Rozdíl mezi šampaňským a ostatními bublinami
Šumivá vína nebo šampaňské? Rozdíl mezi nimi není ani tak ve složení či postupu výroby, jako spíše v původu. Pravé šampaňské pochází pouze z vinařské oblasti Champagne-Ardenne v severovýchodní Francii. Vyrábí se tak, že se v láhvi vyvolá sekundární (druhé) kvašení, čímž vzniká oxid uhličitý, tedy bublinky.
Sekt je šumivé víno, které je vyráběno stejným způsobem jako šampaňské, avšak nepochází z dané vinařské oblasti. Označení „sekt“ bylo převzato z Německa, kde se používalo již v 18. století.
Technologii výroby jednotlivých značek si výrobci pečlivě střeží. Znají velmi dobře své vinice, vlastnosti hroznů a jejich schopnost se mísit s ostatními.
Nevyrábí se z čehokoli. Odrůdy jsou přesně stanovené.
V šampaňském najdete smísené pouze tyto tři odrůdy: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Jiné se nesmí používat. Výroba růžového šampaňského je ještě pracnější a časově náročnější. Buď se na určitou dobu přidávají slupky dvou prvních – tedy červených odrůd, nebo určité procento nešumivého červeného vína.
Šampaňské může být tzv. neročníkové nebo ročníkové. Pro neročníkové se před druhotným kvašením scelují (neboli mísí) vína různých ročníků, odrůd a většinou i vinic. Toto šampaňské není vhodné k archivaci. Ročníkové šampaňské může být také směsí různých odrůd a vinic, ale musí pocházet ze stejného roku. Pro výrobu se používají ročníky výjimečných kvalit. Odborníci se shodují, že takové jsou zhruba tři za deset let.
Oblíbené Prosecco a další bubliny
Pokud se začnete zajímat, jak se vyrábí Prosecco, narazíte na metodu Charmat. Znamená to, že tzv. druhotné kvašení neprobíhá v lahvích, jako u šampaňského či sektu, ale v ocelových tancích a pak se pod tlakem plní do lahví. Tato metoda je rychlejší a levnější. Ale zároveň tak vzniká svěží víno s nižším obsahem alkoholu.
Prosecco je v oblasti šumivých vín něco jako šampaňské. Je jedinečné a říká se tak pouze vínu, vyrobenému v kopcovité oblasti Benátska, mezi městy Conegliano a Valdobbiadene. Vyrábí se z odrůdy Glera, která se dříve nazývala právě Prosecco.
Na láhvi je k vidění nápis frizzante. Pochází z italštiny a česky znamená jemně perlivé. Také Prosecco má variantu frizzante. Ale v posledních letech se s frizzante víny můžete díky jejich značné oblíbenosti setkat i u českých a moravských vinařů.
Vychutnejte si je kdykoli
Stále ještě přetrvává zvyk, že jsou šumivá vína něco, co se používá hlavně na přípitek. Na narozeniny nebo silvestra prostě bouchnete „bohemku“. Ale je to škoda. Zkuste si vybrat z širšího sortimentu. Kvalitních šumivých vín je spousta a brzy zjistíte rozdíly mezi chutěmi jednotlivých značek.
Dejte najevo, že sekt není jen na přípitek. Dopřejte si jej kdykoli, třeba k jídlu, jak to doporučují someliéři. Hodí se například ke zvěřině, králíku, rybám, mořským plodům. Růžové je vynikající k sushi.
A pozor, nepřechladit! Častým zvykem je dát sekt před konzumací do mrazáku. Ale v láhvi jsou smíchána skvělá značková vína, a když je přechladíte, neucítíte jejich vůni ani chuť. Správná teplota na podávání neročníkových šampaňských je kolem devíti stupňů. Pro ročníková vína je to deset až jedenáct stupňů a ta nejlepší šampaňská vychutnáte při teplotě dvanáct stupňů.