně může jít o počínající artrózu a další nepěkné nemoci, které však snadno a zavčasu odhalí jedině specialista.

Je křupání kloubů nebezpečné?

Pokud za častým křupáním kloubů stojí nemoc, pak výhledově bohužel ano. V takové chvíli je pak nejlepší držet se rad specialisty, který vám s největší pravděpodobností doporučí léčbu pro výživu a stabilizaci chrupavky a kloubů jako takových. Díky tomu tak budete moci předcházet zhoršení a rozvoji dalších potíží.

K TÉMATU  Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

Pokud však jde o fenomén spojený se synoviální tekutinou, pak se jedná víceméně o neškodnou věc. A co se hypermobility týče, samotné křupání úplným problémem není, avšak hypermobilita může sama o sobě přinášet další a další nepříjemné potíže, přičemž časem může zprvu neškodné křupání kloubu dospět ke spuštění pohybového onemocnění.

Co pro to můžu udělat já? 

Spoustu věcí. Vůbec nejlépe uděláte, pokud využijete každou příležitost k pohybu, čímž pomůžete kloubům a chrupavkám s jejich hybností i výživou. Nedílnou součástí vašeho životního stylu by měl být pravidelný, ovšem k vašemu zdravotnímu stavu adekvátní, pohyb – ideálně zaměřený na zlepšení pružnosti, ale také na vybudování kvalitní svalové hmoty, pevných šlach a vazů.

Pestrý by měl být také jídelníček, protože pro správné fungování těla je dostatek všech nezbytných látek naprosto nepostradatelný.

kolagen
Pravidelný pohyb, ale i pestrá strava. Některé potraviny jsou přirozeně bohaté na kolagen.

Další cestou je doplnění látek, které tělo potřebuje pro výživu a podporu zdraví kloubů a kostí. Určitě nezapomeňte na vápník, vitamín D3, stejně tak zvažte, jestli nezačnete zobat kolagenové kapsle nebo tabletky s kyselinou hyaluronovou, které pomáhají nejen ke zdravým kloubům, ale také ke krásné pleti, vlasům i nehtům.

Právě obě složky jsou pro tělo nezbytně důležité, ovšem v pozdějším věku si je tělo neumí vyrobit samo, čímž dochází i ke ztrátě elastinu. Tekutá či tabletková forma je proto skvělou formou, jak si takové důležité látky pěkně vrátit do těla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?

Smrkový výhonek je lékem na řadu problémů pohybového aparátu. Místo lékárny se vydejte do lesa

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Člověk si to neuvědomuje, ale prakticky na každém místě číhají lidé, kteří ho chtějí okrást, respektive obrat o peníze. Což se nyní, v době panující koronavirové krize, neslyší možná rádo. Abyste se vyhnuli tomu, že za služby nebo jiné zaplatíte více, než byste měli, dávejte si pozor hlavně na několik profesí.

Výběr článků

Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 

Nepřehlédněte

Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek