Pověry na nás mají velký vliv
Ohledně umělých květin existuje opravdu mnoho pověr a je od nich dosti odrazováno. Umělé květiny s sebou prý přinášejí nemoci, hádky, sváry, nejrůznější potíže a dokonce slibují smrt. V bytě, kde je neživá kytice, se lidé cítí osamělí a nepochopení.
Rovněž se věří, že prázdnota uvnitř květenství pohlcuje veškerou pozitivní auru a vysává energii. Živé květiny naopak dodávají člověku elán. A tak se mnoho z nás dostává na vážky – živé květiny přece jen něco stojí a brzy uvadnou, zato umělé nám už zůstanou. Co si tedy vybrat?
Máme dobrou alternativu!
Podle všeobecných přesvědčení jsou přijatelnou možností suché květiny. Neměli by však být uschlé ani mrtvé, ale musí být pečlivě vysušeny a prezentovány ve formě kompozice. Vždyť přece už v dávných dobách v domě visely suché věnce a trsy polních rostlin. Byly dokonce úspěšně používány jako amulety.
Proto se nemusíte bát umístit si domů usušenou květinu Často se jedná například o svazek růží, které jste dostala k narozeninám, či dokonce o svatební kytici, která vám může ještě dlouho připomínat onen památný den.
Řeknete umělým květinám „ano“?
Pokud se přeci jen rozhodnete zakoupit si umělou květinu, dbejte na to, aby tato dekorace neztratila jasnou barvu. Proto by se umělé květiny neměly umisťovat na okna na přímé sluneční světlo. Prach je také velkým a častým nepřítelem. Z okvětních lístků a stonků jej můžete opatrně odstranit proudem vody, kartáčem nebo fénem. Nemusíte tak složitě otírat hadříkem každý lístek.
Balancování pro a proti
Čerstvě natrhané květiny oživí jakýkoli interiér, vnesou světlé barvy do místnosti a naplní ji příjemnou vůní. Bohužel neustálé udržování živých rostlin v domě je pro mnohé nedostupným luxusem. A někdy jde o principy: po krátkém stání ve vodě květina vadne a umírá. Umělé kytice jsou zase druhá věc. Jedná se o odolnou výzdobu interiéru, která potěší oko, avšak jen potud, dokud ho svým vzhledem neomrzí.
Argumenty pro
Vše, co umělé květiny (nebo spíše obyvatelé domu, ve kterém se nacházejí), potřebují, je pravidelné odstraňování prachu. Pokud to materiál výrobku umožňuje, provádí se mokré čištění. Listy a pupeny jsou otřeny vlhkým hadříkem, omyty pod sprchou nebo dokonce umyty v umyvadle.
Pokud jsou květiny vyrobeny z papíru nebo jiných choulostivých materiálů, použijte malý vysavač k odstranění prachu. Neživé květiny mají oproti živým mnoho výhod:
- nezpůsobují alergie;
- nejsou jedovaté a zdraví nebezpečné, jako mnoho živých rostlin;
- vypadají dosti reálně;
- překvapí svou rozmanitostí;
- jsou mnohdy cenově dostupné;
- lze umístit kamkoli, nejen k oknu;
- nenáročné z hlediska péče.
Argumenty proti
Přes všechny výhody umělých květin mnozí rozhodně odmítají mít je ve svých domovech. Na otázku „proč?“ často odpovídají, že neživé květiny mají místo na hřbitově. Avšak moderní kytice vytvořené k výzdobě interiéru vůbec nepodobají hřbitovním květům. Nevýhodou je také to, že umělé květiny jsou slavnými sběrači prachu.
V pupenech a na listech se ho hromadí velké množství, což je škodlivé pro zdraví obyvatel. Je obzvláště škodlivé umístit kytici nebo kompozici do blízkosti postele malého dítěte, alergika nebo osoby trpící respiračními chorobami. Umělé květiny také prý negativně ovlivňují energii domu a samotných obyvatel.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Letní věnce aneb kouzelný doplněk na vchodové dveře i do bytu