Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Jsme to, co jíme. Kdy a jak nás strava ovlivňuje?

Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
strava
Potraviny ve své přirozené podobě jsou to nejlepší, co svému tělu můžeme dopřát. Máte chuť na sladké? Dejte si ovoce.

12. 07. 2022

Jaký vliv může mít strava na náš život?

Klíčový! Strava ovlivňuje náš vzhled, chování i výkonnost, jak ostatně bylo zmíněno. To, co konzumujeme a vstřebáváme pak rozhoduje o celkové kondici a stavu našeho těla. Je důležité podotknout, že pokud sníte Big Mac, neznamená to, že hned zemřete na zástavu srdce nebo ucpání cév, ale při dlouhodobější konzumaci se to s přibývajícími roky projeví. Nesprávná strava je takový pomalý zabiják, dalo by se nadneseně říct.

jídlo
Jezte čistou potravu a budete se tak cítit uvnitř i navenek.

Odborníci tvrdí, že samotná zdravotní péče rozhoduje pouze asi z 20% o našem zdraví, vše ostatní je na nás a našem prostředí. Pokud hovoříme o prostředí, na mysli máme zejména toxické stravovací prostředí. Jestliže jsme obklopení fast foody, je jasné, že právě tam budeme nakupovat, zatímco dostatek kvalitní nabídky zdravých potravin zvyšuje šanci zdravého jedení. Stejně to platí i pro pohyb. Pokud budeme mít za domem cyklistickou stezku, je větší pravděpodobnost, že budeme sportovat. 

Kdy nás strava ovlivňuje nejvíce?

Jídlo má na nás vliv vlastně celý život, ale je jen na nás, jakou cestu si zvolíme a do jaké míry mu to dovolíme. Říká vám něco mikrobiom? Jednoduše se jedná o soubor mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a houby, které žijí v lidském těle, anebo na něm. Mluvíme o symbióze – my potřebujeme je a oni zase nás. V současné době se věnuje hodně prostředků na výzkum právě tohoto jevu.

Říká se, že mikrobiom je samostatný orgán, který ovlivňuje náš imunitní systém, naše zdraví a naši psychiku. Dokonce se prokázalo, že existuje přímé napojení střevo – mozek, a že způsob jakým přemýšlíme, je ovlivňován tím, co mikrobiom vylučuje.

Zásadní tedy je to, čím naše tělo zásobíme, to přímo ovlivňuje stav našeho fyzického a duševního zdraví. A naopak to, jak myslíme, přímo ovlivňuje náš mikrobiom a ten si pak „vyžaduje“ své potraviny.

Živá vs. mrtvá potrava

Konzumací zdravých potravin ve správném množství podpoříme množení “správných” mikroorganismů, které pomáhají udržovat naše tělo a mysl v rovnováze. Pokud se rozhodneme jíst nekvalitní a „mrtvou stravu”, jako je fast food a další průmyslově zpracované potraviny, a přeháníme to s množstvím byť i nezávadných potravin, přemnoží se mikroorganizmy, které jsou patologické a ty pak ovlivňují negativně naši mysl i tělo. Výsledkem pak může být lenost a apatie ze života, která jde ruku v ruce s vyřazením pohybu.

K TÉMATU  3 možné důvody, díky kterým máte špatný spánek
hamburger
Nemůžete čekat, že když se dlouhodobě budete cpát po fast foodech, že vám to nějak prospěje.

Následně na to tloustneme, a i když se snažíme zhubnout, nejde to. Tyto mikroorganizmy nás „donutí“ jíst velké množství potravin. Pak to vypadá tak, že máme neustále chuť na sladké, na alkohol, na slané, na uzeniny, na maso, na tučná jídla atd.

Jak na zdravý životní styl?

Ode dneška začnu jíst zdravě anebo možná zítra? Rozhodnutí jíst zdravě je tak jednoduché, ale jeho realizace a dodržování, to už je něco zcela jiného. Klíčem zdravého životního stylu je nejen dostatečný energetický příjem a respektování zásad zdravé stravy, ale také vhodné stravovací návyky, jimiž jsou pestrost, přiměřenost a pravidelnost.

Pestrost

Strava, kterou tělu dodáváme, by měla být především pestrá. Měla by tedy obsahovat všechny živiny, ať už makroživiny (sacharidy, bílkoviny, tuky), nebo mikroživiny (vitamíny, minerální látky či stopové prvky). Bohužel neexistuje jedna potravina, která by obsahovala vše, co naše tělo potřebuje, tudíž nastává čas na kombinaci.

Přiměřenost

Pojem zdravá a nezdravá potravina vlastně neexistuje, co ale může být nezdravé, je její množství a způsob, jakým je zpracovaná. Například ořechy jsou zdravou potravinou, to ale neznamená, že jich musíme sníst celý balíček. Množství a pravidelnost konzumace potravin je důležitá.

Pravidelnost

Každý z nás je jiný – jiná výška, postava, zvyky a vede se odlišný životní styl. U pravidelnosti je tak důležité určit si, co především vyhovuje vám. Výživoví experti dlouho radili a stále radí, že:

  • Ideální je jíst v pravidelných 2,5 až 3 hodinových intervalech. Důležité je nevynechávat snídani a poslední jídlo dne se snažit sníst nejpozději 3 hodiny před spaním.
  • Rozdělit svůj denní energetický příjem a jíst více než 3x denně. Pokud jíte méně, než je vaše energetická spotřeba, vaše tělo pak hladoví a dožaduje se příjmu většího množství jídla, než obyčejně sníte.
salát
Zdravá strava není jen o salátech, ale rozhodně by měla zelenina tvořit velkou část vašeho jídelníčku.

Samozřejmě není dobré hladovět. Pokud se tak děje často, tělo si to pamatuje a energii, kterou později z jídla přijmete, si spíše uloží do zásob ve formě tuku, než aby ji využilo jako aktivní energii.

K TÉMATU  Naučte se správně pečovat o mateřská znaménka

Na druhou stranu, když jíte například 5x denně, ne každému může vyhovovat, že jeho tělo neustále tráví potravu a zároveň musí neustále myslet na jídlo, kudy chodí. V takovém případě doporučujeme – poslouchejte své tělo, jeho hlas má větší váhu než doporučení všech expertů. Pokud si tedy dopřejete vyvážené a plnohodnotné jídlo jen ráno, v poledne a večer, a mezitím nemáte pocit, že byste se nějak trápili hlady, dělejte to tak.

Pohyb

Nemusíte se pouštět do extrémních výkonu, ale nezapomínejte na to, že pohyb je velmi důležitý, a pokud ho provádíme pravidelně, rozhodně nás nijak negativně neovlivní, naopak! Cílem je samozřejmě pozitivní ovlivnění, čehož můžeme dosáhnout stejně jako u výživy dodržováním již zmíněných tří zásad – přiměřenost, pravidelnost a pestrost.

Negativní vlivy pohybové aktivity vznikají v případě uvádění těchto zásad do extrémů a jednostranné cvičení. Takže myslete na to, že všeho s rozumem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cukr jako heroin: Jak si nevědomě vypěstovat závislost na cukru?

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Zdroje článku:
https://www.sportvital.cz/sport/jak-na-zdravy-zivotni-styl, https://vztaholog.cz/jidlo-a-psychika-jak-a-proc-spolu-souvisi/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Taky už se nemůžete dočkat, až bude léto? Pojďte se s námi podívat pod pokličku a nahlédněte do kuchyně módních trendů pro léto 2020.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Sofie se řadí do dlouhého zástupu žen, které si prošly znásilněním. Proč se bála vše přiznat, a proč je násilník dnes stále nepotrestán? Podívejte se na příběh ženy, která se s minulostí dokázala vypořádat díky světové kampani.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Únava ze všech omezení a koronavirusových opatření je přirozená, ale určitě by kvůli nim neměl trpět váš sexuální život. Přispět k tomu můžete i eJoy®.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.

Výběr článků

Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.

Nepřehlédněte

V dnešním prohlášení z Buckinghamského paláce bylo oznámeno, že britský král Karel III. čelí rakovině. Monarcha, který nedávno absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě, nyní zahájil léčbu, ačkoli konkrétní typ rakoviny nebyl zveřejněn.
Teepee je splněný sen malých špuntů i odrostlejších dětí. Proč si jej pořídit a jakou variantu zvládnete i doma? Těšte se na ty nejlepší tipy na teepee!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek