Sobota , 19. 10. 2024

Michaela

Víte, co dělat při bodnutí hmyzem? Proč je lepší štípance neškrábat a jak se účinně postavit svědění

Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
štípance
Štípance od hmyzu hlavně neškrábejte.

31. 07. 2023

31. 07. 2023

Letní neštovice aneb štípanec vedle štípance

Důvodů, proč hmyz reaguje na lidskou přítomnost agresivně, je mnoho. Může se jednat o případ, kdy hmyz považuje za nejlepší obranu útok, chrání sebe nebo své hnízdo, také ale může jít o omyl, kdy na něj třeba šlápnete. Samičky komárů a ovádů pak potřebují krev s patřičnými živinami, aby se mohly rozmnožovat. Každé takové bodnutí či kousnutí se do určité míry liší, odezvy jsou ale víceméně podobné. Takže jakou můžete od svého těla očekávat reakci v případě bodnutí? Obvykle je to:

  • zarudnutí v místě vpichu
  • horkost a otékání
  • svědění a podráždění pokožky
  • nevolnost
  • kopřivku či jinou drobnou vyrážku
  • při větších alergických reakcích dochází k problémům s dýcháním, dostavuje se dušnost

Pokud pociťujete úzkost a špatně se vám dýchá, případně reakce na bodnutí je velká či neobvyklá, určitě kontaktuje lékaře.

Jak se postarat o štípance?

Většinu menších štípanců, jako je například od komára, ováda nebo třeba muchniček, není potřeba nijak speciálně ošetřovat. Pokud je reakce mírná, postačí ránu ponechat volně a nedrbat si ji. Do několika hodin by měly odeznít příznaky v podobě svědění a podráždění. Pokud jsou ale projevy nepříjemné, můžete vyzkoušet následující univerzální postup:

  1. Místo, které je zarudlé, opláchněte čistou vodou. Můžete použít i mýdlo, aby byla rána opravdu čistá.
  2. Aplikujte chladivý obklad.
  3. Naneste na místo chladivý nebo znecitlivující gel, jako je například fenistil. Z domácích léků funguje na štípance plátek cibule, měsíčková mast, obklad z octu nebo levandulový olejíček.
repelent
Je dobré se v létě chránit repelentem proti hmyzu.

Nezapomínejte ale, že nejlepší obranou proti štípancům je prevence. Nejen do přírody, ale i na zahradu je dobré chránit se repelentem, případně dostatečným oblečením. Další možností je například moskytiéra či síťky v oknech, které vám bodavý hmyz také spolehlivě udrží od těla. Dobré je rovněž nechodit na místa, u kterých lze předpokládat, že se tam budou hmyzí „predátoři“ pohybovat, jako jsou stojaté vody, louky s vysokou trávou nebo ovocné sady.

K TÉMATU  DIY video návod, jak si vyrobit praktický a přehledný kosmetický pořadač

Štípance nedrbat!

Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je štípance neškrábat. Důvodem je, že i když vám to přinese krátkou úlevu od nepříjemného svědění, v celkovém horizontu ho spíše zhorší. Hmyzí útočníci vám totiž kromě této památky zanechali v těle menší dávku svého jedu, který obsahuje histamin. Ten v ráně zůstává a díky škrábání se „rozlézá“ ještě více. Kromě toho dochází drbáním k narušování jednotlivých vrstev pokožky až k těm citlivějším. Z malého bodnutí se tak stává otevřená rána, do které je snadnější chytit infekci.

Vyvarovat byste se také měli přehnaným reakcím v případě, že v ráně ještě něco máte. Ať už vás právě vysává klíště nebo vám v kůži zůstalo třeba včelí žihadlo, je potřeba postupovat s nejvyšší opatrností a „cizího tělesa“ se zbavit co nejdříve, ale s citem. Obzvlášť u včelího žihadla není na co čekat, neboť jed, který se z něj uvolňuje vchází do člověka postupně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

Měsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej

Zdroje článku:
https://www.benu.cz/jak-spravne-osetrit-kousnuti-od-hmyzu#toc-vosi-a-vceli-bodnuti, https://itesco.cz/hello/clanek/co-stiplo-vase-dite-odhalte-vinika-podle-bodnuti/16831/, https://zdravi.euro.cz/clanky/pokousani-hmyzem-priznaky-lecba/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Toužíte po zahradě? Nebaví vás prázdný a špinavý balkon? Poradíme vám, jak z vašeho balkonu nebo lodžie vykouzlit vlastní soukromou oázu klidu.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Oldřich Nový by vám coby Kristián řekl, ať zavřete oči, neboť odchází. Z něj si ale příklad neberte. Svoje oči skutečně zavřete, ale jenom proto, že se na vás partner dívá. Takovou jízdu totiž ještě nezažil. A co vy? Už jste zkusili kouzlo vzájemné masturbace?
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…

Výběr článků

Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.

Nepřehlédněte

Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek