Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Prospívají žvýkačky našemu zdraví? Zodpovězme si pokládnou otázku

Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
žvýkačky zdraví
Prospívají žvýkačky zdraví? (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 01. 2021

Zabrousíme do historie

Než si prozradíme, jestli žvýkačky prospívají zdraví, zabrousíme do historie. Touhu osvěžit si dech měli naši předkové už před mnoha a mnoha lety. Staří Egypťané žvýkali kuličky z melounu, myrhy a kadidla. V Řecku se používala pryskyřice z kůry keře Pistacia lentiscus.

Mnohem později (konkrétně v roce 1983) byly firmou Wm. Wrigley Jr. Company na trh uvedeny žvýkačky Wrigley Spearmint. V roce 1910 začal Adolph Glaser vyrábět v Praze žvýkačky Rici. Během letitého vývoje došlo postupně ke změně látek, ze kterých se žvýkačky vyrábí, není v nich už sacharóza – místo ní se začal užívat xylitol nebo glucitol.

Dobrý pocit i zdravé zuby

Hlavním důvodem popularity žvýkaček je zajištění svěžího dechu. Mají ale i další pozitivní účinky na vaše zdraví. Pomohou vám třeba proti zubnímu kazu. Podle některých výzkumů jsou v tomto ohledu žvýkačky slazené xylitolem účinnější. Díky podpoře tvorby slin působí žvýkačky preventivně proti zubnímu plaku. Zároveň povzbudí vylučování žaludečních šťáv a usnadní trávení.

Žvýkačky a zdraví: Hodí vás do pohody

Žvýkání kromě jiného zajistí uvolnění svalového a psychického napětí. Dochází při něm totiž k poklesu produkce stresových hormonů. Pohyb rtů při žvýkání navozuje pocit klidu a bezpečí. Některé výzkumy dokonce označují žvýkačky za antidepresivum. Bývá popisováno také zvýšení koncentrace a zlepšení paměti. Zrychlí se krevní oběh a zlepší prokrvení tkání, tedy i zásobení mozku kyslíkem.

Usnadní hubnutí

Žvýkačky se mohou hodit, pokud chcete zhubnout. Žvýkání vám pomůže odbourat různé chutě na svačinky mezi jídly, zároveň si v ústech přivodíte určitou chuť, aniž byste do těla dostávali výrazné množství kalorií. Také urychlují látkovou výměnu a snižují pocit hladu. Při vaření pak se žvýkačkou v puse zabráníte neustálému ochutnávání jídla.

Potenciálně škodlivé látky ve žvýkačkách

Tak a jdeme tedy kouknout i na možná negativa žvýkaček. Nebojte, příliš jich není. Většina dnešních žvýkaček je vyrobena ze syntetických kaučuků. Součástí bývá gumovitá báze, pryskyřice, konzervační prostředky, různá změkčovadla, sladidla a složky zajišťující konkrétní příchuť.

K TÉMATU  5 receptů na proteinové smoothie, které spolehlivě zažene hlad

V některých žvýkačkách jsou však obsažené látky, na které ani mezi odborníky nepanuje jednotný názor. Nejčastěji se hovoří o BHT (butylovaném hydroxytoluenu), který se užívá jako konzervační látka zabraňující žluknutí tuků. Některé studie poukazují na možné riziko vzniku rakoviny při jeho konzumaci, ale existuje jen málo věrohodných výzkumů. Jako další zkoumané látky lze zmínit oxid titaničitý a umělé sladidlo aspartam.

Negativní dopad na vaše zdraví

Při dlouhodobém žvýkání může docházet k opotřebení zubů. Pokud si berete žvýkačku před jídlem, zvyšuje se riziko vzniku žaludečních vředů a zánětu žaludku. Některé výzkumy si v pozitivech a negativech žvýkání protiřečí. Existují totiž i takové, které dokládají zhoršení krátkodobé paměti při žvýkání. Podle nich se mozek přednostně soustředí na žvýkání a unikají mu věci, které by pozornosti jinak neušly.

Spory o užitečnosti žvýkaček

Dohady o tom, zda jsou žvýkačky ve větší míře prospěšné nebo nám škodí, panují ve společnosti už léta. Milovníky žvýkaček určitě jen tak něco od jejich vášně neodradí. Pokud jste jim však nepřišli na chuť, jistě uvidíte spíš jejich negativní stránky.

V České republice si však žvýkačky drží vysokou popularitu, v jejich spotřebě se řadíme na přední místa ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 módní návyky, které neprospívají vašemu zdraví

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Říká se o nich, že jsou bezpečným místem. Místem pro setkávání a vzájemnou podporu žen. Ne všechny ženské kruhy vám ale přinesou to, co od nich očekáváte. Dokonce se o nich říká, že mohou být nebezpečné pro muže. Proč? Čtěte dál.
Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?
Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?

Výběr článků

Kateřina Hrachovcová, známá hlavně z role Simony Králové ze seriálu Život na zámku, slaví 50. narozeniny. Herectví zůstává součástí jejího života, ale v posledních letech se zaměřila také na tetování a numerologii. V průběhu své kariéry prošla výraznou změnou, a dnes ji fanoušci znají spíše pod jménem Kaira.
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?

Nepřehlédněte

Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek