Čisté a upravené nehty jsou základ hygieny. Nezáleží na jejich povrchu.
Umělé nehty jsou dnes klasickou kosmetickou výbavou. Ze zdravotního hlediska jsou samozřejmě ideální nehty přirozené. Nehet totiž i pod běžnými laky dýchá, a tak by se pod ním neměla tvořit plíseň. Přitom i přirozené nehty se dají ozdobit a mohou působit velmi elegantně. Ovšem domácí péče o ně je časově náročnější. To asi víme téměř všechny.
Na povrchu až tak nezáleží
Je mnoho žen, které si jednak neumí udělat čas na tuto péči a také mají svoje nehty nepěkné nebo nezdravé. Osobně jsem vždy měla krásné pevné nehty, ovšem to okolí! Velké záděry, často do krve, a nedaly se vyléčit. Pak mi manikérka nabídla gelové nehty a hle! Záděry zmizely.
Oblíbila jsem si pohodlí bez velké péče a upravené ruce bez zdravotních problémů. Po pár letech se situace obrátila. Díky dlouhodobé nemoci, kdy jsem se nedostala na doplnění, tipy odpadaly a já začala „léčit“ své broušením ztenčené nehty. Dnes mám opět svoje pěkné pevné nehty. Neříkám „už nikdy“, ale zvykla jsem si, že jim denně musím věnovat pár minut času.
Rozdíl mezi gelem a akrylem. Výhody jednotlivých metod
Bývávalo, že gel byl oproti tzv. akrylu (dříve pryskyřice) k nehtům šetrnější. Dnes už jsou materiály „vytuněné“ a rozdíly v nich nejsou – tedy co se týče škodlivosti na nehet. Už není ani pravdou, že aplikace akrylu zapáchá. Tedy pokud půjdete do seriozního salónu krásy. Jasnou nevýhodou gelu je, že nehty jsou křehčí a více se lámou. Při doplnění či úplném odstranění se musí nehet hodně brousit, čímž se i vás nehet hodně ztenčí. Navíc, pokud si chcete gel nanášet sama doma, musíte si pořídit UV lampu a opravdu se vyplatí nechat proškolit. Při špatné manipulaci s materiály můžete nadělat více škody než užitku.
Akrylové nehty jsou velmi pevné a nelámou se. Pokud na ně nevyvinete velký tlak. K modeláži není potřeba UV lampa. Jejich doplnění či odstranění je na první pohled snazší, ale chce zase větší výtvarný talent. Přeci jen gel se nanáší jako lak, což zvládne při troše zvyku většina žen. K odstranění se mnohdy používá acetonové rozpouštědlo, které se nanese na nehty, kde se nechá chvíli působit. Při špatném nanesení nemusí nehty správně dýchat a může se pod nimi tvořit plíseň. To se ovšem může stát i u gelu. Pokud pod materiálem vznikne vzduchová bublina a dostane se tam vlhkost.
Při aplikaci obou materiálů je dobré dostatečně větrat. Zvolte ty, které vám budou sedět i vyhovovat, každá jsme přeci jen jiná a reagujeme na různé látky. Materiálů je ještě více např. akrygel…apod. Vše jsou většinou obměny základních materiálů s různými vlastnostmi. Je tedy třeba zkoušet. A to i nehtovou designérku. Koukejte jiným ženám na ruce, a když se vám některé budou líbit, zjistěte, kam dáma chodí a jaké má zkušenosti.
Vydrží déle!
Jednoznačnou výhodou je, že umělé nehty déle vydrží. Doplňují se jednou za tři až čtyři týdny, podle toho, jak rychle odrůstají. Tak máte po celou dobu krásně upravené ruce bez další složité péče.
Přirozené nehty jsou zdravější, péče o ně náročnější
Jestliže jste se rozhodla skončit s umělými nehty, počítejte tak s půl rokem, než získají vaše nehty opět svou pevnost a kondici. Do té doby budete jen upilovávat odlomené kousky a srovnávat do co nejkratší podoby. V té době je určitě dobré pořídit si péči, která nehty zpevní a sjednotí.
A pak jim budete muset věnovat podstatně více času a péče. Nehty potřebují hydrataci tak, jako ostatní části těla. Vždyť jsou prakticky denně ve styku s detergenty či chemikáliemi, které je vysušují.
Profesionální manikérky doporučují pro přirozené nehty každodenní mazání olejem. Nejlépe kokosovým nebo olivovým. Běžný lak na nehty je porézní, takže tím prodloužíte životnost manikúry a předejdete olupování. Nechceme dělat reklamu, ale jednoznačným zázrakem na regeneraci je od CND produkt RESCUERXx. Máme otestováno. Jako regenerační kúru můžete zkusit i metodu P-shine, kdy se do nehtu zalešťují přírodní vosky.
A jaké máte zkušenosti vy?