Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
triky proti nachlazení
Nachlazení hravě zaženete pomocí babských rad a triků. (foto: 123RF)

18. 11. 2021

Zapomeňte na chemii z lékáren. Staré dobré přísloví říká, že léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Ale pravdou je, že s přírodními pomocníky jde všechno snáze. Můžete si díky nim vybudovat potřebnou imunitu, a když se přeci jenom nachladíte, příroda vás zase rychle vyléčí. Jaké triky proti nachlazení si osvojily naše babičky?

Šípkový čaj

Právě září a říjen jsou těmi správnými měsíci ke sklizni šípku. A pokud ho usušíte, bude vám sloužit po celý další rok. Ideální je například ve formě čaje. Tři lžičky nadrcených sušených plodů zalijte 2 dcl vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Jeden šálek denně vám zaručí, že žádnou rýmu ani kašel nechytíte. Z šípku se ovšem vyrábí i zdravé marmelády a víno. I ty dokážou naši imunitu posilovat.

Kysané zelí

Dopřávat si ho můžete k pečené kachně, huse anebo jenom tak. Obsahuje spoustu vitamínů i tělu prospěšných látek. A pokud se na vašem jídelníčku objeví dvakrát do týdne, máte o svou imunitu dobře postaráno.

Nastrouhaný křen s jablkem

Nejenže skvěle funguje jako prevence proti nachlazení, ale zároveň slouží i k léčbě rýmy, kašle a dalších projevů nachlazení. Nejlepší je samozřejmě použít čerstvý křen. Nastrouhejte si zhruba tři polévkové lžíce a přidejte jedno celé nastrouhané jablko. Pokud vás křen pálí příliš, můžete ho lehce dosladit medem nebo javorovým sirupem.

Poctivý kuřecí vývar

Není nad domácí vývar od našich babiček a prababiček. Ale pozor, musí být skutečně kuřecí, nikoliv hovězí, protože právě kuřecí maso obsahuje látky, které naši imunitu posilují a zároveň léčí. Ne nadarmo se také říká, že bychom v každém ročním období měli alespoň dvakrát do týdne snídat právě horký kuřecí vývar. Dokáže hotové zázraky.

Cibulová šťáva s medem

Tuto medicínu zná z dětství jistě každý z nás. Sice ne každému chutná, ale je skutečně léčivá. Vymačkejte šťávu z jedné velké cibule, buď v odšťavňovači anebo ji rozmixujte v mixéru a následně rozmixovanou cibuli propasírujte přes jemné sítko anebo plátýnko. Šťávu z cibule pak můžete ještě zředit horkou vodou a přidat lžičku medu. I tato medicína funguje jako prevence i jako lék zároveň.

K TÉMATU  Akupresura aneb jak si pomoci při běžných potížích?

Zázračný česnek

Čerstvý nebo nakládaný umí skutečně divy. Jeden až dva stroužky česneku každý den bychom si měli dopřávat úplně všichni. Česnek je přírodním antibiotikum, ale pozor na jeho tepelnou úpravu. Některé látky v něm sice zůstávají, ale už není tak účinný jako čerstvý nebo nakládaný.

Echinacea je jednou z nejléčivějších bylin

Ať v podobě tinktury, kterou užíváme každý den po třech kapkách, nebo v podobě bylinného čaje, je významným pomocníkem především v chřipkovém období. Posiluje buňky a také pomáhá aktivovat bílé krvinky. Chcete si připravit vlastní domácí tinkturu? Budete na ni potřebovat sušený kořen. Dvě polévkové lžíce sušené echinacey zalijte sedmi lžícemi kvalitní vodky, slivovice anebo například meruňkovice.

Pořádně promíchejte a tinkturu přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte deset dní macerovat. Sklenici umístěte na stinné a teplé místo. Každý den sklenicí mírně protřepte. Po uplynutí doby tekutinu přeceďte přes jemné plátno a přelijte do tmavé lahvičky a uchovávejte v chladu a temnu.

Kopřivová kúra

Kopřiv u nás roste habaděj, ale jen málokoho napadne je nasbírat a usušit nebo zamrazit. Přitom právě z kopřiv si můžete připravit silný odvar, který můžete užívat nejen jako čaj, ale například také jako výluh do horké koupele. V tomto případě pomáhá proti bolesti svalů a kloubů.

Inhalujte bylinky

Šalvěj, máta nebo například meduňka jsou ty pravé bylinky určené k inhalaci. Pročišťují dýchací cesty a také nás zbaví rýmy a suchého kašle. Stačí hrst sušených nebo čerstvých bylinek spařit litrem a půl vody, promíchat a inhalovat, nejlépe tak, že si přes hlavu přehodíte ručník nebo osušku, nakloníte se nad horkou tekutinu a deset minut inhalujete. Proceduru opakujte alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Rakytníková šťáva

Dnes už téměř všude koupíte kvalitní rakytníkovou šťávu, koncentrát, který můžete pít klidně každý den. Rakytník má antioxidační účinky a chrání naše tělo před viry a bakteriemi. Posiluje imunitu a zároveň funguje jako silný lék. Rakytníkovou šťávu si můžete připravit i v pohodlí domova. Potřebujete na ni přibližně tři litry plodů, které rozmačkáte nebo rozmixujete v silném mixéru. Pak k nim přidáte dva litry vlažné vody, 20 ml kyseliny citronové a necháte jeden den odstát.

K TÉMATU  Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Nakonec tekutinu propasírujete přes síto. Jakmile bude tekutina zbavena všech plodů, vlijete ji do hrnce a přidáte krystalový cukr. Na jeden litr tekutiny potřebujete jeden kilogram cukru. Vařte tak dlouho, dokud se v tekutině všechen cukr nerozpustí, poté sirup přelijte do lahví a pořádně je uzavřete.

Kustovnice čínská na snídani

Začněte den neslazeným bílým jogurtem, čerstvým ovocem, medem a kustovnicí čínskou. Funguje jako silný antioxidant, a proto posiluje náš organismus. Hodí se nejenom k müsli, do jogurtů nebo ovesných kaší, ale také například do salátů. Můžete ji také zobat u televize místo oříšků.

Priessnitzův obklad vyléčí bolest v krku

Stačí si jen namočit šátek nebo jiný kus látky do studené vody, přikrýt ho potravinářskou fólií nebo igelitovým sáčkem, poslední vrstvu tvoří ručník, díky kterému si obklad uvážete kolem krku nebo si ho jen tak položíte na hrudník. Jakmile vám z krku či hrudníku vytáhne veškerou horkost, obklad můžete sundat. Opakujte alespoň dvakrát až třikrát denně.

Černý bez snižuje horečku

Květ černého bezu obsahuje spoustu vitamínu, které pomáhají snižovat teplotu, rozpouštět hledy a také zmírňovat kašel. Dvě čajové lžičku usušeného bezu spařte 3 dcl vroucí vody. Louhujte deset minut, pak sceďte a vypijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.
Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!
Naši dva redaktoři, Mirek a Verča, zkusili zdokonalit svou angličtinu pomocí Skype lekcí. Kde našli lektory?
Které těhulky se letos nebo příští rok dočkají přírůstku do rodiny? Těhotenství oznámila slavná kontroverzní rapperka. Otec dítěte je navíc muž, který již byl dvanáctkrát ve vězení! Jaké další hvězdy se brzy dočkají potomka?
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
Je tomu několik dnů, kdy Lela Ceterová a Karlos Vémola oznámili, že jdou od sebe. Složité životní období prožívali již nějaký čas, a v poslední době se dokonce nakazili koronavirem, kterým onemocněla i jejich několikaměsíční dcerka.
Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
V sobotu si dopřejte nějakou aktivitu a pohyb, v neděli potom relaxujte. Co dalšího se objeví o víkendu? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.
Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.

Výběr článků

Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.

Nepřehlédněte

Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek