Neděle , 13. 07. 2025

Markéta

Jak dostat tělo opět do formy po užívání antibiotik?

Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
užívání antibiotik
Užívání antibiotik tělo vyčerpá. (foto: 123RF)

16. 07. 2021

Nepříjemné následky užívání antibiotik

Některé bakterie jsou pro naše tělo prospěšné. Antibiotika ale při svém působení ničí vše. Zničí nám tedy třeba důležitou střevní mikroflóru – bakterie žijící v trávicím traktu, které nám pomáhají vstřebávat z potravy vitamíny a podporují pohyb střev. Po užívání antibiotik v těle snadno dochází k přemnožení kvasinek, které způsobují zánětlivá onemocnění. Zároveň je celkově oslabená obranyschopnost těla.   

Hýčkejte se

Už při samotném braní antibiotik myslete na své tělo a dopřejte mu potřebnou podporu. Může se u vás objevit nevolnost, zvracení, průjem a vyšší únava. Dejte si tedy oddych, zalezte si do postele, neřešte práci ani nic dalšího. Odložte vše, co jen jde. Zároveň myslete na to, co dalšího do svého těla dostanete. Samozřejmostí by mělo být vynechání alkoholu a výrazné omezení pití kávy. Mléčné výrobky jezte až po dvouhodinovém odstupu od antibiotik.

Podpořte své tělo

Zároveň s vyzvednutím antibiotik v lékárně si zakupte rovnou i probiotika. Ta podpoří střevní mikroflóru a měla by zmírnit nepříjemné vedlejší účinky antibiotik. Celkově také podpoří imunitu a pomohou tělu lépe se s následky léčby vypořádat. Do stravy zařaďte po užívání antibiotik pravidelně kefíry, jogurty nebo třeba kysané zelí, které má také pozitivní vliv na trávení.

Myslete i na pitný režim. Základem by měla být voda a bylinkové čaje. V tuto dobu se vám může hodit ostropestřec, heřmánek, kopřiva nebo kořen lopuchu. Detoxikační účinky mají i listy a květy vojtěšky. Čaj z ní však užívejte jen několik dní, není vhodný na dlouhodobé pití.

Nespěchejte na sebe

Nevěřte mylné představě, že jakmile antibiotika doberete, ze dne na den se vrátíte ke všem svým předchozím aktivitám. Rozhodně není vhodné se ráno probrat, vyrazit do práce, vyřídit vše potřebné, dojít si zacvičit, připravit večeři a vše tak nějak v poklusu vydržet až do večera. K předchozímu režimu se vracejte postupně.

K TÉMATU  Co vše o vás prozradí vzhled tváře?

Během prvního týdne si navykněte jen na to nejnutnější. Až pak se vracejte ke cvičení a dalším náročnějším aktivitám. Pokud byste na sebe spěchali, mohla by vás brzo opět oslabit další nemoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji a bez antibiotik!

Jak zvládnout letní problémy močových cest bez antibiotik?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letní dovolená je obdobím, kdy mnoho párů tráví více času spolu, což může přinést jak radosti, tak výzvy. Přestože je společně strávený čas skvělý pro posílení vztahu, může také vést k ponorce. Zde je několik tipů, jak udržovat zdravý partnerský vztah během tohoto období.
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Šťastné a veselé Vánoce vám přeje i kýchající slon, který ozdobil stromeček svíčkami. Co se mu přihodilo ukáže krátký animovaný film, který zaručeně pobaví!
Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?

Výběr článků

Den matek letos připadá na neděli 11. května 2025. Pokud vám při každodenním kolotoči povinností nezbyl čas na důmyslné plánování, nezoufejte. Skvělý dárek se dá pořídit i na poslední chvíli – a rozhodně to nemusí být jen kytice z benzínky. Přinášíme vám tipy, které potěší srdce i smysly – a co je hlavní, jsou dostupné téměř okamžitě.
Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.
Ekologické rodičovství není jen módní trend, ale způsob, jak předat dětem důležité hodnoty týkající se ochrany naší planety. Udržitelný životní styl může pomoci snížit vaši ekologickou stopu a zároveň zajistit zdravější prostředí pro vaši rodinu. Zde jsou praktické tipy, jak začít:

Nepřehlédněte

Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Pracoviště je podle statistik třetím nejčastějším místem, kde se můžete potkat se svou drahou polovičkou, a až třetina Čechů v práci prožila alespoň chvilkový románek. Láska v kanceláři může být krásná a vzrušující, ale zároveň s sebou může přinést i řadu nepříjemností. Jaké jsou tedy klady a zápory takového vztahu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek