Sobota , 10. 05. 2025

Blažena

Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Zimní únava a ospalost jsou běžné problémy, které s příchodem chladných dnů pociťuje mnoho lidí. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny zimní únavy a ospalosti, na důležitost správné stravy i výživových doplňků a nabídneme vám 3 praktické tipy pro lepší spánek a regeneraci během zimních měsíců.
Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Příčiny zimní únavy a ospalosti

Krátké dny, nedostatek slunečního světla a chladné počasí – to vše vede k tomu, že se v zimě cítíme unavení a bez energie. Nedostatek přirozeného světla narušuje produkci hormonu melatoninu, který reguluje spánkový cyklus.

V zimě tělo produkuje melatonin v nadměrném množství, což může vést k ospalosti a snížené energii. Dalším faktorem může být i zvýšený stres z hektického předvánočního období nebo obecný pokles pohybu venku, což má vliv na naši fyzickou i psychickou kondici.

Stravou a doplňky proti únavě

Kvalitní strava hraje v zimě klíčovou roli. Doplnění živin a vitamínů může zmírnit únavu a podpořit vitalitu. V zimním období je důležité soustředit se na potraviny bohaté na:

  • vitamín D – pomáhá s náladou a energií,
  • vitamín B12 a železo – podporují produkci červených krvinek a transport kyslíku v těle,
  • rybí tuk,
  • hořčík,
  • adaptogeny (např. ženšen nebo ashwagandha), které mohou zlepšit odolnost vůči stresu a dodat energii.

“Ashwagandha je tradiční ajurvédská bylina, které obsahuje velké množství blahodárných látek. Pomůže vám nejen se spánkem, ale i s podporou dobré nálady, pamětí nebo koncentrací,” říká PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.cz.

Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

3 tipy pro lepší spánek na regeneraci

  1. Zvyšte přísun světla během dne – I když je den krátký, snažte se během dne co nejvíce pobývat na denním světle. Ranní světlo pomůže regulovat váš vnitřní biorytmus a podpoří přirozenou produkci melatoninu.
  2. Udržujte pravidelný spánkový režim – Pravidelný spánkový režim je základním kamenem kvalitního spánku. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, i o víkendech. To podpoří lepší kvalitu spánku a usnadní ranní vstávání.
  3. Vytvořte si klidné prostředí – Zimní únava může být zmírněna i tím, že zlepšíte podmínky pro spánek. V ložnici udržujte chladnou teplotu, vyhněte se těžkému jídlu a digitálním zařízením před spaním. Pomoci může i jemné relaxační cvičení nebo meditace.
K TÉMATU  Vyhrajte přípravky pro psychickou i fyzickou pohodu!

Zimní únava a ospalost jsou běžné, ale s vhodným přístupem lze tyto problémy zvládnout. Zaměřte se na kvalitní stravu, podpořte svůj organismus doplňky a dbejte na dostatek spánku a denního světla.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Andělé 2024 rozdali ceny nejlepším hudebníkům uplynulého roku, ale velkou pozornost si zasloužily i módní kreace na červeném koberci. Kdo zazářil nejen na pódiu, ale i ve stylových outfitech?
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová

Výběr článků

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.

Nepřehlédněte

Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Shannen Doherty, ikonická Brenda z Beverly Hills 90210, neúnavně čelí svému boji s rakovinou prsu ve čtvrtém stadiu. S neotřesitelnou odvahou a láskou v srdci sdílí své myšlenky a plány na to, jak ulehčit budoucí ztrátu pro svou rodinu, zejména pro svou milovanou maminku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek