Pátek , 11. 04. 2025

Izabela

Tipy a triky pro pořádnou úrodu rajčat

Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
tipy pro úrodu rajčat
Jak na bohatší úrodu. (zdroj foto: youi.cz)

09. 06. 2021

Začněte u sazeniček

Tipy pro úrodu rajčat začínají péčí. Ta začíná už u semínka. Ale protože se rajčata většinou pěstují ze sazenic, začneme až jejich přesazováním. Sazenicím se bude dařit lépe, pokud k jejich kořenům přidáte trochu popela ze dřeva. Popel pak můžete přisypat i na povrch zeminy, ve které rajčata pěstujete. Jednotlivé sazenice by měly být nejméně 60 cm od sebe.

Zatímco s hnojením rajčat počkejte než se na rostlinkách začnou objevovat první květy, se zaléváním neotálejte. Důležitý je zejména první týden po přesazení, protože se rozvíjí kořenový systém sazenic. Po uplynutí sedmi až deseti dní pak zalévání omezte, příliš mnoho vláhy totiž podpoří růst rostlin, ale na úkor počtu květů, a tedy i rajčat.

Tipy pro úrodu rajčat: když se sazenice uchytí

Pokud pěstujete rajčata kvůli plodům a ne na okrasu, odstraňujte všechny vedlejší výhonky, které na nich vyraší. Růst nechte jen dva hlavní stonky. Tím zajistíte, že bude mít rostlinka dost síly na to, aby na ní vyrostla krásné a šťavnaté plody. Kromě vedlejších stonků pravidelně odstřihávejte i zvadlé listy, případně listy, na kterých objevíte známky napadení různými nemocemi či škůdci.

Dostatečně velké rozestupy, které jsme zmínili výše, by měly mimo jiné zajistit, že se škůdci nedostanou z jedné rostliny na druhou, pokud je včas odhalíte a napadená rajčata řádně ošetříte.

Když rajčata začnou kvést, zalévejte jen jejich kořeny, nikoli listy. A rostlinkami jednou za čas zatřeste, podpoříte tak proces opylení. Ve chvíli, kdy vykouknou první květy, začněte s přihnojováním, použijte nejlépe hnojivo určené přímo pro rajčata. S hnojením to nepřehánějte, obvykle stačí asi o třetinu nižší dávky, než jaké uvádí výrobce hnojiva.

K TÉMATU  Nasladko, nebo naslano? Těchto 9 potravin zvládne obojí

Kolem poloviny července odstřihněte všechny výhonky, na kterých nejsou květy, aby rostlinky neplýtvaly živinami. A krátce předtím, než dozrají první rajčata, odstřihněte také listy, které se dotýkají zeminy. Při dodržení těchto doporučení se vám urodí šťavnatá a krásná rajčata.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nové album Ondřeje Rumla Zapomenutý příběh posluchače zavede do klidné a radostné atmosféry Vánoc.
Podzimní sychravé dny a déšť nás často nutí zůstat doma, což by mohlo být idylické, kdybychom neměli děti, které potřebují neustálou pozornost. Jak tedy zvládnout tyto dny, aniž bychom se zbláznili? V tomto článku přinášíme netradiční tipy, jak projít podzimními dny s úsměvem, trochou ironie a hlavně bez ztráty nervů.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Zatímco se firmy snaží udržet tempo s technologickými změnami, demografickými posuny a tlakem na produktivitu, české ženy čelí specifickým problémům, které je v roce 2025 staví do zcela nové situace. Vyplývá to z aktuální zprávy ManpowerGroup o trendech na trhu práce.
Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.

Výběr článků

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.

Nepřehlédněte

Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek