Pondělí , 20. 01. 2025

Ilona

Zemřel bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny Jimmy Carter

Jimmy Carter, bývalý americký prezident a laureát Nobelovy ceny za mír, zemřel ve věku 100 let. Jako 39. prezident Spojených států byl známý svým úsilím o mezinárodní diplomacii, mimo jiné díky mírové smlouvě mezi Izraelem a Egyptem nebo obnovení diplomatických vztahů s Kubou. Po ukončení prezidentské funkce věnoval čtyři desetiletí činnosti Carterova centra, které se zaměřovalo na mír, lidská práva a boj s nemocemi. Sté narozeniny oslavil v říjnu 2024.
Carter
Zemřel Jimmy Carter: Státník, který zasvětil století službě a diplomacii

30. 12. 2024

30. 12. 2024

Životní cesta prezidenta Cartera

Jimmy Carter, 39. prezident Spojených států amerických, zemřel ve věku 100 let. Podle listu Atlanta Journal-Constitution zemřel více než rok po nástupu do hospicové péče ve svém domě v Plains ve státě Georgia. S manželkou Rosalynn, která zemřela v listopadu 2023 ve věku 96 let, strávil většinu svého života v tomto městečku.

Politická kariéra a prezidentské období

Carter stál v čele USA od 20. ledna 1977 do 20. ledna 1981. Během svého prezidentského období zanechal významnou stopu v oblasti mezinárodní diplomacie. Za jeho přispění byla například v roce 1978 dohodnuta mírová smlouva mezi Izraelem a Egyptem v Camp Davidu. Obnovil diplomatické kontakty mezi USA a Kubou a usiloval o propuštění tisíců politických vězňů.

Mezi další významné kroky patřilo navázání plných diplomatických vztahů s Čínou. Naopak jednání o omezení strategických zbraní se Sovětským svazem nepřineslo očekávané výsledky – smlouva SALT 2 podepsaná v roce 1979 nebyla kvůli invazi sovětských vojsk do Afghánistánu americkým Kongresem ratifikována.

Carter
Jimmy Carter, 39. prezident USA, který vedl zemi v letech 1977–1981.

Po prezidentské funkci

Po odchodu z prezidentského øadu v roce 1981 pokračoval v aktivní činnosti. V roce 1982 založil se svou ženou Carterovo centrum, jehož cílem bylo „nastolit mír, bojovat proti nemocem a budovat naději“. Tato organizace fungovala čtyři desetiletí a dosáhla významných úspěchů v oblasti lidských práv a zdravotní péče.

Poslední kapitola

V posledních letech života Carter čelil zdravotním problémům, včetně melanomu, který se rozšířil do jeho jater a mozku. Na počátku roku 2023 se rozhodl nepodstoupit další lékařské zákroky a zvolil hospicovou péči.

Sté narozeniny oslavil 1. října 2024 a ještě stihl hlasovat v letošních prezidentských volbách. Podle rodiny chtěl podpořit Kamalu Harrisovou, která však volby nevyhrála.

Ocenění a historický odkaz

V roce 2022 získal Carter Nobelovu cenu za mír za své dlouholeté úsilí v oblasti lidských práv a diplomatických aktivit. Jeho působení jako exprezidenta inspirovalo miliony lidí po celém světě.

K TÉMATU  Ďábel je žena: Nicole Šáchová triumfovala v první řadě reality show Zrádci

Návštěva Prahy

Carter zavítal do České republiky v roce 1993 na krátkou soukromou návštěvu. Setkal se s tehdejším prezidentem Václavem Havlem, s nímž diskutoval o lidských právech, čímž posílil své vazby na Evropu a její hodnoty.

Jimmy Carter zůstanė v paměti jako státník, který zasvětil svůj život službě, diplomacii a boji za lidská práva.

MOHLO BY SE VÁM HODIT


Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Váš přítel má z předchozího vztahu dítě a vy se obáváte, zda novou situaci všichni obstojně zvládnete? Máme pro vás několik tipů, se kterými se na celou situaci můžete podívat z té lepší stránky. Co dodržet, aby to fungovalo?
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.

Výběr článků

Slunné počasí nám za chvíli dovolí koupání. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Při skákání nebo při blbnutí, děti nebo dospělí, občas to prostě nevyjde a ostatní se se tomu smějí! Protože pokud se zrovna nikomu nic nestane, je to vždycky legrace.
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Čím můžete v jakémkoli věku svoje dítě zaručeně otrávit Když budete opakovat tyhle nejhorší rodičovské hlášky. Některé z nich jste určitě slyšely od svých rodičů a nesnášely jste je v dětství a mládí také. Zkuste se jich vyvarovat. I když vás to bude občas stát úsilí a ústa na zámek.

Nepřehlédněte

Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek