Syndrom CAN
CAN, co znamenají ona tři písmena? Zkratka CAN vychází z původního anglického označení Child Abuse and Neglect. V české terminologii se můžete setkat také s názvem syndrom týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte, který přesně vystihuje, koho se tento syndrom týká.
Jak už název napovídá, syndrom CAN se vztahuje k poměrně široké skupině dětí a spadá do něj také rozsáhlý soubor příznaků, které se u takto poškozených dětí objevují. Rozlišit můžeme 4 základní formy tohoto syndromu:
- Fyzické týrání
- Psychické týrání
- Sexuální zneužívání
- Zanedbávání
Fyzicky týrané dítě
Není to zase tak dávno, co fyzické tresty ve školách byly běžnou praxí, a i dnes, kdy společnost fyzické tresty na dětech odmítá, mnoho rodičů nejde pro pohlavek nebo plácnutí na zadek daleko. Kde je však hranice mezi fyzickým trestem a týráním? Hranice je opravdu tenká.
Obecně můžeme říct, že o fyzickém týrání hovoříme tehdy, ztrácí-li rodič cit nad přiměřeností fyzického trestu, popř. k trestání dítěte používá předměty a na těle dítěte zůstávají vážnější stopy. Fyzicky týrané děti mívají na těle modřiny a podlitiny různého stáří, můžete ale pozorovat také popáleniny, vytrhané vlasy, natržené ucho nebo opakované zlomeniny.
Psychicky týrané dítě
Psychické týrání je specifické v tom, že se zpravidla objevuje u všech dalších typů týrání a zneužívání, protože veškeré ubližování dítěti způsobuje emocionální škodu. Vyskytovat se však může i samostatně. Nejčastější formou psychického týrání je vtahování dětí do konfliktů mezi rodiči.
Jak může psychické týrání vypadat? Forem existuje opravdu mnoho. Příkladem může být ponižování nebo zesměšňování dítěte, nadávky, neustálá kritika, ignorování dítěte a další. U dítěte se v důsledku psychického týrání mohou objevit různé projevy, například:
- Deprese, lítostivost, plačtivost
- Apatie nebo agrese
- Poruchy příjmu potravy
- Zhoršení školního prospěchu
- Drogová závislost
- Sexuální promiskuita
Sexuální zneužívání
Sexuální zneužívání dětí je v naší společnosti tabu. O sexuálním zneužívání hovoříme tehdy, je-li dítě nepatřičně vystaveno sexuálnímu kontaktu za účelem uspokojení sexuálních potřeb pachatele. Smutnou pravdou zůstává, že nejčastějšími pachateli sexuálního zneužívání dětí, jsou jejich rodiče, biologičtí i nevlastní. V 65% jsou oběťmi sexuálního násilí dívky.
U dětí, které jsou sexuálně zneužívány se objevují v důsledku traumatu mnohočetné poruchy osobnosti, emoční poruchy, deprese, problémy se spánkem i poruchy příjmu potravy. Dalším závažným důsledkem je také traumatizace sexualizace. Některé děti se kvůli sexuálnímu zneužívání stávají promiskuitní nebo nejsou schopny vést sexuální život po dlouhá léta, v mnoha případech i celoživotně.
Zanedbávání dítěte
Zanedbávání dítěte pramení z nedostatečné péče rodičů, která může vést k újmě na vývoji dítěte. I zanedbávání může mít mnoho podob, nejčastěji se můžeme setkat se zanedbáváním jeho základních potřeb, jako je například nedostatečná výživa. Mezi další formy však spadá i citové zanedbávání nebo zanedbávání výchovy a vzdělávání.
Oznamovací povinnost
Často lidé chodí s klapkami na očích, mají pocit, že strkat nos do cizích záležitostí jim nepřísluší. V případě páchání trestné činnosti na dětech by však tyto pocity měly jít vždy stranou! Na týrání a zneužívání dětí se totiž vztahuje oznamovací povinnost.
Pokud víte o případech jakéhokoli zneužívání nebo týrání dětí, ohlaste je. Neoznámení týrání je podle §367 a §368 trestního zákoníku trestným činem. Nebuďme proto k tomuto nepřijatelnému chování některých lidí vůči dětem lhostejní. Ohlášením těchto skutečností můžete zachránit život.
Jak ohlásit týrání nebo zneužívání dětí?
Pokud se vám dítě svěří se svými problémy, nikdy je neberte na lehkou váhu. Je lepší udělat kolem věci haló a důkladně ji prošetřit, než nechat nadále ubližovat dítěti a zamést do pod koberec. Existuje navíc mnoho případů, kdy týrání skončilo smrtí dítěte.
A komu takovou skutečnost ohlásit? Kontaktovat můžete Policii ČR nebo přímo Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).
Autor: Alena Mrvíková
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT