Pondělí , 28. 04. 2025

Vlastislav

Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou všech maminek

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Syndrom náhlého úmrtí kojence
Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou každé matky. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 10. 2020

28. 10. 2020

Co je syndrom náhlého úmrtí kojence

Syndrom náhlého úmrtí kojence, známý také pod zkratkou SIDS, (z anglického sudden infant death syndrome) je náhlá a neočekávatelná smrt kojence, který je starší než jeden měsíc, kdy se ani pitvou neprokáže příčina úmrtí. SIDS postihuje děti v 1. roce života, přičemž 95 % dětí postihne do šestého měsíce.

Nejčastěji se SIDS vyskytuje mezi 2.–4. měsícem, častěji se s ním lze setkat u chlapců než u dívek. K náhlé smrti miminka dochází nejčastěji v průběhu spánku. Vzhledem k tomu, že u miminka nejsou patrné známky nástupu SIDS, nelze riziko předem rozpoznat. Mnoho maminek využívá monitorovací zařízení dechu miminka, kdy se při absenci dechu spustí alarm a poté je nutné zahájit nedokladnou resuscitaci.

Rizikové faktory

Ačkoliv existuje mnoho hypotéz o možných příčinách, přesná příčina syndromu náhlého úmrtí kojence není zcela jasná. Z tohoto důvodu tak není možná ani spolehlivá prevence. Jsou ale stanoveny určité rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence.

Patří mezi ně např. ukládání dítěte do postýlky v poloze na bříšku, matky kuřačky, velmi mladé matky, častá těhotenství matek, špatně ventilované či zakouřené prostředí, nadměrná nebo nízká pokojová teplota, nedonošenost dítěte, socioekonomický status rodiny a brzké ukončení kojení.

Jak předcházet SIDS

I když přesné příčiny syndromu náhlého úmrtí kojence nejsou přesně známy, pro snížení rizika jsou doporučována určitá preventivní opatření.

  • Miminko ukládat ke spánku v poloze na zádech. Poloha miminka na boku není doporučována, protože hrozí překulení do polohy na břicho, která je pro vznik SIDS riziková.
  • Miminku je vhodnější opatřit na spánek tvrdší matraci.
  • Všechny plyšáky a měkké hračky je nutné z postýlky odstranit, protože by mohly způsobit udušení miminka.
  • Miminko by mělo mít vlastní postýlku zejména pro zajištění jeho bezpečnosti. Rizikový je společný spánek miminka s rodiči, protože kromě zalehnutí se také zvyšuje riziko SIDS.
  • Místnost, ve které miminko spí, je nutné pravidelně a důkladně větrat.
  • Teplota pro spánek miminka by měla být kolem 18-20°C. Vhodná není příliš nízká, ale ani příliš vysoká teplota.
  • Nikdy bychom neměli kouřit v místnosti, ve které spí miminko.
  • Miminko je nutné na spaní oblékat přiměřeně v závislosti na teplotě a ročním období. Není nutné miminko oblékat do několika vrstev a přikrývat peřinkou, protože by mohlo dojít k přehřátí. Nedostatečně oblečené miminko může být naopak podchlazeno.
  • Miminko je vhodné kojit co nejdéle, protože mateřské mléko je ideální výživa.
  • S miminkem je nutné pravidelně absolvovat preventivní lékařského prohlídky.
K TÉMATU  Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Studie doporučují používání dudlíku jako prevenci SIDS

Většina odborných studií zaměřených na SIDS doporučuje používání dudlíku jako jedno z preventivních opatření vzniku SIDS. Americká pediatrická akademie uvádí, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS. Studie z roku 2005 dokonce naznačuje, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS až o 90 %.

Studie z roku 2010 provedená na Monashově univerzitě v Melbourne vysvětluje, že díky dudlíku spí miminko lehčím spánkem a lehce se tak vzbudí, když se cítí nepříjemně. Studie z roku 2011 potvrzuje, že používání dudlíku snižuje další známá rizika vzniku SIDS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bez bezmezné důvěry žádný vztah fungovat nebude. Alespoň ne dlouhodobě. Jak to ale udělat tak, abyste si s partnerem takové silné pouto vypěstovala?
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Toužíte po zahradě? Nebaví vás prázdný a špinavý balkon? Poradíme vám, jak z vašeho balkonu nebo lodžie vykouzlit vlastní soukromou oázu klidu.
Včera uplynuly dva roky od chvíle, kdy nás opustila Hana Zagorová, legenda české hudby. U jejího hrobu na Vyšehradě se sešel její manžel Štefan Margita, který na ni stále vzpomíná s dojetím, a také její sestra Evelyna, která, i přes své zdravotní potíže, cítila potřebu být na tomto místě.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Hvězdy radí, abyste tento týden věnovali pozornost emocím a důležitým rozhodnutím. Úplněk ve znamení Lva zesílí vnitřní napětí a přinese situace, které mohou být zlomové. Zatímco některá znamení pocítí příval energie a odhodlání, jiná budou muset čelit realitě a přehodnotit své priority. Jak zvládnout tento dynamický týden a co vám mohou přinést následující dny? Čtěte podrobné předpovědi a buďte připraveni na změny.
Ve věku 92 let zemřel zpěvák, legenda české dechovky a představitel prince v pohádce Princezna se zlatou hvězdou Josef Zíma. Informaci zveřejnil na Facebooku zpěvák Pavel Skalický.
Letošní léto nabízí výjimečný kulturní zážitek v podobě premiéry komedie „Námluvy“ od Jeana-Pierra Martineze na zámku v Krásném Dvoře. Na komorní scéně Hudilas Caffe se představí talentovaní herci Kateřina Holánová a Miroslav Antonín Maxant pod vedením zkušeného režiséra Maxanta. Přijďte se ponořit do příběhu plného humoru a emocí, který vás jistě nadchne. Premiéra se koná 16. srpna 2024, repríza následující den.
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.

Výběr článků

Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Zemřela Jitka Vrbová, zpěvačka country, jazzu a swingu. Bylo jí 84 let. Spolupracovala se Stanislavem Chmelíkem a skupinou Akáty, působila i v dalších hudebních formacích. Vedle zpěvu pracovala jako učitelka. Mezi její známé písně patří Jen ty má Sázavo nebo Co nevidět se sejdem.

Nepřehlédněte

Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek