Když se objeví v životě (nebo teda spíš na nohách) vbočený palec, neznačí to obvykle nic moc dobrého. Nejde samozřejmě o život ohrožující věc, ovšem ti, kteří ho mají, a zažili jeho projevy v plné síle, se přiklání k názoru, že to není zrovna žádný med. A aby toho nebylo málo, kvůli svému pokřivení nevypadá dobře v otevřených botách, což zase pro změnu řeší víc ženy, které si na hezkých nožkách prostě zakládají. Co ho vlastně způsobuje a jak mu vrátit jeho původní vzhled?
Špatné návyky i vrozená nepříjemnost
Vbočený palec (známý také jako hallux valgus) je v podstatě deformita, která vznikne jako důsledek poklesu klenby nohy, tedy té příčné i podélné. Palec se v takovou chvíli stáčí směrem k ostatním prstům, kloub palce proto vyčnívá, otéká a mnohdy bývá červený. V takovou chvíli dochází k rotaci palce a výrazným změnám v nártní kosti. A jak je zřejmé, vbočený palec se neobjeví jen tak ze dne na den.
Většinou bývá důsledkem vrozené vady (což prostě ovlivnit nedokážeme), ovšem největší podíl má zejména špatný styl chůze, nošení úzké obuvi (ano, ty boty s úzkou špičkou, které tlačí prsty nepřiměřeně k sobě), dlouhá a statická zátěž, hypermobilita, nedostatečnost vaziva, ale i délka první nártní kosti.
Jak se vbočený palec projevuje?
Samozřejmě by se hodilo říct, že ho poznáte viditelným zakřivením, ovšem v čerstvých počátcích bývá přítomná hlavně bolest a zvláštní pocit tahu a píchání v oblasti kloubu. Právě to je předzvěstí budoucího vbočeného palce, která, pokud se včas nepodchytí, bude samozřejmě pokračovat. Jakmile se ale palec stočí směrem k ostatním prstům, přestane vám sedět obuv a váš palec najednou začne mít omezenou funkci a pohyblivost, problém je na světě. Dost často se pak jeho špatný stav propisuje i do ostatních částí těla – začnou vás postupně zlobit kolena, kyčle i páteř.
Na co se zaměřit v případě vbočeného palce?
Pokud vás začne trápit vbočený palec, je vhodné vyladit některé věci k dokonalosti.
- Předně byste se měli zaměřit na pohodlnou a dostatečně volnou obuv.
- Samozřejmostí by měla být i zdravá chůze a také pravidelné cvičení. Jedině tak můžete zlepšit dosavadní stav, předejít zhoršení a případné operaci. Jako první se začíná s konzervativní léčbou, která spočívá v rehabilitaci. Naučené cviky je pak nutné pravidelně provádět i doma. Vděčné je třeba lehké tahání palce na opačnou (tedy přirozenou stranu) a v takové pozici chvíli setrvat. Zrovna tak snažit se palec tahat směrem nahoru, ve vyrovnané pozici.
Naštěstí doba je natolik přívětivá, že nabízí dostatečně široké možnosti, jak se v pohodlí domova starat o vbočený palec. Jedná se zejména o různé gelové pomocníky, které si nasadíte na prsty, čímž vytvoříte zdravé a pevné posazení prstů. Pokud je budete nosit každý den, můžete poměrně brzy spatřit zlepšení, alespoň co se míry bolestivosti týče.
Na podobném principu fungují i takzvané adjustační ponožky, které napravuje mezery a deformity v oblasti prstů. Pokud je však vbočený palec v takovém stavu, že nepomáhá vůbec nic, nezbývá nic jiného než operační zákrok a rehabilitace. I po operaci je ale nutné odstranit příčinu, aby se vbočený palec nevracel.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
5 osvědčených cviků na bolest krční páteře
Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?