Středa , 23. 04. 2025

Vojtěch

Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Vonné svíčky jako riziková dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?
zdroj: 123RF.com

Svíčky už zdaleka nejsou jen pouhým zdrojem světla a tepla. Bývají totiž neodmyslitelnou součástí vánočních svátků, romantických chvil ve dvou, narozeninových oslav i okamžiků posledního rozloučení s našimi blízkými. Věrně slouží také při magických rituálech, odstraňování negativních energií, relaxaci, meditaci či prostém navození útulné domácí atmosféry. Používány jsou ale i k léčení, odpuzování hmyzu nebo čistění uší. Jaký vztah k ním máte vy? Pokud si potrpíte vonné svíčky, měli byste vědět, že jejich záře je spojována s jistými zdravotními riziky. A to bez legrace!

Temná stránka oblíbená dekorace. Čeho se bát?

Většina dnešních svící se mimo jiné skládá i z parafínu, což je odpadní produkt, vznikající při destilaci ropy. Tato nažloutlá směs bývá následně chemicky bělena a dezodorizována, přičemž je zpracovávána na vosk. Při jejím zažehnutí se mohou uvolňovat toxické a těkavé sloučeniny, a to včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Jde tak vlastně o stejné chemikálie, vyskytující se v emisích automobilových paliv. Zvyšují riziko alergií, astmatických záchvatů nebo kožních vyrážek. Tedy alespoň takový názor zastávají odborníci z americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), kteří se na vonné svíčky zaměřili v jedné ze svých studií.

Rakovina nebo závratě. Vyberte si

Tamní experti se netají ani tím, že zmíněná světelná ozdoba má i další krajně nežádoucí vedlejší účinky. Podle nich vlivem obsaženého acetaldehydu a formaldehydu dráždí oči, nos i hrdlo, zatímco poskytuje příhodné podmínky pro vznik respiračních chorob, závratí a bolestí hlavy. Tím to ale bohužel ještě nekončí.

Specialisté ze jmenované organizace varují i před tím, že přítomné polycyklické uhlovodíky, stejně jako plyn zvaný akrolein, mohou sehrát klíčovou roli ve vývoji rakoviny, srdečních infarktů i mozkových příhod. Kdekoho teď asi napadne, že bude lepší se výrobkům s knotem raději vůbec nepřibližovat. Ostatně, i tak přece splní svůj dekorativní účel. Vidíte to stejně? Pravdou je, že toto „opatření“ vůbec nic neřeší.

K TÉMATU  A. G. house v italském městě Sondario. Úchvatné bydlení na úpatí Alp

I tma škodí. Ani nevíte, jak moc

Poznatky jiné studie, tentokrát uskutečněné na americké University of South Florida, naznačují, že parafínové svíčky šíří nízké hladiny benzenu i v případě, že nejsou zapálené. Jeho částice pak pronikají přímo do plic a jsou absorbovány krevním oběhem, takže se snadno rozšíří do každého orgánu i buňky v těle. A to se pochopitelně nemusí obejít bez následků.

Jak často používáte vonné svíčky vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Zdá se, že se zloději poslední dobou spokojí s čím dál tím menší kořistí a způsobí větší škodu na dveřích a vybavení. Jak jim zabránit ve vloupání?
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?

Výběr článků

Helena Růžičková, nezapomenutelná česká herečka, by dnes oslavila 88. narozeniny. Její život byl plný zvratů a dramatických momentů, které z ní učinily výraznou postavu české kultury. Od raného dětství, kdy excelovala ve sportu a baletu, přes bouřlivou kariéru, až po osobní tragédie a nekonvenční přístup k životu i lásce, zanechala nesmazatelnou stopu na české herecké scéně.
Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?

Nepřehlédněte

Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek