Olivový olej bývá tou nejčastější náhražkou tradičního slunečnicového oleje. Nejen, že na něm smažíme nejrůznější pochutiny, ale také si ho přidáváme do salátu pro lepší chuť. Jen málokdo při jeho používání ví, jaké konkrétní složky v sobě ukrývá.
Složení, které mile překvapí
Samozřejmě je důležité v obchodě narazit na takový olivový olej, který je opravdu kvalitní. Není oliváč jako oliváč, říká se. A trochu pravdy na tom je. Pouze kvalitní ingredience může nabídnout výjimečné složení skládající se z omega-3 mastných kyselin, jež například zbavují tělo špatného cholesterolu nebo fenolových sloučenin, které mají protizánětlivé účinky. V olivovém oleji se dále nachází vitaminy A, D, E nebo K či mononenasycené mastné kyseliny, které zabraňují i velice závažnému onemocnění jménem rakovina.
Olivový olej na lačný žaludek
I když lze konzumovat olivový olej prakticky jakkoliv, v poslední době se doporučuje ho užívat na lačný žaludek. Zejména před snídaní mluvíme o skutečně dobrém řešení, ke kterému bychom měli přistoupit. V této fázi dne se totiž veškeré látky ještě velice rychle vstřebávají čili pozitivně ovlivňují organismus. Pokud po jeho vypití následuje vydatná snídaně zahrnující až dvacet procent živin z celkového doporučovaného denního příjmu, brzy si všimnete příjemné změny. Nemusíte konzumovat lahve nebo sklenice olivového oleje. Stačí si ho nalít na lžíci. Jednu si dopřejte ráno, případně i večer.
Co všechno olivový olej dokáže?
Proč bych ale měla konzumovat olivový olej na lačný žaludek? Jak konkrétně mi prospěje? To jsou otázky, které si jistě pokládá nejeden z vás. A je to logické. Zatím jsme zmínili pouze výjimečné složení oleje, nikoliv jeho konkrétní zdravotní benefity. Takže si je shrneme.
Pro lepší fungování střev
Lidské zažívání je velmi zatěžované. Prakticky denně do sebe “cpeme” nezdravé potraviny nebo těžká či příliš slaná jídla. To negativně ovlivňuje i fungování střev, které je zapotřebí trochu podpořit. A tou podporou myslíme konzumaci oliváče, který zabraňuje vzniku rakoviny spojené s trávicím ústrojím.
Pro lepší vstřebávání živin
Pokud budeme pít olivový olej nalačno hned po ránu, dojde k lepšímu vstřebávání živin. A to nejen těch, které obsahuje sama ingredience, ale také těch ostatních, proudících z jiných zdrojů. Navíc dojde ke snížení kyselosti žaludku, což je takový příjemný vedlejší efekt.
Pro zdravá játra
Ať už si rádi a v pravidelných dávkách dopřáváte alkohol nebo milujete uzeniny a podobná mastná jídla, vaše játra pravděpodobně trpí. Abyste předcházeli mnoha problémům s nimi spojených, olivový olej je podrží v jejich bezproblémovém fungování.
Kvalita na prvním místě
Závěrem se pojďme vrátit k tomu, co už bylo zmíněné, a sice ke kvalitě. Ta je na prvním místě. Pakliže si domů přinesete nekvalitní produkt, nemůžete očekávat stejné blahodárné účinky. Spíše vám bude na škodu než k užitku. Při výběru se neorientujte na značku, ale spíše si projděte složení. I značka mění své majitele nebo způsob výroby či tajné ingredience. Nespalte se tím, že nevyzkoušíte něco jiného a možná o něco lepšího.
Tou nejlepší volbou je takzvaný extra panenský olej, který se získává mechanickým zpracováním za studena lisovaných zralých oliv. Extra panenský olej nemůže obsahovat žádné chemické příměsi, vždy musí být vyráběný pouze z prvního lisování oliv.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Srovnání olejů v kuchyni. Který je nejlepší?
Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu