Úterý , 15. 04. 2025

Anastázie

Citron a jeho pozitivní i negativní účinky na lidské tělo

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
citron účinky
Citron má pozitivní, ale také negativní dopad na zdraví. (foto: 123RF)

22. 06. 2021

Může zabránit ledvinovým kamenům

Citron se pyšní nejvyšší koncentrací citrátů ze všech citrusových plodů a má pozitivní účinky na zdraví. Citrát se váže na vápník, což může pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Pití vody s citronem (nejlépe ráno nalačno) zvyšuje citrát v moči a celkový objem moči, což je prospěšné pro prevenci ledvinových kamenů.

Podporuje kardiovaskulární zdraví

Vitamin C, kterého je v citronu opravdu velké množství, uvolňuje krevní cévy a pomáhá jim rozšiřovat se. Vitamin C navíc může zlepšit hladinu cholesterolu, ztuhlost tepen a výstelku tepen. Nejenom citrony, ale citrusové plody obecně obsahují flavonoidy, které pomáhají zlepšovat:

  • vysokou hladinu cholesterolu,
  • inzulínovou rezistenci,
  • ztučnění jater,
  • plaky v tepnách,
  • obezitu.

Pomáhá při hubnutí

Při hubnutí je nejdůležitější přijímat hodně vlákniny, jelikož vám navodí pocit sytosti.  A pávě tu citrony mimo jiných zdraví prospěšných látek, citrony obsahují. Samozřejmě, že vám nebude stačit konzumovat pouze citrony a myslet si, že zhubnete. Důležitý je také pravidelný pohyb a zdravý životní styl obecně.

Zařaďte do svého jídelníčku citron a jeho účinky vyzkoušejte na vlastní kůži. Například jako přídavek do zálivky na salát, ráno si dejte vlažnou vodu s citronem, nebo do salátu přidejte například i citronovou kůru.

Posiluje imunitní systém

Díky velkému obsahu antioxidantu v citronu je váš imunitní systém posílen, jelikož antioxidanty chrání tělesné buňky proti volným radikálům. Ty způsobují spoustu chorob, a navíc také i předčasné stárnutí. Fytochemikálie a vitamin C, které jsou v citronu obsaženy, zase pomáhá jako prevence infekcí a virových onemocnění.

Jak můžete citron využít?

Citron můžete přidávat nejenom do jídla, ale také využít jeho jiné formy, jako jsou například:

Citronový éterický olej

Citronový olej obsahuje d-limonen, l-limonen a terpeny, stejně jako aldehyd citral, který je může za výraznou vůni citronu. Citrusový olej používaný v aromaterapii může pomoci zmírnit bolesti například při porodu. Může také snížit nevolnost a zvracení a zlepšit náladu.

K TÉMATU  Čistotu a lesk vaší trouby podpoří tyhle skvělé triky! Neváhejte je vyzkoušet

Citronová kůra

Kůra citronu obsahuje vápník, vitamin C, draslík a vlákninu. Je také zdrojem antioxidačních flavonoidů a pektinu. Limonen v citronových slupkách a oleji má preventivní vlastnosti proti rakovině a také zmírňuje pálení žáhy.

Citronová semínka

Olej z citronových semen se často používá v kosmetických přípravcích, léčivech a doplňcích. Pomáhá detoxikovat trávicí systém a léčit akné či jako přírodní pomocník na kruhy pod očima.

Nežádoucí účinky citronů

I když jsou citrony tak zdraví prospěšné, jejich nadměrná konzumace vám může způsobit problémy, a to kvůli jejich vysoké kyselosti.

  • Můžete si poničit zubní sklovinu, pokud často jíte citrony nebo pijete citronovou vodu. Je dobré si po této konzumaci vyčistit zuby.
  • Kyselost citronů může také dráždit případné vředy či afty v ústech.
  • Nadměrná konzumace vitaminu C může znamenat také bolesti žaludku.
  • Citronová šťáva podporuje močení, což může vést k dehytrataci.
  • Aminokyselina tyramin nacházející se v citronech může vyvolat migrény.

A v jaké formě dodáváte svému tělo citron vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sklenice vody s citronem. Opravdový zázrak nebo nesmysl? Sama jako spalovač nefunguje! Co ale dokáže?

Vyzkoušeli jste už yuzu – méně známého příbuzného citrónu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!
Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.

Výběr článků

Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
Zemřela Jitka Vrbová, zpěvačka country, jazzu a swingu. Bylo jí 84 let. Spolupracovala se Stanislavem Chmelíkem a skupinou Akáty, působila i v dalších hudebních formacích. Vedle zpěvu pracovala jako učitelka. Mezi její známé písně patří Jen ty má Sázavo nebo Co nevidět se sejdem.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 

Nepřehlédněte

S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek