Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Kde ty všechny kytky jsou? UPM v Praze ukazuje, že látky umí vyprávět

Výstava roku v Uměleckoprůmyslovém muzeu není jen o módě. Je o paměti národa. O době, kdy květinový vzor mohl být symbolem svobody, propagandy i každodenní touhy po kráse.
Kytky
„Když se na látce tiskla vlast. Sokol, republika a textil“

16. 05. 2025

16. 05. 2025

Kde ty všechny kytky jsou?

Na první pohled se může zdát, že výstava „Kde ty všechny kytky jsou“ je především pastvou pro oči – vzory, barvy, šaty, šátky, potisky. Ve skutečnosti však jde o mimořádně promyšlený průřez dvacátým stoletím, jak jej zachytily textilie v českých zemích. Výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu (UPM) je kulturní událostí roku. A právem.

Historie, která se nevypráví slovy, ale látkami

Kurátoři výstavy se rozhodli vyprávět dějiny trochu jinak – skrze materiál, který je lidem blízký, ale v muzeích zůstává často upozaděn. Textilní vzory jsou zde médium, které nese osobní i společenskou paměť. Od konfekce přes zakázkovou módu až po domácí tvorbu – pestrost výstavy odpovídá rozmanitosti lidských příběhů, které se v látkách zrcadlí.

Kytky
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Úvodní část připomíná, že textilní tisk se v českých zemích nevyvíjel izolovaně. Němečtí a židovští továrníci, například ve Dvoře Králové, Kosmonosech nebo Josefově dole, patřili k jeho hlavním hybatelům. I proto se kurátoři vyhýbají označení „český textil“ – raději než národní identitu sledují kontexty a souvislosti.

Látka jako svědek dějin

Hlavní osa výstavy sleduje dvacáté století – období plné zvratů, ideologií i módních trendů. Textil zde není jen materiálem, ale nositelem příběhu. Propagandistické šátky, květinové potisky z období míru, geometrické motivy z dob normalizace – to všechno ukazuje, že i látka může být svědkem politických dějin.

kytky
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Zvukový záznam projevu Jaroslava Seiferta, který v 30. letech obdivně hovořil o závodu Josefa Sochora, návštěvníky doslova obklopí ve zvukové instalaci v prvním sále. Jde o důležitý moment – poezie se zde stává dokumentem doby.

Dior, Ferragamo i Hadimrška

Silným momentem je i propojení domácí a zahraniční módy. Vedle šatů z českých textilek zde najdete i luxusní kousky jako hedvábné šaty od Christiana Diora nebo šátek značky Salvatore Ferragamo. Výstava tak není jen lokálním příběhem, ale součástí širšího dialogu o módě, identitě a vizualitě doby.

K TÉMATU  Kožené boty na podzim? Obuv, kterou musíte mít!

A aby se nezapomnělo, jak vypadala látka „v akci“, v závěru expozice běží sestřih slavných filmových momentů – od To neznáte Hadimršku až po komedii Což takhle dát si špenát.

„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Když šátek říká víc než obraz

Závěrečná část výstavy je věnována tištěnému šátku – a zde výstava získává další rozměr. Šátek se v době komunismu stal nejen suvenýrem, ale i nástrojem propagandy a překvapivě i skryté osobní výpovědi. Zatímco v umění panovala cenzura, kus látky se zdál neškodný. A tak se právě šátky staly prostorem, kde se mohli grafici, ilustrátoři a výtvarníci vyjádřit způsobem, který by jinde nebyl možný.

Vedle šátků propagujících státní podniky, slavné stavby či československou účast na výstavě EXPO 1958 v Bruselu, jsou tu k vidění i takové s motivy Hurvínka, Mickey Mouse nebo vůbec první mapy pražského metra. Je to pestrý archiv doby, v níž se na textil ukládaly příběhy nejen státní, ale i zcela osobní. A nejednoho návštěvníka při pohledu na ně napadne, že možná podobné poklady leží u nich doma – ve skříni po babičce nebo v regálu v second handu.

Kytky
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Výstava, která se nerodila snadno

Ačkoliv výstava „Kde ty všechny kytky jsou“ působí na první pohled lehce a esteticky, její vznik byl nesmírně náročný. Kurátorka Konstantina Hlaváčková při vernisáži zdůraznila, že za celým projektem stojí desítky lidí – od restaurátorů a historiků přes grafiky, scénografy až po technický personál. Připravit výstavu, která by obsáhla více než sedm dekád tištěného textilu, znamenalo nejen obrovské množství rešerší, ale také přesnou práci se sbírkami a pečlivé promýšlení každého exponátu. Samotné uspořádání výstavy do smysluplných vizuálních a tematických celků trvalo měsíce. Ať už jde o šaty, šátky, dokumenty nebo filmové ukázky, každý detail zde má své místo – a každý prošel rukama celého týmu, který pečlivě skládal mozaiku paměti dvacátého století.

K TÉMATU  Pánská vesta na ženském těle? Nebojte se zalovit v mužském šatníku
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Více než výstava – kulturní otisk

Výstava „Kde ty všechny kytky jsou“ je zároveň ukázkou, jak důležitá je pečlivá práce se sbírkami a kurátorská odvaha. Nejde o pouhé vystavení látek. Jde o koncept, který dokáže ukázat dějiny skrze detaily, které běžně přehlížíme. Vzory, které nosili naši prarodiče, se zde mění v kulturní otisky – a v příležitost znovu si položit otázku: co jsme vlastně nosili – a proč?

Marina Abramović a její hranice: Osmihodinová masturbace i strach před publikem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Vidíte manželství jako metu, do níž vstupujete v princeznovské róbě bránou opentlenou květinami ve stylu "žili šťastně až do smrti“? Nebo jako strašák, který omezuje vaši osobnost? Je manželství a rodina ještě stále základem vztahu dvou lidí? A jaké má tato instituce výhody a nevýhody?
Matěj Homola, frontman kapely Wohnout, dnes slaví 50. narozeniny a zároveň oznámil, že se oženil se svou dlouholetou partnerkou Andreou Brodekovou. Pár se seznámil před deseti lety v Indii a nyní si řekli své "ano" při neformálním obřadu ve své zahradě.
Venkovní umění dokáže vyčarovat obdiv. Na skulptury ze dřeva a z kamene narazíme nejčastěji v parku nebo u lesní stezky. Co říkáte na tyhle?

Výběr článků

Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.

Nepřehlédněte

Rey Koranteng, charismatická tvář TV Nova, dnes slaví své 50. narozeniny. Tento populární moderátor, známý nejen svým profesionálním přístupem, ale i milým úsměvem, se za svou kariéru stal jednou z nejvýraznějších osobností české televizní scény. Připomeňme si jeho cestu od prvních krůčků v Meteopressu až po hvězdnou éru v Televizních novinách po boku Lucie Borhyové.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek