Neděle , 24. 11. 2024

Klement

Vitamín D získávaný ze slunce. Kolik slunečního svitu načerpat, aby to mělo kýžený efekt?

Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
vitamín D
Jak načerpat ze slunce co nejvíc vitamínu D?

17. 07. 2023

Vitamín D

Vitamín D lze zařadit mezi základní vitamíny a nutno podotknout, že se nejedná pouze o jeden vitamín, ale hned o několik podobných molekul, které mohou být jak přírodního, tak syntetického původu. Mezi nejznámější patří vitamín D2 a D3.

Vitamín D plní v lidském organismu důležitou funkci, podílí se na vstřebávání vápníku a fosforu, podporuje normální funkci svalů, imunitního systému. Doporučená denní dávka Déčka je stanovena Evropskou Unií na 5 mikrogramů u dospělých, 10 mikrogramů u těhotných, kojenců a dětí.

S nedostatkem tohoto vitamínu se ale potýká většina české populace. Příznaky na sobě možná pociťujete i vy: únava, ospalost, náchylnost k infekcím, svalové křeče, nechutenství… Co tedy můžete pro doplnění vitamínu D do svého těla udělat?

Naštěstí existuje hned několik způsobů.

  1. Tím úplně nejefektivnějším je sluneční záření, které podporuje syntetizování tohoto vitamínu
  2. Je možné získat vitamín D ze stravy
  3. Z doplňků stravy

Jak získat co nejvíce Déčka prostřednictvím slunečního záření?

Slunce je nejlepším zdrojem vitamínu D, protože pokud se člověk vystaví slunečnímu záření, tělo si může samo vitamín D vytvářet. Když se sluníčku vystavíte, dopadají na kůži ultrafialové paprsky, na které reaguje cholesterol a přitom vzniká vitamín D. Ostatní zdroje poskytují vitamínu D mnohem méně.

Ani to nejkrásnější opálení během letních prázdnin však není zárukou dostatku Déčka. Při získávání vitamínu D hraje roli několik faktorů, mezi nimi především váš fototyp, věk, doba, kterou člověk tráví na slunci, zeměpisná šířka, v které se člověk pohybuje a další.

Fototyp a sluneční záření

Každý člověk má trochu jiný fototyp kůže. To znamená, že zatímco někteří mohou na sluníčku strávit pár minut a jejich pleť se krásně barví do čokoládových odstínů, jiní odchází po pár minutách bez opalovacího krému rudí jak rajčata. Právě fototyp určuje reakci kůže na sluneční záření.

K TÉMATU  Pórek: Co všechno dokáže léčit? 5 pádných důvodů, proč byste ho ve své kuchyni měly mít!

Nutno podotknout, že bez ohledu na váš fototyp by se měl před slunečním zářením opalovacím krémem chránit každý. V literatuře se rozlišuje 4-6 kožních fototypů, které se od sebe liší úrovní pigmentace i citlivostí na sluneční záření.  

  • Typ 1 je ten nejcitlivější na slunce, jde o lidi s velmi světlou pokožkou a světlými vlasy, kteří se téměř vždy spálí a prakticky nikdy se neopálí.
  • Typ 2 je na slunce také velmi citlivý, často se spálí a zřídkakdy opálí. Opět se jedná o lidi se světlou pokožkou.
  • Typ 3 se oproti předchozím typům také spálí, ale postupně jeho opálení tmavne a opaluje se. Jejich pokožka bývá lehce opálená.
  • Typ 4 není příliš citlivý na slunce a dobře se opaluje. Většinou se jedná o lidi s tmavými vlasy a hnědýma očima.
  • Typ 5 se spálí málokdy a opaluje se snadno. Tito lidé mají tmavší pokožku, tmavé vlasy a tmavé oči.
  • Typ 6 se opaluje rychle, většinou se jedná o lidi s černými vlasy a tmavýma očima.

Věk a sluneční záření

Roli při efektivním slunění a získávání Déčka hraje také věk. Především starší lidé mají schopnost získávat vitamín D podle výzkumů až pětkrát nižší. Na vině je atrofie kůže a výskyt pigmentových skvrn. Zvýšené je navíc v pokročilejším věku i riziko vzniku kožního karcinomu. O to více je potřeba ve stáří dbát na ochranu pokožky před sluncem.

Doba strávená na slunci

Doporučený čas strávený na slunci se liší podle kožních fototypů, geografické polohy i ročního období. Obecně však platí, že člověk by měl na sluníčku strávit alespoň dva dny v týdnu, nikdy však ne během poledne, kdy je sluneční žár největší. Pokud se slunci v průběhu oběda vyhnout nemůžete, je na místě nadměrně se chránit opalovacími krémy a vyhledávat stín. Riziko spálení, a tím pádem také riziko rozvoje melanomu, je v tuto dobu vysoké.

K TÉMATU  Imunitní systém: dýně, bylinky, domácí sirupy a další naše tipy, které podpoří vaše tělo na podzim

Nutno podotknout, že skrze ochranný faktor si tělo vitamín D nevyrobí. Ideální je tedy se intenzivně slunit vždy spíše kratší dobu, okolo 10-30 minut. Až čtvrtinu dne potom slunci nevědomky vystavujete asi čtvrtinu lidského těla – obličej, paže, nebo lýtka, to jsou nejčastěji části těla, na které sluníčko na jaře nebo v létě svítí většinu času.

opalování
Při opalování se vždy chraňte UV faktorem.

Zeměpisná šířka

To, jak dlouho by měl člověk trávit čas na slunci je ovlivněno také tím, kde se zrovna nachází. V České republice lze efektivně vitamín D pomocí slunečního záření získávat od března do října.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Opalování nebylo vždycky v módě. Díky bohu za Coco Chanel

Zdroje článku:
https://www.vitalia.cz/clanky/efektivni-sluneni-jak-nejlepe-ziskat-vitamin-d-ze-slunce/, https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/slunce-zdroj-vitaminu-d/?utm_source=ehub&utm_medium=affiliate&ehub=0f764de6801e4ab181a1b3366bfac2e0, https://www.benu.cz/co-je-vitamin-d-a-proc-je-tak-dulezity
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Kočky jsou malé domácí šelmy, a všechny se liší svojí individuální povahou, stejně tak jako lidé. Občas jsou kočičky nevědomky strašně roztomilé! Loví světýlka na zdech, útočí na vlastní odraz v zrcadle nebo se snaží nacpat do co nejmenší krabice. Co dělá ta vaše?
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky. Nejeden z nás má rýmu nebo kašel, nakazit se není nijak složité. Taková jízda přeplněným MHD je pro mnohé doslova noční můrou, vyhnout se prskajícím a smrkajícím lidem je téměř nemožné. V lepším případě se budete potýkat jen s lehkým nachlazením, v tom horším s chřipkou.
Kamení v obývacím pokoji nevyjde nejlevněji, ale svojí práci v interiéru udělá i dekorativní obložení stěn. Sádrokartonové desky dokonale kopírují nejrůznější povrchy, ale kromě upraveného dřeva se dá využít i dřevo z palet. A výsledek vypadá výborně! Na výběr jsou nejrůznější vzhledy a materiály.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Britney Spears, dnes již 40letá popová princezna, vyjádřila přání, mít se svým snoubencem Samem Asgharim svého třetího potomka. Dočkají se 16letý Sean a 15letý Jayden dalšího sourozence?
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.

Výběr článků

Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!

Nepřehlédněte

Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek