Úterý , 19. 11. 2024

Romana

Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Zimní únava a ospalost jsou běžné problémy, které s příchodem chladných dnů pociťuje mnoho lidí. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny zimní únavy a ospalosti, na důležitost správné stravy i výživových doplňků a nabídneme vám 3 praktické tipy pro lepší spánek a regeneraci během zimních měsíců.
Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Příčiny zimní únavy a ospalosti

Krátké dny, nedostatek slunečního světla a chladné počasí – to vše vede k tomu, že se v zimě cítíme unavení a bez energie. Nedostatek přirozeného světla narušuje produkci hormonu melatoninu, který reguluje spánkový cyklus.

V zimě tělo produkuje melatonin v nadměrném množství, což může vést k ospalosti a snížené energii. Dalším faktorem může být i zvýšený stres z hektického předvánočního období nebo obecný pokles pohybu venku, což má vliv na naši fyzickou i psychickou kondici.

Stravou a doplňky proti únavě

Kvalitní strava hraje v zimě klíčovou roli. Doplnění živin a vitamínů může zmírnit únavu a podpořit vitalitu. V zimním období je důležité soustředit se na potraviny bohaté na:

  • vitamín D – pomáhá s náladou a energií,
  • vitamín B12 a železo – podporují produkci červených krvinek a transport kyslíku v těle,
  • rybí tuk,
  • hořčík,
  • adaptogeny (např. ženšen nebo ashwagandha), které mohou zlepšit odolnost vůči stresu a dodat energii.

“Ashwagandha je tradiční ajurvédská bylina, které obsahuje velké množství blahodárných látek. Pomůže vám nejen se spánkem, ale i s podporou dobré nálady, pamětí nebo koncentrací,” říká PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.cz.

Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

3 tipy pro lepší spánek na regeneraci

  1. Zvyšte přísun světla během dne – I když je den krátký, snažte se během dne co nejvíce pobývat na denním světle. Ranní světlo pomůže regulovat váš vnitřní biorytmus a podpoří přirozenou produkci melatoninu.
  2. Udržujte pravidelný spánkový režim – Pravidelný spánkový režim je základním kamenem kvalitního spánku. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, i o víkendech. To podpoří lepší kvalitu spánku a usnadní ranní vstávání.
  3. Vytvořte si klidné prostředí – Zimní únava může být zmírněna i tím, že zlepšíte podmínky pro spánek. V ložnici udržujte chladnou teplotu, vyhněte se těžkému jídlu a digitálním zařízením před spaním. Pomoci může i jemné relaxační cvičení nebo meditace.
K TÉMATU  I bílé sandály rozzáří závěr léta. Minimalismus frčí!

Zimní únava a ospalost jsou běžné, ale s vhodným přístupem lze tyto problémy zvládnout. Zaměřte se na kvalitní stravu, podpořte svůj organismus doplňky a dbejte na dostatek spánku a denního světla.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přestože venku ještě dominují letní teploty, podzim už klepe na dveře a s ním přichází i nové módní trendy, které promění váš šatník. Letošní sezóna podzim/zima 2024 slibuje fascinující kombinace barev, textur a střihů, které přinášejí eleganci, ale i pohodlí. Ať už se chystáte na večírek, pracovní schůzku nebo procházku v parku, zde najdete tipy na klíčové trendy, které budou tuto sezónu vládnout.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Podzim přináší nádherné barvy a chladnější počasí, ale také může ovlivnit naši psychiku a fyzické zdraví. Přečtěte si, jak se s těmito změnami vyrovnat a užít si toto kouzelné období naplno.
Říká se, že každá žena je v podstatě krásná, jen je zapotřebí přijít na správný způsob, jak onu krásu vyzdvihnout.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Podzim je ideálním obdobím pro zpomalení a užívání si rodinných chvil. Přinášíme vám 9 jednoduchých podzimních rituálů, které vám pomohou strávit více kvalitního času s dětmi a partnerem. Od procházek v barevné přírodě až po tvoření podzimních dekorací doma – inspirujte se a vytvořte si nové rodinné tradice, na které budete vzpomínat po celý rok!
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Výběr článků

Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!
Víte, co vás čeká tento týden? Kdy je vhodný čas na zkrášlující procedury a kdy třeba na početí potomka? Tento týden můžete obojí. A co ještě? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!

Nepřehlédněte

Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek