Čtvrtek , 03. 07. 2025

Patricie

Nová studie „HEAD DOWNERS 2021“: Svět technologií je nám stále bližší, ale ztrácíme kontakt s přírodou

Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Celkem 95 % z více než 2400 respondentů v průzkumu uvedlo, že příroda je pro ně důležitá a měla by být chráněna. Za vysokým procentem lidí, kteří si uvědomují důležitost přírody, může být stále častější veřejná debata o tématech souvisejících s ochranou klimatu či společenská potřeba systémových změn v této oblasti, důležitou roli může sehrávat také pocit odcizení od přírody. Většině respondentů (70 %) chybí denní kontakt s přírodou, tento nedostatek pociťují hlavně lidé ve velkých městech, což může být dáno jejich životním stylem, ale také tím, že v městských oblastech není dostatek zeleně. 40 % Čechů odpovědělo, že v rámci běžného dne venku tráví jen 1–2  hodiny, a 15 % Čechů průměrně venku stráví dokonce méně než hodinu denně.

Nad našimi obrazovkami se stále více hrbíme

Za nedostatek kontaktu s přírodou neseme částečně zodpovědnost sami, může nám však způsobit i mnoho zdravotních problémů. Jedním z nich je degenerace krční páteře způsobená špatným držením těla a ohýbáním krku při používání telefonu či počítače, které neustále monitorujeme i v našem volném čase. Tomuto stavu se říká „syndrom skloněné hlavy“ nebo „esemeskový krk“. Tím, že se u používání mobilu hrbíme, měníme přirozené zakřivení naší krční páteře, což vede k dlouhotrvajícím následkům. Esemeskový krk pak může vést k bolesti krčních svalů, ramen a někdy i spodních zad. Bohužel se s tímto syndromem potýkají i malé děti a dospívající.

Nejnovější průzkum ukazuje, že ačkoliv naše společnost chce být blíže přírodě a ví o jejích pozitivních účincích na naše zdraví, nechováme se podle toho. 70 % respondentů průzkumu společnosti VELUX uvedlo, že tráví příliš času před obrazovkami mobilů či počítače. „V České republice tento nepříznivý trend potvrdilo 75 % dotázaných ve věku 18–34 let, celková populace tento názor sdílí z 62 %. V rámci širšího regionu evropských zemích, které jsme do průzkumu zahrnuli, se ukázalo, že negativní dopady moderních technologií významně ohrožují také děti. Až 94 % respondentů uvedlo, že by děti měly omezit čas strávený před obrazovkou. V České republice se 89 % populace domnívá, že závislost na technologiích je mezi dětmi a mladistvými vážný problém,“ přiblížil výsledky průzkumu Marek Petrík, architekt společnosti VELUX Česká republika a Slovensko.

K TÉMATU  RunCzech komunita na Viberu poskytuje informace všem běžeckým nadšencům a zábavné samolepky ke sdílení s přáteli

Nedostatek času, užitečnost a atraktivita nových technologií, zvyky, změny v metodách komunikace a také neskutečné množství informací, kterými jsme zahlceni. To vše nás přimělo přestat si všímat toho, co je kolem nás. Mnoho lidí věří, že technologie si za pokrok vybírají svou daň. 93 % respondentů je přesvědčeno, že vývoj civilizace oddělil člověka od přírody.

Potřebujeme ve městech více zeleně, nebo by nám pomohla spíš změna našich návyků?

Čas strávený v přírodě prospívá našemu zdraví i psychice. Mladší generace se s přírodou musí více sžít, aby se o ni v budoucnosti mohla postarat. Na oplátku pak v přírodě najde zdroj relaxace i možnosti, jak se zbavit stresu a informačního přetížení. Nicméně výsledky studie ukazují, že každý třetí obyvatel velkých měst ve svých dnech volna tráví venku méně než 2 hodiny. Ve všední dny tráví venku méně než 2 hodiny až dvě třetiny obyvatel velkých měst.

Většina (94 %) respondentů je přesvědčena, že dnešní děti a mladiství tráví venku méně času než starší generace. Tento názor sdílí jak senioři, tak lidé mladší 35 let. Většina rodičů, kteří mají děti mladší 18 let (93 %), si myslí, že během vlastního dětství měli silnější vztah s přírodou, než jaký mají jejich děti. Nejvíce rodičů (97 %), kteří si toto myslí, má děti ve věku od 15 do 18 let.

přírodou

Urbanizace, nové technologie, životní styl i více automobilové dopravy přispívají k tomu, že trávíme méně času venku, a i když venku jsme, tak nevěnujeme pozornost okolí. Jen 57 % lidí se zastaví, aby pozorovali oblohu, ptactvo či slunce. V České republice jsou to pak spíše starší lidé, kteří se zastaví, aby se pokochali okolím: 69 % respondentů starších 50 let potvrdilo, že mají tento zvyk, na rozdíl od pouhých 22 % respondentů ve věku 18–34 let. Většina z dotázaných navíc nepozná více než 10 druhů stromů či ptáků (74 %), každý desátý český respondent dokonce rozezná jen jeden nebo dva ptačí druhy. Máme také potíže s rozeznáním typů oblaků a 46 % z nás má problém pojmenovat hvězdy a souhvězdí.

K TÉMATU  Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Zvedněme oči

O tom, co nám příroda dokáže poskytnout, se napsalo už mnoho. Odborníci nás stále nabádají, abychom přírodu viděli jako příležitost ke zlepšení vlastního zdraví či podpoře správného vývoje dětí. Většina z nás věří, že blízký kontakt s přírodou nám pomáhá s odpočinkem (93 %) a prospívá našemu zdraví (92 %). O tom jsou přesvědčeni jak rodiče dětí mladších 18 let, tak i ostatní respondenti.

„Zpráva HEAD DOWNERS 2021 je součástí edukativní kampaně, která si klade za cíl motivovat lidi k tomu, aby přehodnotili svůj vztah k přírodě a více si jí vážili. Závislost na moderních technologiích je celospolečenským problémem. Proto musíme hledat nová řešení, jak dosáhnout větší rovnováhy mezi využíváním těchto technologií a přístupem k přírodě. Patří k nim i interiérová a designová řešení, na kterých se může podílet také naše společnost“. Dodal architekt společnosti VELUX Marek Petrík. 

přírodou
Pobyt v přírodě jako lék k dobré náladě

Svůj malý kousek přírody bychom měli mít i doma

Dnešní způsob života nám v denním kontaktu s přírodou často brání, jelikož většinu času trávíme ve škole nebo v práci. Podle Světové zdravotnické organizace 90 % našeho času trávíme vevnitř v uzavřeném prostoru.** Doma bychom si tak měli vytvořit malý kousek přírody. Přístup k dennímu světlu, čerstvému vzduchu, pohled na zeleň nebo oblohu. To všechno jsou faktory, které ovlivňují naši psychiku a náladu. Lidé, kteří jsou v kontaktu s přírodou, pracují mnohem efektivněji. To souvisí s jejich zkušenostmi s denním cyklem a stavem počasí. Rozmanitost informací z vnějšího světa vyvažuje únavnou monotónnost moderního života a pomáhá snižovat pocit vyčerpání.

** Report WHO Europe 2013: http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/air-quality/publications/2014/combined-or-multiple-exposure-to-health-stressors-in-indoor-built-environments

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Český zpěvák, producent, tanečník a herec Petr Kotvald dnes slaví své 65. narozeniny. Jeho bohatá kariéra zahrnuje významné hudební úspěchy, nezapomenutelné spolupráce a charismatická vystoupení, která si získala srdce mnoha fanoušků.
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.
Herečka Simona Stašová patří mezi nejvýraznější osobnosti české divadelní i filmové scény. Její role v Pelíškách, Románu pro ženy nebo na divadle v Shirley Valentine a Drobečcích z perníku oslovily generace diváků. Dnes slaví sedmdesáté narozeniny, které si připomene stylově – na jevišti Divadla Lucie Bílé v inscenaci Cena za něžnost. Jaké byly její nejvýznamnější role a co ji na herectví stále fascinuje?
Talentované hudební projekty dostanou možnost vystoupit po boku světových hvězd jakými jsou Liam Gallagher, Kraftwerk nebo Morcheeba.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Že narození nového člena rodiny zamíchá dosavadním denním harmonogramem je asi samozřejmé. Nicméně někdy může miminko naplno zasáhnout i takové aspekty života, ve kterých by to žena neočekávala. Nebo alespoň ne tak razantně.
Ještě jste nenašla sport, který by vás skutečně a bez výhrad bavil? Začněte chodit. Tím spálíte více kalorií, než si možná myslíte. Zároveň zatočíte se stresem, zlepšíte si náladu a prospějete svému srdci.
Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.

Výběr článků

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.

Nepřehlédněte

Marie byla od mala o něco plašší než ostatní děti. Viděla věci, které ji znepokojovaly. Až v dospělém věku si vše dokázala rozklíčovat za asistence duchovně naladěných lidí. A dnes? Po překonání dlouhé nemoci pomáhá Marie lidem ve svém okolí.
Suchý únor je u konce, ale co dál? Pokud jste si během tohoto měsíce všimli lepšího spánku, vyšší energie a zdravější pleti, možná přemýšlíte, jak si tyto benefity udržet i nadále. Omezení alkoholu může být klíčem k dlouhodobějšímu zdravému životnímu stylu, ale jak na to? Přinášíme vám 10 praktických tipů, jak si udržet vitalitu, psychickou pohodu a sebevědomí po celý rok – bez zbytečných omezení a s radostí z každého dne!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek