Pondělí , 18. 11. 2024

Romana

Tělesné tresty: Konec násilí ve výchově dětí od roku 2025

Od roku 2025 budou tělesné tresty na dětech v ČR nepřípustné. Zákaz je výsledkem dlouhodobých studií, které potvrzují škodlivé dopady fyzického trestání na vývoj dítěte.
tělesné tresty
Tělesné tresty: Konec násilí ve výchově dětí od roku 2025

19. 09. 2024

19. 09. 2024

Tělesné tresty a jejich zákaz od roku 2025

Od ledna 2025 budou tělesné tresty na dětech v České republice ze zákona nepřípustné. Tento krok přichází po letech výzkumů, které potvrzují, že jakékoliv fyzické trestání má negativní dopad na vývoj dítěte. I když některé soudy na tento fakt již nyní upozorňují, od příštího roku bude platit jasný zákaz bez výjimek.

Škodlivost tělesných trestů

Dlouhodobé výzkumy a studie prokázaly, že tělesné tresty nejenže dítěti nepomáhají, ale naopak zhoršují jeho chování. Mnozí rodiče si možná myslí, že mírné plácnutí je neškodné, ale vědecké důkazy ukazují, že fyzické tresty vedou k pocitům strachu a ponižování. Dítě přestane zlobit ne proto, že bylo vychováno, ale proto, že se bojí dalšího trestu.

Rodiče potřebují změnit přístup

Nový zákon o zákazu tělesných trestů neznamená, že rodiče budou za každý fyzický trest trestáni. Hlavním cílem je změna přístupu k výchově dětí. Sociální pracovníci nebo odborníci na výchovu budou rodičům vysvětlovat, proč je tento přístup špatný a jaké jiné metody výchovy mohou využít. Pokud se rodiče nezlepší, může následovat doporučení k terapii nebo školení.

Alternativní metody výchovy bez násilí

Výchova dítěte bez tělesných trestů je možná a v dnešní době je k dispozici mnoho zdrojů, které rodičům pomohou zvládat obtížné situace bez násilí. Existují odborné knihy, školení a poradny, kde rodiče mohou získat rady, jak vychovávat své děti s respektem a láskou. Komunikace a budování vzájemného porozumění jsou klíčovými prvky úspěšné výchovy.

Dlouhodobé dopady tělesných trestů na dítě

Děti, které jsou trestány fyzicky, často vyrůstají s pocitem, že násilí je normální součástí života. Tento názor si přenášejí i do dospělosti, kde mohou opakovat stejné vzorce chování vůči svým vlastním dětem. Fyziologické i psychologické studie však ukazují, že tělesné tresty mají škodlivé dopady na dítě i na jeho dlouhodobý vývoj, což zvyšuje riziko problémů v dospělém životě.

K TÉMATU  Péče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

Směr k lepší budoucnosti pro děti

Společnost se postupně mění a s ní i přístup k výchově dětí. I když tělesné tresty pravděpodobně zcela nevymizí, jejich frekvence a intenzita se budou snižovat. Výchova založená na respektu a komunikaci bude postupně nahrazovat tradiční fyzické tresty, což povede k lepšímu a bezpečnějšímu prostředí pro naše děti.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

12 pravidel výchovy od zesnulého psychologa Radka Ptáčka (✝48): Proč fyzické tresty ničí dětskou duši

Moderní rodičovství a výchova dětí

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Letní sezóna odstartovaná a vy již jistě máte plány, ne-li již zaplacené dovolené. Cestovní horečka stoupá, vy se těšíte, nicméně máte před sebou nějaké ty výzvy. A to předně v podobě balení, chystáte-li se cestovat letecky.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.

Výběr článků

Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?

Nepřehlédněte

Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek