Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Únor je správný čas na semínka. Jste-li vášniví zahrádkáři, pusťte se do setí! Poradíme, jak začít, aby sklizeň byla bohatá

Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Vypěstovat rostlinu ze semínka je radost!
zdroj: 123RF.com

15. 02. 2019

Pořiďte kvalitní semínka

Důležité je použít kvalitní osivo. Pokud budete mít sáček doma třeba deset let, semínka nevyklíčí. Klíčivost si uchovávají pouze několik let, některá pět, některá jen dva roky. Řiďte se proto údaji na sáčku, nebo si klíčivost vyzkoušejte sami. Na savý papír, který navlhčíte vodou,  dejte 10-20 semínek, přikryjte sklem nebo folií a udržujte vlhké. Do dvou týdnů by semínka měla vyklíčit.

Ulehčete si práci a použijte výsevní misky a sadbovače

Semínka vysévejte do výsevních misek, které by měly mít odtokové otvory. Když vyklíčí, přesazuje se do sadbovače. Jejich výhodou je, že jsou vyráběny z tenkého plastu, a můžete si je na míru zastřihnout podle potřeby prostoru, kde rostliny předpěstováváte. Máte také jistotu, že se vám nepřekříží kořínky rostlin a nedojde k jejich přetrhání při přesazování.

Kvalitní výsevní substrát je základem!

Zemina pro výsev semínek by měla zadržovat vodu, postupně ji odevzdávat rostlinám a přebytečnou nechat odtéct. Novým kořenům musí poskytnout dobré růstové podmínky,  zůstat kyprá a částečně by měla vyrovnávat i extrémní kolísání vlhkosti a teplot. Jestliže nejste opravdu zdatnými zahradníky, abyste si zeminu připravili sami, nakupte ve speciální prodejně zahradnický substrát pro výsevy, množení a řízkování.

Hloubka výsevu, vláha a teplota

Aby semínka vyklíčila, musí se vysít do správné hloubky. Obecné pravidlo říká, že hloubka by se měla rovnat čtyřnásobku jejich velikosti. Do výsevní misky umístěte substrát. Povrch přitlačte pomocí prkénka tak, aby se vytvořila rovná plocha. Řídce vysejte semínka a jemně zahrňte. Lépe je vysít vždy o něco více semen, než kolik rostlin budete potřebovat. Výsevní misku zakryjte folií, sklem nebo víkem, a umístěte na světlo. Rostliny nechte klíčit při teplotě 20 – 30 oC. Ideálním místem je topení pod oknem, orientovaným na jih. Pokud máte sazenic více, vyplatí se přisvítit zářivkou s denním spektrem.

K TÉMATU  Jak si zútulnit a zamilovat svůj balkon nebo lodžii?

Po jaké době přesadit?

Jakmile se objeví dva děložní lístky, sundejte kryt a dopřejte rostlinám maximální světlo, aby rostly pomalu a nevytáhly se. Jakmile dosáhnou výšky 2 cm, přepikýrujte je do sadbovačů, kde porostou až do té doby, než je přesadíte na záhon nebo do skleníku.

Předpěstovat si můžete zeleninu i balkonové květiny

Ze zeleniny se předpěstovávají papriky, rajčata, rané odrůdy salátu, kedlubny, květák, okurky, pórek, lilek a celer. Z květin to jsou například pelargónie, které lze vysévat už od prosince, s begóniemi se začíná v lednu. Zasít můžete lobelky, verbenu, netýkavky, hledíky, gazánie či afrikány.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Společnost RunCzech, organizátor Volkswagen Maratonu Praha a mnohých dalších populárních běžeckých závodů a akcí, se spojil se společností Rakuten Viber, která provozuje jednu z předních světových komunikačních aplikací Viber.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Nikdy jsem neuznávala ten klasický model, kdy musí před dívkou pokleknout muž a s pugétem růží ji požádat o ruku. Na romantiku obecně moc nejsem, asi ani neumím tolik vyjadřovat pocity. I když svého přítele moc miluji, neumím to ani někdy otevřeně říct.
Jednou z příčin snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří přítomnost nadměrného množství světla v noci. Usínání s rozsvícenou lampičkou není totéž, jako když vám do okna svítí reklamní poutače nebo vánočně osvětlená ulice. Naprostá většina lidí spí lépe v úplné tmě. Co proto udělat?
Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Ceny Thálie 2024 jsou uděleny a divadelní svět opět zažil své nejvýznamnější okamžiky. Ocenění získali herecké i pěvecké hvězdy, včetně Heleny Vondráčkové, která byla poctěna za celoživotní mistrovství. Nechyběl ani moment dojetí, když Alfred Strejček sklidil největší potlesk večera. Přečtěte si, kdo další zazářil na letošních Cenách Thálie.

Výběr článků

Vánoce jsou především o odpočinku a zpomalení. Kdo ale říká, že je musíte celé proležet u televize s horou jídla? To vám samozřejmě nikdo nebere, ale i vy sami se budete cítit lépe, pokud se občas zvednete a uděláte něco pro své zdraví. Podle cvičení ve vánočním duchu vám to půjde samo!
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.

Nepřehlédněte

Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek