Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Vánoční pravopis: Víte, kde psát malá a velká písmena?

Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.
pravopis
Víte, kde psát malá a velká písmena?

19. 12. 2022

Čas vánoční a adventní

V knihách a dalším tisku, který vycházel před rokem 1993 se můžete dočíst o šťastných a veselých vánocích. Ano, Vánoce se pravopisně správně do té doby mohly psát s malým v. V roce 1993 ovšem začala platit nová pravidla, a to nejenom v případě Vánoc, ale také třeba Velikonoc.

Ale jak je to s přídavným jménem vánoční? To se píše vždy s malým ”v”. A nikdy jinak. Slovo advent taktéž píšeme jenom s malým ”a” na začátku slova. Občas se ale lidé domnívají, že jde o oficiální název a píšou velké písmeno. To ale píšete jen v případě, že je slovo Advent na počátku věty nebo nadpisu. Stejné je to u přídavného jména adventní. Píšete vždycky malé “a”, pamatujte na to.

Vánoční svátky

Štědrý den, Štědrý večer, Boží hod vánoční nebo Hod Boží. To jsou oficiální názvy svátků, které následují po Štědrém dnu, a proto vždy píšeme na začátku velké písmeno. V případě Hodu Božího píšeme obě počáteční písmena velká, protože tím vyjadřujeme úctu k Bohu.

Ježíšek nebo ježíšek?

V tomto případě můžete psát jak malé, tak i velké písmeno. Jak je to možné? Ježíšek má hned několik významů. Pokud se například ptáte: „Tak cos dostal k ježíšku?” Ptáte se, co dotyčný dostal pod stromeček, tedy jakou nadílku dostal. Pak můžete psát ježíška s malým ”j”. Pokud ale mluvíte nebo píšete o Ježíšku s velkým ”J”, máte na mysli samotného Ježíše, Štědrý večer nebo celý Štědrý den.

Betlém nebo betlém?

Tady platí zcela jednoduché pravidlo. Máte-li cestu do města Betlém, píšeme velké ”B”, pokud se jdeme podívat na výstavu betlémů, píšeme malé ”b”. Malé písmeno píšeme i tehdy, pokud máte na mysli, že jste se byli podívat na betlém na adventních trzích.

Nový rok nebo nový rok?

„Jak na Nový rok, tak po celý rok.” Tím máme na mysli konkrétní den v roce, tedy skutečně jen Nový rok, který nastává vždy 1. ledna poté, co absolvujeme silvestrovské oslavy. Pokud ale píšete přání, například: „Vše nejlepší do nového roku…” jistě tím nemáte na mysli, aby se měl člověk dobře jenom na 1. ledna, ale po celý dlouhý rok. Pak je podle pravidel pravopisu správně malé počáteční písmeno.

K TÉMATU  Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Silvestr nebo silvestr?

I v tomto slově mnozí z nás dělají pravopisné chyby. Silvestr s velkým počátečním písmenem se píše ve chvíli, kdy máme na mysli mužské křestní jméno. Silvestr slaví narozeniny poslední den v roce, tedy 31. prosince. Silvestr s malým počátečním písmenem označuje večírek, zábavu, hostinu, party, kterou pořádáme na konci roku, abychom ten úspěšný, nebo naopak nevydařený rok nějak zakončili, oslavili, zapili a zajedli. Někdy je ale možné velké a malé písmeno libovolně zaměňovat. Například tehdy, když napíšete větu: „Letos budeme silvestra/Silvestra slavit na chalupě.” Můžete slavit jmeniny Silvestra anebo konec starého roku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zacvičte si ve vánočním duchu podle těchto videí a udělejte z pohybu zábavu

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Zdroje článku:
www.seznamzpravy.cz, www.mojecestina.cz, www.pravopisne.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Šaty a móda, to je nám ženám vlastní. Šaty, obzvláště ty svatební, jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím. Při výběru hraje roli mnoho faktorů. V den D chceme být všechny okouzlující. Jak tedy postupovat a co se vlastně letos nosí doma i v zahraničí?
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?
Už jste někdy zkoušeli vydržet co nejdéle bez mrknutí? Předpokládáme, že tento úkol je pro mnohé velmi obtížný, protože udržet oči bez mrknutí není jen tak. Prozradíme vám skutečné důvody toho, proč člověk mrká.
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!

Výběr článků

Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?

Nepřehlédněte

Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek