Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

Milujete hořkou čokoládu ve všech jejích podobách? K této vášni si můžete jen gratulovat. S každým soustem této sladkosti si totiž snižujete pravděpodobnost několika druhů rakovin. Ale i vaše srdce si přijde na své!

11. 05. 2018

11. 05. 2018

Že čokoláda je zlo, kterému je lepší se vyhýbat? Ne tak rychle. Nelze totiž házet všechny druhy do stejného pytle. I když to možná zní neuvěřitelně, hořká a tmavá čokoláda je vlastně zdraví prospěšná záležitost. A zde jsou famózní benefity, které vás při její konzumaci nemohou minout!

Ochrana před rakovinou střev

Ze statistik vyplývá, že je ročně v České republice diagnostikováno více než osm tisíc nových případů rakoviny tlustého střeva. Jde se proti tomuto vážnému onemocnění nějak bránit? Nadějné zprávy přináší španělští odborníci z Vědeckého a technologického institutu potravin a výživy. Ti na základě své studie naznačují, že za účinnou prevenci platí právě hořká čokoláda. Je to prý proto, že její vysoký obsah antioxidačních polyfenolů snižuje riziko několika druhů rakovin, včetně té tlustého střeva a konečníku. Podle těchto expertů bychom pro své vlastní dobro měli alespoň malý kousek tmavé sladkosti jíst každý den.

Regulace cholesterolu, která funguje

To, že z nadměrné hladiny cholesterolu nic dobrého nekouká, ví asi každý. Tato tuková látka, jež se řadí do kategorie steroidů, se usazuje v tepnách, ucpává je a tím zvyšuje pravděpodobnost vývoje kardiovaskulárních chorob i trombózy. Lékař nešetří varováními, že i vaše hodnoty cholesterolu jsou tak trochu „přes čáru“? Pak jezte čokoládu s co největším podílem kakaa. Kyselina olejová, která je v ní přítomná, zvyšuje hladinu HDL neboli „hodného“ cholesterolu, čímž se pomáhá zbavit toho špatného. Nevíme, jak vy, ale my si tento „prášek“ necháme líbit…

Zažívání, co šlape jako po drátkách

Odborníci jsou toho názoru, že 100 gramů čokolády vyrobené převážně z kakaa může obsahovat až 11 gramů vlákniny. To znamená, že tato mňamka schovaná pod šustivým obalem je vlastně prospěšná pro vaše střevní zdraví. O vláknině je totiž známo, že pozitivně působí na střeva, zatímco stimuluje aktivitu žluči i žaludečních šťáv. Tím podporuje funkce celé trávicí soustavy, takže může být lékem na zácpu, průjem, pocit těžkosti, nadýmání i nevolnost.

K TÉMATU  Jarní detoxikace organismu: Jak na orgánovou očistu?

Stopka úzkosti a splínům

Hořká čokoláda je výborným psychickým dopingem. Už po pár soustech dochází v těle ke zvýšené produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí. K úsměvu vám pomohou i mastné kyseliny, jmenovitě palmová a stearová, které v oblastech mozku pozitivně ovlivňují nervovou aktivitu spojenou s radostí a dobrou náladou. Tedy alespoň tak účinky „čokošky“ vysvětlují experti. Nedá se tedy pochybovat o tom, že s každou tabulkou si v obchodě koupíte i dávku optimismu!

Také si občas dopřáváte pár čtverečků? Nebo rovnou celou tabulku?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Můj život byl vždycky v podstatě šťastný a já jsem za to bylo velmi vděčná. Poznala jsem muže, o kterém jsem si myslela, že je to ten pravý. Náš vztah fungoval perfektně a já byla ráda, že mám po svém boku životního partnera. To jsem však ještě netušila, co je můj muž opravdu zač.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.

Výběr článků

V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.
Jak probíhá druhý koučink z pohledu klienta? Co uvízne v hlavě po druhém koučování a s čím konkrétně aktuálně Nele Marcela Hlaváčková pomáhá? Co ji učí? O tom bude dnešní článek.

Nepřehlédněte

Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek