Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Vitamín D získávaný ze slunce. Kolik slunečního svitu načerpat, aby to mělo kýžený efekt?

Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
vitamín D
Jak načerpat ze slunce co nejvíc vitamínu D?

17. 07. 2023

Vitamín D

Vitamín D lze zařadit mezi základní vitamíny a nutno podotknout, že se nejedná pouze o jeden vitamín, ale hned o několik podobných molekul, které mohou být jak přírodního, tak syntetického původu. Mezi nejznámější patří vitamín D2 a D3.

Vitamín D plní v lidském organismu důležitou funkci, podílí se na vstřebávání vápníku a fosforu, podporuje normální funkci svalů, imunitního systému. Doporučená denní dávka Déčka je stanovena Evropskou Unií na 5 mikrogramů u dospělých, 10 mikrogramů u těhotných, kojenců a dětí.

S nedostatkem tohoto vitamínu se ale potýká většina české populace. Příznaky na sobě možná pociťujete i vy: únava, ospalost, náchylnost k infekcím, svalové křeče, nechutenství… Co tedy můžete pro doplnění vitamínu D do svého těla udělat?

Naštěstí existuje hned několik způsobů.

  1. Tím úplně nejefektivnějším je sluneční záření, které podporuje syntetizování tohoto vitamínu
  2. Je možné získat vitamín D ze stravy
  3. Z doplňků stravy

Jak získat co nejvíce Déčka prostřednictvím slunečního záření?

Slunce je nejlepším zdrojem vitamínu D, protože pokud se člověk vystaví slunečnímu záření, tělo si může samo vitamín D vytvářet. Když se sluníčku vystavíte, dopadají na kůži ultrafialové paprsky, na které reaguje cholesterol a přitom vzniká vitamín D. Ostatní zdroje poskytují vitamínu D mnohem méně.

Ani to nejkrásnější opálení během letních prázdnin však není zárukou dostatku Déčka. Při získávání vitamínu D hraje roli několik faktorů, mezi nimi především váš fototyp, věk, doba, kterou člověk tráví na slunci, zeměpisná šířka, v které se člověk pohybuje a další.

Fototyp a sluneční záření

Každý člověk má trochu jiný fototyp kůže. To znamená, že zatímco někteří mohou na sluníčku strávit pár minut a jejich pleť se krásně barví do čokoládových odstínů, jiní odchází po pár minutách bez opalovacího krému rudí jak rajčata. Právě fototyp určuje reakci kůže na sluneční záření.

K TÉMATU  Mandlové mléko pro krásu vlasů a pleti

Nutno podotknout, že bez ohledu na váš fototyp by se měl před slunečním zářením opalovacím krémem chránit každý. V literatuře se rozlišuje 4-6 kožních fototypů, které se od sebe liší úrovní pigmentace i citlivostí na sluneční záření.  

  • Typ 1 je ten nejcitlivější na slunce, jde o lidi s velmi světlou pokožkou a světlými vlasy, kteří se téměř vždy spálí a prakticky nikdy se neopálí.
  • Typ 2 je na slunce také velmi citlivý, často se spálí a zřídkakdy opálí. Opět se jedná o lidi se světlou pokožkou.
  • Typ 3 se oproti předchozím typům také spálí, ale postupně jeho opálení tmavne a opaluje se. Jejich pokožka bývá lehce opálená.
  • Typ 4 není příliš citlivý na slunce a dobře se opaluje. Většinou se jedná o lidi s tmavými vlasy a hnědýma očima.
  • Typ 5 se spálí málokdy a opaluje se snadno. Tito lidé mají tmavší pokožku, tmavé vlasy a tmavé oči.
  • Typ 6 se opaluje rychle, většinou se jedná o lidi s černými vlasy a tmavýma očima.

Věk a sluneční záření

Roli při efektivním slunění a získávání Déčka hraje také věk. Především starší lidé mají schopnost získávat vitamín D podle výzkumů až pětkrát nižší. Na vině je atrofie kůže a výskyt pigmentových skvrn. Zvýšené je navíc v pokročilejším věku i riziko vzniku kožního karcinomu. O to více je potřeba ve stáří dbát na ochranu pokožky před sluncem.

Doba strávená na slunci

Doporučený čas strávený na slunci se liší podle kožních fototypů, geografické polohy i ročního období. Obecně však platí, že člověk by měl na sluníčku strávit alespoň dva dny v týdnu, nikdy však ne během poledne, kdy je sluneční žár největší. Pokud se slunci v průběhu oběda vyhnout nemůžete, je na místě nadměrně se chránit opalovacími krémy a vyhledávat stín. Riziko spálení, a tím pádem také riziko rozvoje melanomu, je v tuto dobu vysoké.

K TÉMATU  8 snadných cviků, které prospívají vaginálnímu zdraví

Nutno podotknout, že skrze ochranný faktor si tělo vitamín D nevyrobí. Ideální je tedy se intenzivně slunit vždy spíše kratší dobu, okolo 10-30 minut. Až čtvrtinu dne potom slunci nevědomky vystavujete asi čtvrtinu lidského těla – obličej, paže, nebo lýtka, to jsou nejčastěji části těla, na které sluníčko na jaře nebo v létě svítí většinu času.

opalování
Při opalování se vždy chraňte UV faktorem.

Zeměpisná šířka

To, jak dlouho by měl člověk trávit čas na slunci je ovlivněno také tím, kde se zrovna nachází. V České republice lze efektivně vitamín D pomocí slunečního záření získávat od března do října.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Opalování nebylo vždycky v módě. Díky bohu za Coco Chanel

Zdroje článku:
https://www.vitalia.cz/clanky/efektivni-sluneni-jak-nejlepe-ziskat-vitamin-d-ze-slunce/, https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/slunce-zdroj-vitaminu-d/?utm_source=ehub&utm_medium=affiliate&ehub=0f764de6801e4ab181a1b3366bfac2e0, https://www.benu.cz/co-je-vitamin-d-a-proc-je-tak-dulezity
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Sourozenecké vztahy jsou jedním z nejkomplexnějších pout v rodině. I když začínají sdílením dětského pokoje nebo hraček, postupně se vyvíjejí a čelí různým výzvám. Od soupeření o pozornost rodičů až po konflikty v dospělosti – dynamika mezi sourozenci bývá napínavá, ale zároveň nabízí obrovský potenciál pro vzájemnou podporu a lásku. Jak se vztahy mezi sourozenci mění v průběhu let a co dělat, aby se nezvrhly v trvalé konflikty?
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Venkovní umění dokáže vyčarovat obdiv. Na skulptury ze dřeva a z kamene narazíme nejčastěji v parku nebo u lesní stezky. Co říkáte na tyhle?
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Udělejte si letos opravdu veselé Velikonoce. Už se to pomalu blíží, a tak není na škodu inspirovat se nápady na originální velikonoční dekorace. Věnce na dveře, dekorace na stůl nebo ven do zahrádky, a hlavně samá vajíčka a zajíci!

Výběr článků

I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.

Nepřehlédněte

The Pole House se nachází 40 metrů vysoko nad Fairhaven Beach v Austrálii. Tenhle nádherný výhled si může dopřát každý, kdo si luxusní pobyt pronajme třeba na víkend. Od nás je to ale trochu daleko, takže vám nezbývá, než si alespoň prohlédnout, jak tohle hnízdo vypadá.
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek