Severní Morava a Slezsko nabízejí mnoho příležitostí k vyžití nejenom pro rodiny s dětmi, ale také pro zamilované páry i osamělé turisty. Které přírodní či kulturní památky byste si ale rozhodně neměli nechat ujít? Projděte si námi vybrané výlety po severní Moravě.
Hornické muzeum Landek park
Otevřelo se v roce 1993 a od té doby je považováno za největší podnikové muzeum v České republice. Těšit se můžete na povrchovou expozici strojů a zařízení, například důlních lokomotiv, i podzemní expozici, která zahrnuje zachovalý areál dolu Anselm pyšnící se čtyřicet metrů vysokou těžební věží.
Bolatický skanzen
Nedaleko Opavy najdete krásný skanzen lidových tradic a řemesel, který se zde nachází od roku 2002. Zabaví se tu děti i dospělí, neboť právě zde máte šanci poznat, jak to vypadalo na vesnici na počátku dvacátého století. Skanzen bývá otevřen pouze od června do září, ale během listopadu se tu koná tradiční vesnická zabíjačka s výrobou tradičních pokrmů, které samozřejmě můžete ochutnat.
Naučná stezka Okolo Vřesiny
Kdo se rád vydává na pěší túry, neměl by si nechat ujít osm kilometrů dlouhou trasu vedoucí skrz krásnou krajinou Přírodní rezervace Dařenec. Cestou narazíte hned na několik stanovišť s cedulemi, které vás seznámí s rostlinami a živočichy, kteří se zde vyskytují. Kromě toho se dozvíte mnoho zajímavého o geologii a historii a kromě toho se seznámíte s pověstmi vážícími se k tomuto místu.
Po cestě nesmíte minout ani pět set let starý Mechtildin dub, který nese jméno po pravnučce Marie Terezie, hraběnce Mechtildě Zinnenberg Lichnovské.
Zámek a muzeum Kravaře
Raně barokní zámek byl postaven během sedmnáctého století. Na jeho místě kdysi stávala tvrz. V pozdějších letech prošel několika rekonstrukcemi a v polovině dvacátého století celý vyhořel a následně byl také vybombardován. Svou dnešní podobu si získal díky kompletní rekonstrukci. Zámek patří městu a nachází se v něm Zámecké muzeum.
Kudlichova rozhledna na Strážišti
Přibližně dvacet kilometrů od Bruntálu leží vrch Strážiště a na něm dvacet metrů vysoká kamenná rozhledna. Ta byla vystavěna na počest místního rodáka Hanse Kudlicha, který se zasloužil o zrušení roboty. Součástí rozhledny je mauzoleum a malá výstavní síň, v níž se dozvíte něco o samotném Kudlichovi.
Zámek Raduň
Až do konce října máte jedinečnou příležitost navštívit nádherný empírový zámek nacházející se na břehu rybníka. Původně šlo o gotickou tvrz, později v šestnáctém století byla přestavěna na renesanční. O tři století později pak získala dnešní podobu. Pokud si budete chtít zámek projít i zevnitř, můžete si zvolit hned ze dvou okruhů. První čítá společenské a soukromé pokoje včetně tehdejší koupelny a toalety, druhý okruh vás zavede do komnat knížat Blücherů z Wahlstattu.
Vrchol Ostrý
V Moravskoslezských Beskydech se ve východním cípu Slezska nachází vrchol Ostrý, na kterém se tyčí nádherné prastaré buky. Při procházce po tamní přírodě můžete také narazit na vzácné druhy zvířat i rostlin, které jsou součástí přírodní rezervace Čerňavina. Pod vrcholem se nachází stará, avšak stále útulná a velmi romantická turistická chata, odkud je nejenom nádherný výhled na Beskydy, ale také se zde můžete občerstvit.
Rozhledna Bílov
Přibližně půl kilometru od obce Bílov v okrese Nový Jičín se tyčí kovový vysílač a rozhledna v jednom. Je vysoký šedesát dva metrů a nabízí tři sta šedesátistupňový rozhled do celé krajiny, na Beskydy, Hostýnské vrchy, Helfštýn a například i na Oderské vrchy a zámek Fulnek.
Archeopark Chotěbuz – Podobora
Na hranici Česka a Polska najdete rekonstrukci slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do konce jedenáctého století. Jde o jednu z nejlépe dokumentovaných archeologických lokalit u nás. Díky ní se dozvíte mnoho zajímavého nejen o chotěbuzské lokalitě a tamní přírodě, ale také o archeologických výzkumech. Pro děti jsou v parku připraveny zajíjmavé atrakce, mohou si poskládat nejrůznější předměty s chotěbuzskou tematikou, vyzkoušet si kvíz, lukostřelbu a také si mohou zahrát na malé archeology.
Muzeum Třineckých železáren
V historickém domě z roku 1917 najdete podnikové muzeum, které bylo otevřeno u příležitosti sto třicátého výročí založení podniku roku 1969. Díky tomu se stalo prvním hutnickým muzeem u nás. Součástí muzea je stálá expozice, která vám zajímavě odvypráví celou historii závodu až do současnosti. V zahradě muzea také můžete navštívit výrobní zařízení.
Zemědělský dvorek
Právě zde se nachází malá zoologická zahrada, v níž najdete výhradně hospodářská zvířata, jako jsou králíci, kozy, ovce, kachny nebo prasata. Zvířata si můžete nakrmit, pohladit a také si odtud můžete odvézt tradiční výrobky z ovčího mléka. Když budete chtít, můžete se rovněž seznámit s postupy výroby sýrů a dalšími řemesly. V Zemědělském dvorku se nachází i včelín a jezevčí nora, v níž skutečně žije jezevec, jenom málokomu se ovšem podaří obyvatele nory spatřit, protože přes den většinou spí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT